Ryu Hoshi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ryu Hoshi
İlk görünümStreet Fighter (1987)
Son görünümStreet Fighter V: Champion Edition (2020)
YaratanTakashi Nishiyama
Tasarımcı(lar)Manabu Takemura (SF)
Shoei Okano (SF II)[1]
Doğum21 Temmuz 1964[2]
Boy1,78 m (5 ft 10 in)[2]
Kilo68 kg (150 lb)[2]
MilliyetJapon

Ryu, Street Fighter'ın 1987'den itibaren baş karakteri olan kurgusal bir karakterdir. Japon bir dövüşçüdür ve Capcom şirketinin en ünlü karakteridir.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryu, küçük yaşlardan itibaren dövüşe aslında savunma sanatlarına çok meraklıdır. Daha on yaşlarındayken babası kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından öldürülür. Bu olayın ardından annesi de üzüntüden hayata gözlerini yumar. Ryu'yu babasının en yakın arkadaşı Master Gouken yanına alır ve onu ileride en iyi arkadaşı olacağı Ken Masters isimli Amerikalı küçük çocukla beraber çalıştırmaya başlar. Ryu artık evinden çok uzaklardadır.

Ustaları bir olduğu için Ryu ve Ken'in hareketleri birbirine çok benzemesine rağmen küçük farklılıklar gösterir.

Ryu, oldukça sorumluluk sahibi bir gençtir. Ciddi ve kararlıdır. Ancak bilmediği bir tehlike vardır. Ustası olduğu Hadou tekniği insanın kalbindeki zayıflık ve kazanma hırsı ile Dark Hadou (Kara Hadou)'ya dönüşmektedir. Kara Hadou (Dark Hadou) kullanıcısını ele geçiren karanlık bir güçtür (Evil Ryu). Bir Kara Hadou kullanıcısı olan Gouki (Akuma) ortaya çıkar. Bu kişi aynı zamanda Gouken'in (Ryu ve Ken'in ustası) kardeşidir. Akuma'yı hep yenmek ve ortadan kaldırmak ister ama ileride acı bir gerçek onu bekliyordur: Akuma, Ryu'nun öz babasıdır. (Bu kısım için kesin bir şey söylenemese bile animelerinde bu olasılık kuvvetlenmiştir. Akuma aynı zamanda güçlenmeye karşı olan hırsı yüzünden ustasının sözünü dinlemeyerek bir Kara Hadou kullanıcısı olmuştur.)

Bu ruhsal yıkımdan sonra Ryu aileden gelen bir özellik olan ve ne yapacağı belli olmayan bir güç, Karanlık Hadou'yu vücudunda keşfeder. Daha sonra Ryu ve Ken, Street Fighter'a katılır ve birçok dövüşe girer.

Ryu, son olarak kimsenin şimdiye kadar yenemediği bir dövüşçü olan Sagat'ı (göğsündeki yara izini bu dövüşten sonra almıştır.) yenince, Sagat ve onun tarafındakiler çok sinirlenir. Ryu'ya karşı gelirler. İşte tam bu sırada M. Bison Dünya'yı ele geçirme planını herkese açıklar. Dünya karmaşanın eşiğindedir. Sagat ve yandaşları M. Bison'ın tarafına geçerler.

Ryu; Ken, Chun-Li ve Albay Guile gibi birçok yetenekli şahıs M. Bison ve adamlarının peşine düşer.

Ve Bison'ı yenerler fakat bu sırada birçok yeni karakter doğmuştur.

Ryu bazen içindeki karanlığı kontrol edemeyince kendini kaybeden, gücü, hareket ve tavrı bambaşka olan Evil Ryu'ya dönüşür.

Sonuçta Ryu, yaşadığı psikolojik travmalardan dolayı artık düşük seviyeli bir şizofreni olmuştur fakat bunu da denetim altında tutmayı öğrenir ve maceralarına devam eder.

(Akuma Japoncada İblis, Şeytan anlamına gelir.[3] Super Street Fighter II'de Akuma ismi ile dövüşse de, sonraki serilerde Gouki olarak anılır.)

Ryu karakterinin yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ryu ve Ken Masters karakterleri yapabildikleri hareketler bakımından çok büyük benzelikler taşır. Ryu, kendini "Hadouken" darbesinde ustalaştırmış, Ken, kendini "Shoryuken" darbesinde ustalaştırmıştır. Ayrıca "Tatsumaki Senpukyaku"'yu Ryu Ken'e göre daha güçlü bir şekilde kullanır. Ken hızlı ve güçlüdür, Ryu ise yavaş ve kuvvetlidir.

Joystick ya da Klavye üzerinden,

  • Hadouken ("Aduket") aşağı, ileri ve yumruk
  • Tatsumaki Sempuu Kyaku ("Tak Tak", "Dap Dap") aşağı, geri ve tekme
  • Shoryuken ("Aryuken", "Oryuket") ileri aşağı ileri yumruk

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


  1. ^ "Street Fighter II Geliştirici Röportajı - Capcom". 24 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2022. 
  2. ^ a b c "Street Fighter II: The World Warrior (SNES sürümü)". 19 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2022. 
  3. ^ Akuma 悪魔 Google Çeviri