Rusya'da polis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rusya'da polis
Полиция
Patch of the Police of Russia 2.svg
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 7 Haziran 1718
Türü Genel Kolluk kuruluşu
Bağlılığı İçişleri Bakanlığı
Adres Jitnaia 6, Okhotny Riad, Moskova
Personel sayısı 904.871
Yönetici(ler)
 • Vladimir Kolokol'tsev, Polis Genel
Web sitesi mvd.gov.ru

Rusya'da polis (Rusça: Полиция) Rusya İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren federal emniyet teşkilatıdır. 1715'te I. Petro'in kararıyla ve 2011'de eski polis teşkilatı olan milislerin yerini alarak kuruldu.

Federal Meclis tarafından onaylanan ve ardından 7 Şubat 2011 tarihinde o zamanki Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev tarafından imzalanan "Polis hakkında" (Закон "о полиции")[1] yasasına göre çalışan Rusya'nın federal polis hizmetidir.

İçişleri Bakanlığı'nın yanı sıra daha önceden bağımsız kurumlar olan Federal Vergi Polisi Servisi ve Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi personeli de polis olarak belirlenmekteydi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem, Rus İmparatorluğu'nda kamu düzenini korumak ve suçla mücadele etmek için oluşturuldu. 1 Mart 2011 tarihinde Rusya Federasyonu bünyesinde yeniden düzenlendi (İçişleri Bakanlığı ile ilgili olmayan mevcut yapılar hariç).

18. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

Dragoon (solda) ve bir polis memuru. 1718. Rusya 2013 posta pulu.

Sankt-Peterburg'daki polis kuvveti, 1715 yılında I. Petro'ın kararıyla Ana Polis olarak kuruldu. Başlangıçta Sankt-Peterburg polisinin kadrosu, general polizeimeister şef yardımcısı, 4 memur ve 36 alt rütbeden oluşuyordu. Rahip ve on katip, Ana Karakol Bürosunda ofis işlerini sürdürdüler. Polis sadece şehirde düzeni sağlamakla kalmadı, aynı zamanda çeşitli ekonomik işlevleri de yerine getirdi ve şehrin iyileştirilmesiyle uğraştı - caddeleri asfaltlamak, bataklık yerleri boşaltmak, çöp toplama vb.

7 Haziran 1718'de, emir subayı genel Anton de Vieira general polizeimeister şefi olarak atandı.[2] İşini tamamlamasına yardımcı olmak için baş polis ofisi oluşturuldu ve bir ordu alayı general polizeimeister şefine teslim edildi. Bu alayın tüm rütbeleri polis memuru oldu. Genel Anton de Vieira'nın çabalarıyla, 1721'de Sankt-Peterburg'da dinlenmek için ilk fenerler ve banklar kuruldu.

19 Ocak 1722'de yönetici senato Moskova polisini kurdu. Ober polizeimeister, imparator tarafından askeri veya sivil rütbelerden atanacaktı. 20 Temmuz 1722'nin talimatıyla, ober-polizeimeister, Moskova polis ofisinin başı olarak Moskova'da halk barışının korunmasını denetledi. 1729-1731 ve 1762-1764 arasında, Moskova polisinin başına general polizeimeister deniyordu.

23 Nisan 1733'te İmparatoriçe Anna, "Şehirlerde polisin kurulması hakkında" bir kararname imzaladı. Bu kararname polise mahkemenin yetkisini vermiş ve onlara ceza davalarında ceza verme hakkı vermiştir.

19. yüzyılın sonunda Jandarma Özel Kolordu kaptanının ve polis memurunun üniforması. Rus posta pulu 2013.

19. ve 20. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

1837'de zemstvo polisi hakkında bir yönetmelik çıkarıldı, buna göre soylular tarafından seçilen zemstvo polis şefi uyezdde polisin başı oldu. Eyalet hükûmeti tarafından atanan polis memurları ona itaat etti. Onlar da köylülerin onuncu, sotsky, beş yüz binleri itaat etti.

