Ruhi Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ruhi Enstitüsü, öncelikle Kolombiya Bahaileri Milli Ruhani Mahfili kılavuzluğu altında faaliyet gösteren bir eğitim kurumudur. Enstitünün uygulamaları 19. yüzyıla dayanmakta ve daha fazla bireyi harekete yol açan çalışmaya dâhil etme hedefi ile özellikle 1970’lerden beri Bahailerce özenle geliştirilmektedir. Enstitünün bir odağı, erdemlerin evrilen bir takdirini toplum gelişimi süreçleri ile eşlemektir. Birkaç on yıllık gelişimin ardından Bahai yöneticileri Ruhi’yi, Bahai hayatının evrilen doğasının kilit bir bileşeni olarak benimsediler. Ruhi Enstitüsü'nün etkisini ve etkinliğini araştırmak üzere çalışmalar devam etmektedir.

Ana kursların üç döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruhi Enstitüsünün kurslar serisi "her biri belirli bir perspektiften inananların ruhani ve ahlaki güçlendirilmesi ile ilgilenen üç ana döngü şeklinde tasarlanmıştır"[1]

  • Birinci döngü "bireyin, İnancın öğretilerinin çerçevesi ve kurumlar tarafından sağlanan kılavuzluk dâhilindeki hizmet faaliyetlerini üstlenmesi gerektiği özgürlük uygulaması üzerine merkezlenmiştir."[1]
  • İkinci döngü bireye ve topluma adanmıştır.
  • Üçüncü döngü birey ve geniş toplumu kapsayacak şekilde planlanmıştır.

Ana kurslar serisi: birinci döngü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bunun bir aktif çaba alanı olduğunu akılda tutarak, 2016 itibarıyla Enstitünün ana kurslar serisinde şu anda, daha fazla kursun gelişim halinde olmasının dışında, sekiz kitap bulunmaktadır. Her kitap, her biri pek çok bölümden oluşan üç üniteye ayrılmıştır. Kolaylaştırıcılar eğitim sırasında müziği, oyunları, el işlerini ve benzerlerini kullanarak sanatı uygulamaya teşvik edilirler. Her kitabın, toplantının dışında yapılabilecek bir veya daha fazla uygulaması vardır. Kitaplar boyunca teşvik edilen bir başka şey de kimi pasajların ve duaların ezberlenmesidir.

Kitapların sırayla çalışılması önerilmektedir. 

Kitap 1: Ruhun Yaşamı Üzerine Tefekkür[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin bu ilk ve en kısa kitabı değişik temaları olan üç üniteye ayrılmıştır:

  1. Bahai Yazılarını Anlamak
  2. Dua
  3. Yaşam ve Ölüm

Bu kitap, Bahai Emrini araştıran insanla yönelik bir başlangıç çalışması olmak üzere kullanılabileceği gibi öğretilere aşina olan insanlar tarafından temel prensiplerin bir çalışması olarak da kullanılabilir.

Bu kitabın uygulamalarından biri iki kişiyi ziyaret etmek ve onlarla bir dua çalışmaktır.

Kitap 2: Hizmete Kalkmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Serideki ikinci kitap toplum yaşamını ve tebliği içermektedir. Üniteleri şunlardır:

  1. Tebliğin Zevki
  2. Derinleşme Konuları
  3. Bahai Öğretilerini Sunmak

Bu kitap belirli hizmet eylemlerini geliştirmeği hedeflemektedir. İnsan kaynaklarını, etkin olarak ve sevgiyle Bahai Toplumunun büyümesini teşvik etmeye kabiliyetli bir şekilde ayağa kalkmaları için gereken araçlarla donatır.

Bu kitabın uygulamalarından biri birkaç kişiyi ziyaret etmek ve ikinci ünitede öğrenilen derinleşme konularından birini onlarla çalışmaktır.

Ayrıca Bkz.[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ruhi Institute (2003). Book 7: Walking Together on a Path of Service. Ruhi Institute (reprint bas.). West Palm Beach, Florida: Palabra Publications. ISBN 1-890101-07-9. 9 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]