Rusya'nın iklimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rusya'nın iklimi birkaç belirleyici faktörlerin etkisi altında oluşmuştur. Karasal iklimin hakimiyeti ülkenin muazzam büyüklüğü ve deniz etkisinden çok uzaklarda olması sonucu tundra bölgeleri ve en uç güneydoğusu hariç Avrupa ve Asya Rusya'sında yaygındır. Hint Okyanusu'ndan gelen sıcak hava kütlelerinin akışını engelleyen güneyindeki dağlar, batısındaki ve kuzeyindeki düzlükler Arktik ve Atlantik etkilere açık bir ülke yapar.[1][2]

Rusya haritasında Köppen iklim sınıflandırması

Dinamikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlas veya Büyük Okyanus'un ılımlı etkisine sahip olması nedeniyle, Avrupa Rusya'sındaki çoğu alanda, Batı Sibirya'nın güneyinde ve Uzak Doğu Rusyası'nın güneyinde, Moskova ve Sankt Peterburg şehirleri de dahil olmak üzere nemli bir karasal iklim etkilidir (Köppen'in Dfb, Dfa, Dwb, Dwa tipleri).  İskandinav Yarımadası ve Pasifik Okyanusu arasındaki Kuzey Avrupa Rusyası'nın çoğu ve Sibirya yarı arktik bir iklime sahiptir, Kuzeydoğu Sibirya'nın iç bölgelerindeki son derece şiddetli kışların (çoğunlukla Yakutistan, Kuzey Soğuk Kutbu'ndaki en düşük sıcaklık −68 °C ya da −90.4 °F) bulundukları yere göre daha ılımlıdır.

Arktik Okyanusu kıyısındaki arazi şeridi, hem de Arktik adalar kutup iklimine sahiptir (adaların  bazılarında aşırı kutup iklimi (EF) ve bazı yerlerde tundra iklimi (ET)). Karadeniz kıyısındaki küçük bir kısım, en önemlisi Sochi, alışılmadık olarak kışları nemli bir nemli subtropikal iklime sahiptir (Köppen'in Cfa tipi). Doğu Sibirya ve Uzak Doğu'nun birçok bölgesinde kış yaza kıyasla kuru iken (Dwa, Dwb, Dwc, Dwd tipleri) ülkenin diğer bölgelerinde ise mevsimler boyunca daha eşit yağış yaşanmaktadır. Ülkenin birçok yerinde kış yağışları genellikle kar olarak düşer. Aşağı Volga boyunca ve Hazar Denizi kıyısındaki bölge hem de Sibirya'nın en güneydeki bazı alanlar yarı kurak iklime sahiptir (BSk).

Rus topraklarının yaklaşık %65'i permafrost olarak vurgulanır.

Sıcaklık rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirlere göre ortalamalar ve rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Russia::Climate and vegetation". Encyclopædia Britannica. 10 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2007. 
  2. ^ "Climate". Library Of Congress. 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2007.