1862'de bir polis reformu yapıldı. Belediye başkanı unvanı kaldırıldı; İlçe polisine bağlı bu şehirlerdeki belediye meclisleri zemstvo mahkemelerine bağlandı, ilçe emniyet müdürlükleri olarak yeniden adlandırıldı ve bölge polisinden ayrı olarak kendi polislerini elinde bulunduran şehirlerde şehir polis departmanları olarak yeniden adlandırıldılar.

1866'da Polonya Krallığı'nın bölgelerinde bir zemstvo bekçisi kuruldu.

1866'da Sankt-Peterburg polis şefi Fiodor Trepov, II. Aleksandr'ye bir not göndererek şunları söyledi: “Büyükşehir polisi kurumunda önemli bir boşluk, suçları çözmek için araştırma yapmak gibi özel bir amaca sahip özel bir bölümün olmamasıydı. suçları önlemek ve bastırmak için genel tedbirler bulmak. Bu sorumluluklar, polis hizmetinin tüm yükünü taşıyan, bu konuda başarılı bir şekilde hareket etmek için ne araçlara ne de fırsata sahip olan dış polisin saflarına aittir. Bu eksikliği gidermek için dedektiflik polisi kurulması önerildi”.

Rus polisinde ilk kez, Sankt-Peterburg'da suçları çözmek ve soruşturma yürütmek için özel birimler oluşturuldu ve burada 1866'da baş polis şefinin ofisi altında bir dedektif polisi kuruldu. Bundan önce, dedektiflik görevleri adli tıp araştırmacıları ve o sırada var olduğu şekliyle tüm polis tarafından yürütülüyordu. Başlangıçta, Sankt-Peterburg ceza soruşturmasının personeli küçüktü, departman yardımcısı şefine ek olarak, 4 özel görevli memur, 12 polis dedektifi ve 20 sivil dedektiften oluşuyordu.

Dedektiflik departmanı 1866 yılında İçişleri Bakanlığı polis departmanına bağlı olarak kuruldu ve 1907'de Rus İmparatorluğunun diğer büyük şehirlerinde benzer departmanlar kuruldu: Moskova, Kiev, Riga, Odessa, Tiflis, Bakü, Rostov-na-Donu ve Nijni Novgorod. Diğer ilçeler, kırsal polis veya jandarma birimleri tarafından denetleniyordu.

1879'da kırsal kesimde polis memurları enstitüsü kuruldu. Polis memurlarının, polis memurlarına "polis görevlerinin yerine getirilmesinin yanı sıra yüzbaşıların ve ustabaşlarının denetimi için" yardım etmesi amaçlanmıştır.

6 Ağustos 1880'de İmparatorluk Majestelerinin Kendi Şansölyeliğinin Üçüncü Bölümü kaldırıldı ve Emniyet Müdürlüğü kuruldu.

1889'dan beri, bölge polis şefine bölge polis memuru denilmeye başlandı.

1903 yılında, kırsal kesimde, başlangıçta 46 ilde bir bölge polisi görevlendirildi. 1916'da 50 vilayete yayıldı.

9 Ağustos 1910'da İçişleri Bakanı Piotr Stolypin, dedektiflik dairelerinin görevlilerine görevlerini ve yapılarını belirleyen bir talimat yayınladı. Her bir dedektif departmanı dört yapısal bölümden oluşuyordu:

 • Kişisel gözaltı.
 • Aramalar.
 • Gözlemler.
 • Bilgi kayıt ofisi.

Polis Departmanında Piotr Stolypin'in emriyle, dedektiflik dairesi başkanlarını eğitmek için özel kurslar açıldı. 1913'te İsviçre'de düzenlenen Uluslararası Suçlular Kongresi'nde, Rus dedektif polisi suçları çözmede dünyanın en iyisi olarak kabul edildi.

