Uluslararası Rotary

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Rotary Kulübü sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası Rotary
RCLogo.svg
Slogan Service Above Self
(Kendinden Önce Hizmet)
Kuruluş 1905
Tür Hizmet Kulübü
Merkez Evanston, Illinois, ABD
Konum
  • Küresel (200'den fazla ülke ve bölgede)
Üyeler 1.22 milyon
Resmî diller İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce ve İspanyolca
Lider K.R. Ravindran (2015–16)
Önemli kişiler Paul P. Harris (Kurucu)
Resmî site rotary.org

Rotary Kulübü (İngilizce: Rotary International), Chicago'lu avukat Paul P. Harris'in 1905'te kurduğu sivil hizmet kulübü.

Amacı, girişimciliğin temeli olarak "hizmet ülküsünü" savunmak, iş ve meslek ahlakında yüksek değerlerin benimsenmesini sağlamak, iş ve meslek adamlarından oluşan dünya çapında bir dernek oluşturmaktı. Harris 1905'te bir sivil hizmet kulübü düşüncesini geliştirmeye başladığında, belirli bir kulübe her işkolu ya da meslekten belirli sayıda üye alınmasını gerektiren bir sınıflama ilkesini uygulamayı da planlıyordu.

Toplantılar üyelerin bürolarında sırayla yapılacağından kulüp için Rotary (Türkçe: "dönüşümlü") adı önerildi. 1912'de Uluslararası Rotary Kulüpleri Birliği (International Association of Rotary Clubs) adını aldı. Rotary International (Uluslararası Rotary) adı ise 1922'de benimsendi.

Merkezi ABD'de, Illinois'daki Evanston'da olan Rotary International'ın dünya çapında 33.976 kulübü ve 1,22 milyon üyesi vardır.[1]

Rotary Kulüp üyeleri rotaryen olarak tanımlanır.[kaynak belirtilmeli] Üyeler hizmet hedeflerine ulaşmak amacıyla işler organize etmek için bir sosyal toplantı olarak da değerlendirilecek şekilde, genellikle haftalık olarak kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeğinde toplanırlar.[kaynak belirtilmeli] Rotary'nin en bilinen şiarı "Kendinden önce hizmet", ikincil en bilinen şiarı da "En iyi hizmet eden, daha çok kazanır" şeklindedir.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]