Uluslararası Rotary

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Rotary Kulübü sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası Rotary
RCLogo.svg
Slogan Service Above Self
(Kendinden Önce Hizmet)
Kuruluş 1905
Tür Hizmet Kulübü
Merkez Evanston, Illinois, ABD
Konum
  • Küresel (200'den fazla ülke ve bölgede)
Üyeler 1.22 milyon
Resmî diller İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce ve İspanyolca
Lider John F. Germ (2016–17)
Önemli kişiler Paul P. Harris (Kurucu)
Resmî site rotary.org

Uluslararası Rotary (İngilizce: Rotary International), Chicago'lu avukat Paul P. Harris başta olmak üzere arkadaşları olan Gustavus Loehr, Silvester Schiele ve Hiram Shoreyle ile birlikte kurdukları sivil hizmet kulübü[1].

Amacı, girişimciliğin temeli olarak "hizmet ülküsünü" savunmak, iş ve meslek ahlakında yüksek değerlerin benimsenmesini sağlamak, iş ve meslek adamlarından oluşan dünya çapında bir dernek oluşturmaktı. Harris 1905'te bir sivil hizmet kulübü düşüncesini geliştirmeye başladığında, belirli bir kulübe her iş kolu ya da meslekten belirli sayıda üye alınmasını gerektiren bir sınıflama ilkesini uygulamayı da planlıyordu.

Toplantılar üyelerin bürolarında sırayla yapılacağından kulüp için Rotary (Türkçe: "dönüşümlü") adı önerildi. 1912'de Uluslararası Rotary Kulüpleri Birliği (International Association of Rotary Clubs) adını aldı. Rotary International (Uluslararası Rotary) adı ise 1922'de benimsendi.

Merkezi ABD'de, Illinois'daki Evanston'da olan Rotary International'ın dünya çapında 33.976 kulübü ve 1,22 milyon üyesi vardır.[2]

Rotary Kulüp üyeleri rotaryen olarak tanımlanır. Üyeler hizmet hedeflerine ulaşmak amacıyla işler organize etmek için bir sosyal toplantı olarak da değerlendirilecek şekilde, genellikle haftalık olarak kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeğinde toplanırlar. Rotary'nin en bilinen şiarı "Kendinden önce hizmet", ikincil en bilinen şiarı da "En iyi hizmet eden, daha çok kazanır" şeklindedir.[3]

Türkiye'de Rotary[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye sınırları içerisinde kurulan ilk Rotary kulübü 1954 yılında Ankara'da faaliyete geçen "Ankara Rotary Kulübü" olmuştur. 1956 yılında İstanbul, 1961 yılında İzmir ve 1963 yılında kurulan Bursa Rotary kulüpleri gelişerek Rotary'nin Türkiye'ye yayılmasında öncülük etmişlerdir.[4]

2015 yılı verilerine göre Türkiye'de 230 kulüp ve bu kulüplere üye 5.996 Rotaryen aktif olarak hizmet üretmektedir.[5]

Rotary Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotaract[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotary kulüpleri partnerliğinde kurulan, 18-30 yaş arasındaki gençlerin toplumsal hizmet, uzmanlık ve liderlik özelliklerini geliştirebilme imkanı sağlayan kulüplerdir. 167 ülkede 8.754 kulüp ve 201.342 Rotaractör bulunmaktadır.

Interact[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotary kulüpleri sponsorluğunda 12-18 yaş arasındaki gençlere; yeni arkadaşlıklar geliştirme, hizmet projeleri üretme ve liderlik vasıfları geliştirme fırsatı veren kulüplerdir. 19.186 kulübe bağlı 441.278 üyesi mevcuttur.

Rotary Toplum Birlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotary kulüplerinin hizmet götürdüğü yerlerde, projelere destek veren ve devamlılığını sağlamasına yardımcı olan Rotaryen olmayan kişilerden oluşur. Okul öğretmeni, mahalle muhtarı veya hastane personeli gibi kişilerden oluşabilir. Rotary kulübü, birden fazla yerde "Toplum Birliği" oluşturabilir. Her topluluk için küçük veya büyük en az bir proje gerçekleştirilir.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bireysel olarak kişileri, kendi bölgelerinin gelişimi amacıyla teşvik etmek.
  • Yörenin yaşam kalitesini yükseltmek.
  • Rotary'yi halkla buluşturmak ve tanıtmak.[6]

RYLA (Rotary Yarının Liderlerini Arıyor)[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotary kulüpleri tarafından düzenlenen, 14-30 yaş arasındaki gençleri kapsayan liderlik eğitimleridir. Bu eğitimlere gönderilecek kişiler Rotary kulüpleri tarafından önerilir ve finanse edilirler. Eğitim alan gençler Rotaractör ve Interactör olabildiği gibi Rotary kulübünün kendi belirlediği kişiler de olabilirler.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]