Petrograd'ın 3 bin 500 güçlü polis gücü, Şubat Devrimi'nin ilk patlak veren patlamasına işaret eden ayaklanmaya ana muhalefeti sağladı. Şehri garnizon eden ordu birlikleri bozulduktan sonra, polis devrimcilerin ana hedefi haline geldi ve birçoğu öldürüldü. Rus İmparatorluğu Polisi 10 Mart 1917'de feshedildi ve 17 Nisan'da Geçici Hükümet, yeni bir kolluk kuvveti olarak Halk Milislerini (Milis) kurdu.

Sovyet Milisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Trafik kontrolörü ve milislerin nişastası. 1934 yılı. Rusya'dan posta pulu. 2013 yılı

Geçici Hükûmetin 17 Nisan 1917'de çıkarılan “Militsiya'nın onaylanması üzerine” ve “Polisle ilgili Geçici Yönetmelik” kararları, “halk milisleri” oluşturuldu. Halk milislerinin, yerel düzeyde devlet iktidarının yürütme organı olduğu, "doğrudan zemstvo ve şehir kamu idarelerinin yetkisi altında" ilan edildi.

Devlet "halk milisleri" ile eşzamanlı olarak, işçi vekilleri konseyleri, çeşitli siyasi güçlerin etkisi altında ve bazen onların dışında kalan "işçi milisleri" ve diğer silahlı oluşumlardan oluşan müfrezeler örgütlediler. Aynı zamanda, işçi milisleri şehir milislerinin komiserlerinin emri altında değildi.

3 Haziran'da bolşeviklerin himayesinde kurulan Petrograd halk milisleri Konseyi, şehir milislerinin başı ile çatışmaya girdi ve işçi milislerine hizmet için ek ödeme yapmayı reddetmekle bağlantılı siyasi sloganlar yayınladı. fabrikalarda tam ücret alan işçiler. En önemli devlet yapısı yıkılacak.

Kanun ve düzen güçlerinin kendi kendini örgütleme ilkesi Ekim 1917'den sonra bir süre Bolşevik Parti tarafından uygulandı. 28 Ekim (10 Kasım) 1917 NKVD'nin "İşçi milisleri hakkında" kararı, devlet milis aygıtının örgütsel biçimleri.

İşçi milisleri kitlesel amatör örgütler karakterini taşıyordu, gönüllü ekipler temelinde oluşturuldu, bu yüzden yaygın suçu durduramadı.

10 Mayıs 1918'de, NKVD Koleji bir emir kabul etti: “Polis, özel görevler üstlenen kişilerin daimi personeli olarak mevcuttur, polis teşkilatı Kızıl Ordu'dan bağımsız olarak yürütülmelidir, görevleri kesinlikle sınırlandırılmalıdır."

Milisler, 10 Mart 1917'de İmparatorluk hükûmetinin eski Rus polis teşkilatlarının yerini alarak kuruldu. Paramiliter polis birimleri olarak örgütlenen halk milislerinin ve işçi milislerinin müfrezeleri vardı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra milisler 1 Mart 2011'e kadar Rusya'da varlığını sürdürdü.

2011 Police reform[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus polis memurunun yazlık üniforması
Ana göç departmanı şefi, tümgeneral Olga Kirillova

Eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından başlatılan Rus polis reformu (Закон РФ "о полиции" (Zakon RF "O politsii" {Polis hakkında kanun}), Rusya polis güçlerinin etkinliğini artırmak, yolsuzluğu azaltmak ve halkı iyileştirmek için devam eden bir çabadır. Emniyet teşkilatının görüntüsü. 7 Şubat 2011'de polis teşkilatı kanunlarında, ceza kanununda ve ceza usul kanununda değişiklikler yapıldı.

Değişiklikler 1 Mart 2011'de yürürlüğe girdi. Bu değişiklikler bir kolluk personeli şart koşuyor % 20'lik bir kesinti, Rus kanun uygulayıcılarını "militsiya" (milis) yerine "politsiya" (polis) olarak yeniden adlandırdılar, ücretlerde önemli artışlar, finansmanın merkezileştirilmesi ve diğer bazı değişiklikler. yaklaşık 217 milyar ruble (7 milyar $) tahsis edildi. reformu finanse etmek için federal bütçe.

