Ross Perot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.03, 7 Aralık 2016 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17907494 numaralı sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Ross Perot

Henry Ross Perot (27 Haziran 1930, Texarkana, Teksas), bağımsız aday olarak 1992 ve kurduğu Reform Partisi'nin adayı olarak 1996 ABD başkanlık seçimlerine giren ABD'li işadamı.

İş kariyeri

Bir pamuk tüccarının oğlu olan Perot, iki yıl Texarkana Junior College'da okuduktan sonra 1949'da Annapolis'teki ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi'ne girdi. ABD Deniz Kuvvetleri'ne 1953'te katılarak 1957'ye değin görev yaptı.Ardından International Business Machines (IBM) şirketinde satış elemanı olarak çalışmaya başladı. IBM'den 1962'de ayrılarak Electronic Data Systems (EDS) adıyla kendi şirketini kurdu. Sözleşme temelinde müşterilerine bilgisayar veri işlem sistemleri tasarlayan, kuran ve işleten EDS zamanla Blue Cross ve başka büyük sigorta şirketleri için sağlık poliçesi ödemelerini işleyerek piyasada önemli bir yer edindi. Perot 1968'de ustalıkla yürüttüğü bir hisse pazarlama politikasıyla EDS'yi halka açtı.EDS hisselerinin büyük bir hızla yükselmesi, en büyük hissedar konumunu koruyan Perot'ya birkaç yüz milyon dolar kazandırdı.

Perot 1969'da Kuzey Vietnam'da bulunan Amerikalı savaş tutsaklarını kurtarmak amacıyla başarısız bir girişimde bulundu. Zor durumda bulunan F. I. duPont, Glore Forgan & Company adlı Wall Street aracılık kurumunu düze çıkarmak için 1970-1974 arasında gösterdiği çabalar da başarısızlığa uğradı. Ama 1979'da İran'da hapiste bulunan iki EDS çalışanının başarılı bir operasyonla kurtarılmasını sağladı. Bu arada yönetimi altında gelişmeye devam eden EDS'yi 1984'te General Motors (GM) şirketine sattı. Bu satış işleminde özel olarak çıkarılmış hisse senetlerinin değeri için 2,5 milyar dolar aldı, ayrıca GM'nin yönetim kurulunda bir sandalye elde etti. Ama GM'nin yönetimiyle ilgili açık sözlü eleştirileri, şirketi 1986'da 700 milyon dolar karşılığında sandalyesini geri almaya yöneltti.

Siyasi kariyeri

Perot 1992'de ABD başkanlığına seçilmek için etkili bir kampanya başlatınca ülke çapında tanınan bir kişi durumuna geldi.Başlangıçta geleneksel parti politikalarından hoşnutsuz seçmenler arasında yaygın bir destek buldu, ama temmuz ayında birdenbire adaylık kampanyasını sona erdirdi. Daha sonra 1 Ekim'de yeniden adaylığını koydu ve yanına başkan yardımcısı olarak James Stockdale'i aldı. İlk başta yaratmış olduğu havanın kaybolmasına karşın, televizyondaki tartışmalarda başarılı oldu. Kasımdaki seçimlerde yüzde 19 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Bu, 1912'den sonra iki parti dışındaki bir başkan adayının aldığı en yüksek oy oranıydı.

1995 yılında Reform Partisi'ni kurdu ve 1996 ABD başkanlık seçimlerinde bu partinin başkan adayı oldu. 1992'ye göre daha az desteklenen seçim kampanyasının sonucunda yüzde 8 oranında oy olarak Bill Clinton ve Bob Dole'un ardından üçüncü oldu.