Rusafe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 35°37′44.4″K 38°45′28.6″D / 35.629°K 38.757944°D / 35.629; 38.757944

Rusafa gate.jpg

Rusafe ya da Resafe (Arapça: الرصافة, Roma/Bizans döneminde Sergiopolis), Suriye'nin Rakka ilinde, Esad Gölü'nün güneydoğusunda bulunan eski yerleşim merkezi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bizans döneminde Sergiopolis adıyla tanınan Rusafe, önce Fırat üzerinde Palmira ile Rakka arasında bir kervan durağı, sonra tüm Kuzey Mezopotamya'da saygı duyulan Aziz Sergius'un kutsandığı bir hac yeri oldu. 6. yüzyılda, 50 kuleyle güçlendirilmiş, 2 km uzunluğunda ve 12 m yüksekliğindeki görkemli bir surun yapılmasıyla zengin bir kent haline geldi.

7. yüzyıldan itibaren Arap işgalleri ve Pers saldırılarına bağlı olarak, bir karışıklık dönemi başladı. Kent, Emevi Halifesi Hişam'ın hükümdarlığı (724-743) sırasında yönetim merkezi oldu.[1] Bu sükunet dönemine rağmen geriledi. Kent sakinlerinin 14. yüzyılda Hama'ya taşınmaları Rusafe'nin sonu oldu.

Şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazılar sonucu, kentin iki ana ekseninin çevresinde kalan bölümleriyle birkaç kilise ortaya çıkarıldı: iki bazilikadan, Batı Bazilikası adı verilen bir tanesinin, Aziz Sergius'un martyriumunun bulunduğu yer olduğu sanılmaktadır; çift eğimli ahşap bir çatıyla örtülmüş olan katedral ise dörtdilimli, ancak uzunlamasına bir yapıdır. Suriye inşaat tekniğine göre iyi yontulmuş kireçtaşı bloklarla yapılmış olan bu anıtlar ve kent kapıları, güzel oymalarla süslüdür.

Sergiopolis Şatosu olarak anılan şato, 3 km genişliğinde bir alanı kaplıyor ve içinde bir Ulucami yer alıyordu. Burada yalancımermerler ve bazı duvar resimleri bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]