Reformun ana değişiklikleri ve hedefleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İsim değişikliği. Reform çerçevesinde, 1 Mart 2011'de Rus kanun uygulayıcılarının adı Sovyet dönemi "militsiya" (milis) teriminden daha evrensel "politsiya" (polis) olarak değiştirildi.
 • Personel azaltımı ve maaş artışı. Polis memurlarının sayısı 2012'de 1,28 milyondan 1,1 milyona düşerek% 20 azaldı. Azaltma, tüm memurların kapsamlı bir değerlendirmesi ile gerçekleştirildi. Tüm değerlendirmeler Haziran 2011 sırasında veya öncesinde yapıldı ve değerlendirmede başarısız olanlar işlerini kaybetti. Daha önce idari cezalar almış veya yeraltı suç dünyasıyla bağlantısı olan tüm memurlar kovuldu. İndirimden sağ kalan memurlar için maaşlar% 30 artırıldı.
 • Merkezileştirme. Reformun bir sonucu olarak, Rus polisi, finansmanı tamamen federal bütçeden sağlanan federal düzeyde bir kurum haline getirildi. Eski sistemde, kamu düzeni ve küçük suçlardan sorumlu polis birimleri bölge ve şehir yetkililerinin yetkisi altındaydı, bölgesel bütçeden finanse ediliyordu ve merkezi federal hükûmetten çok bölge valilerine karşı sorumluydu.
 • Polis ve tutuklu haklarında değişiklikler. Yeni yasaya göre, tutuklulara gözaltına alındıktan sonraki 3 saat içinde telefon etme hakkı verilecek. Ayrıca, gözaltına alındıkları andan itibaren bir avukat ve tercümana sahip olma hakkına sahip olacaklar ve polis, gözaltına alınan kişiye hakları ve görevleri konusunda bilgi vermelidir. Polis artık bir şirketin mali ve ticari faaliyetlerini denetleme ve talep etme hakkına sahip değildir. Polis ayrıca bir vatandaşı sadece kimliğini doğrulamak için bir saat boyunca alıkoyamaz.

Yeni yasa tasarısı, 2002 reformunun zıt politikasının bir devamı, yani daha da merkezileşme. Kamu güvenliği kurumları militsiya ve suçlu militsiya kaldırılıyor. Kısmen federasyon konusunun otoritesine tabi olan militsiya'dan farklı olarak, polisin federasyon konusuyla (tasarıya göre) bağlantısı yoktur.

Rusya'ya özgü olan “Polis Hakkında” yasa tasarısının çevrimiçi tartışmasına yaklaşık 5 milyon kişi katıldı. Sonuç olarak, kanun tasarısı, ilk şekle kıyasla, yeni yapının yetkileriyle ilgili önemli değişikliklere uğramıştır.[3] Özellikle, polis memurlarının vatandaşların mülklerine, kendilerine ait arsalara, kamu dernekleri ve kuruluşlarının işgal ettiği topraklarda, arsalarda ve tesislerde serbestçe girebilecekleri hükümleri ve ayrıca polisin "yasallık karinesine" En çok eleştiriye neden oldu ("Polis memurunun vatandaşlara ve yetkililere yöneltilen talepleri ve yaptığı eylemler, aksi yasanın öngördüğü şekilde belirlenene kadar yasal kabul edilir"), ancak muhalif politikacılara göre bu ifade sadece örtülüdür ve hariç tutulmadı.[4]

Toplumun belirli kesimlerinden ve bazı muhalif siyasi partilerden gelen eleştirilere rağmen, yasa tasarısı 10 Aralık 2010'daki ilk okumada kabul edildi. Devlet Duması, 28 Ocak 2011 Cuma günü, son üçüncü okuma. Yasanın kabulü için sadece 315 milletvekili oy kullandı, 130 milletvekili karşı çıktı, çekimser oy verilmedi.[5]

Başlangıçta yeni yasanın Ocak 2011'de yürürlüğe girmesi planlanmıştı, ancak Rusya'daki polis resmi olarak 1 Mart 2011'de yeniden canlandı.[6]

7 Şubat 2011'de Rusya devlet başkanı bir mesaj attı:

Dmitri Medvedev Twitter
@MedvedevRussia

Подписал закон о полиции. Спасибо всем, кто участвовал в обсуждении этого важного документа. Закон — первый шаг к обновлению МВД.


Polis Yasasını imzaladım. Bu önemli belgenin tartışmasına katılan herkese teşekkürler. Kanun, İçişleri Bakanlığı'nın güncellenmesine yönelik ilk adımdır.

7 Ocak 2011[7]

1 Mart 2011'de Polis Yasası yürürlüğe girdi ve 1 Ocak 2012'den itibaren polisin tüm sembolleri geçersiz hale geldi.

Nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dosya:Police russia 2opp.jpg
Siyah bereli devriyeler, Dağıstan polisinin anısına devriye arabasının penceresine "Çalışmaya devam edin kardeşlerim" (Rusça: "Работайте, братья", romanize: Rabotayte, brat'ya) yazan bir çıkartma yapıştırıyor. IŞİD teröristleri tarafından öldürülen Rusya'dan Magomed Nurbagandov[8]

Rus Polis memurları, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'nın 26 Temmuz 2013 tarihli N 575 „İçişleri kurumlarının çalışanları tarafından üniforma, nişan ve bölüm amblemi giyme kurallarının onaylanması üzerine Rusya'nın”.

Rus polisinin operasyonel alay memurlarının özel ayrımının amblemi siyah bir bere.

Turist polisi çalışanları için, „ТУРИСТИЧЕСКАЯ ПОЛИЦИЯ TURİST POLİSİ” yazan bir kol tabelası ve Rusya bayrağı.

Polis rütbeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus Polisi onbaşı rütbesini kullanmaz.

Memurlar
Yüksek Komuta Kadrosu Kıdemli Komuta Kadrosu Orta Komuta Kadrosu
Russia Colonel General Lieutenant General Major General Colonel Lieutenant Colonel Major Russia-Police-OF-3-2013.svg Russia-Police-OF-2-2013.svg Russia-Police-OF-1c-2013.svg Russia-Police-OF-1b-2013.svg Russia-Police-OF-1a-2013.svg Russia-Police-OR-(D)-2013.svg
Polis general
(Генерал полиции)
(Türkiye Cumhuriyeti emniyet genel müdürü)
Korgeneral
(Генера́л-полко́вник)
(1. sınıf emniyet müdürü)
Tümgeneral
(Генера́л-лейтена́нт)
(2. sınıf emniyet müdürü)
Tuğgeneral
(Генера́л-майо́р)
(3. sınıf emniyet müdürü)
Albay
(Полко́вник)
(4. sınıf emniyet müdürü)
Yarbay
(Подполко́вник)
Binbaşı
(Майо́р)
(Emniyet amiri)
Yüzbaşı
(Капита́н)
Üsteğmen
(Старший лейтенант)
(Başkomiser)
Teğmen
(Лейтенант)
(Komiser)
Asteğmen
(Младший лейтенант)
(Komiser yardımcısı)
Cadet
(Курсант полиции)
Kayıtlı
Küçük Denetim Kadrosu Özel Personel
Russia Russia-Police-OR-9b-2013.svg Russia-Police-OR-9a-2013.svg Russia-Police-OR-8-2013.svg Russia-Police-OR-7-2013.svg Russia-Police-OR-6-2013.svg Russia-Police-OR-5-2013.svg Russia-Police-OR-2-2013.svg No insignia
Kıdemli Praporčík
(Старший прапорщик)
Praporčík
(Прапорщик)
Astsubay başçavuş
(Старшина)
Astsubay çavuş
(Старший сержант)
Uzman çavuş
(Сержант)
Çavuş
(Младший сержант)

(Kıdemli başpolis)

Polis memuru
(Полицейский)
(Polis memuru)
Cadet

Dört yıldızlı bir polis rütbesi vardır, Rusya Federasyonu Polis Genel Müdürlüğü (Генерал полиции Российской Федерации). Rütbe yakın zamanda kuruldu.

Merkezi Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Vladimir Kolokoltsev, Rusya İçişleri Bakanı .
 1. Ceza Polis Teşkilatı: Cezai Soruşturma Dairesi (Rusça: Уголовный розыск)
  • Ceza Soruşturma Merkez Ofisi
  • Kamu Düzeni Bakım Ana Müdürlüğü (Devriye polisi) (Rusça: Главное управление по обеспечению охраны общественного порядка)
  • Karayolu Trafik Güvenliği Ana Müdürlüğü (Trafik polisi) (Rusça: Государственная инспекция безопасности дорожного движения)
  • Ekonomik ve Vergisel Suçlarla Mücadele Ana Ofisi (Rusça: Отдел борьбы с экономическими преступлениями)
  • Operasyonel Soruşturma Bilgileri Ofisi
  • Kriminal Polis Teşkilatı Koordinasyon Bürosu
  • Ulaştırma İçişleri Ana Ofisi
  • Kriz Durumları Ofisi
  • Kaynak Sağlama Ofisi
  • Finans ve Ekonomi Ofisi
 2. Lojistik Hizmet
  • Malzeme ve Teknik Destek Ofisi
  • Lojistik Hizmet Koordinasyon Ofisi
  • Tıbbi Ofis
  • Finans ve Ekonomi Bölümü
  • İletişim ve Otomasyon Ofisi
  • Sermaye İnşaat Ofisi
  • Genel Hizmetler Ofisi
 3. Bağımsız Bölümler
  • İç Güvenlik Ana Ofisi (Rusça: Главное управление собственной безопасности)
  • Investigative Office (Rusça: Следственное управление)
  • Uyuşturucu ile Mücadele Ana Ofisi (eski Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi) (Rusça: Главное управление по контролю за оборотом наркотиков)
  • Göçmenlik sorunları ana ofisi (eski Federal Göçmenlik Servisi) (Rusça: Главное управление по вопросам миграции)
  • Kontrol ve Denetim Ofisi
  • Adli Uzmanlık Merkezi
  • Interpol Ulusal Merkez Bürosu
  • Seferberlik Eğitim Ofisi
  • Ana Bilgi Merkezi
  • Ana Hukuk Bürosu
  • Uluslararası İşbirliği Ofisi
  • Bölge İrtibat Bürosu

Ekipman[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir polis arabası, 2018.
Uçuşta Moskova Polis Teşkilatı Ka-226, 2008

Rus polisi, yaşları ve teknik özellikleri büyük ölçüde değişen bir dizi farklı otomobil modeli kullanıyor.

Devriye Arabaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamyonetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Arazi Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Zırhlı araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Закон РФ "О полиции", N 3-ФЗ". 15 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Просмотр документа - dlib.rsl.ru". dlib.rsl.ru. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 3. ^ "Проект закона «О полиции» принят Госдумой РФ в первом чтении". Pervıy Kanal. 10 Aralık 2010. 19 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "А.Д. Куликов: Законопроект о полиции – политический пиар власти накануне выборов". kprf.ru (Rusça). 15 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 5. ^ "Госдума приняла закон о создании полиции в России". RİA Novosti (Rusça). 28 Ocak 2011. 17 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 6. ^ "Назад в будущее: полиция возвращается в Россию спустя 90 лет". RİA Novosti (Rusça). 1 Mart 2011. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 7. ^ "Дмитрий Медведев". 7 Ocak 2011. 22 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ ""Работайте, братья!". Полицейский из Дагестана погиб, не изменив присяге". Argumenty i Fakty. 12 Eylül 2016. 12 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]