Rosalinda (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rosalinda
Rosalinda
Tür Dram, Aşk, Müzikal, Pembe dizi
Senarist Carlos Romero
Kary Fajer
Liliana Abud
Dolores Ortega
Yönetmen Beatriz Sheridan
Başrol Thalía
Fernando Carrillo
Angelica Maria
Lupita Ferrer
Nora Salinas
Victor Noriega
Lee Tockar
Adriana Foncesa
Manuel Saval
Rene Munoz
Dominika Paleta
Jorge De Silva
Laura Zapata
Sergio Reynoso
Esther Rinaldi
Tema müziği bestecisi Thalia
Açılış müziği Rosalinda Entrada
Bitiş müziği Rosalinda Salida
Besteci Thalia
Ülke Meksika
Dili İspanyolca
Sezon sayısı 1,2,3
Bölüm sayısı 80
Yapım
Mekân Meksika
Dağıtımcı firma Tl Novelas
Yayın bilgileri
Kanal Meksika merkezli "Televisa"

Rosalinda, televizyonda ilk kez 1999 yılında yayınlanan Meksika yapımı pembe dizi. Rosalinda başroldeki karakterin ismidir ve bu rolü pop şarkıcısı Thalía canlandırmıştır. Rosalinda Türkiye'de ilk defa 2001 yılında Akşam kuşağında Hafta içi her gün saat 17:30'da Ana Haber Bülteni'nden önce ekranlara gelmiştir. Rosalinda ilk bölümden itibaren ilgi çekerek ikinci bölümde büyük bir başarı ile Reyting sıralamasında 10 Reyting ve 29,60 paylaşım sayısı alarak tabloda birinci sıraya yerleşti, Dizi dünyada toplam 180 ülkede yayınlanmıştır, Rosalinda dizisi Filipinli hayranları tarafından bir Rosalinda Philippine Version adında yerli versiyonu çekilmiştir. Rosalinda Türkiye'de üç defa Atv'de yayınlanmıştır. İlk gösterimi 2000, ikinci gösterimi 2001, üçüncü gösterimi 2004 yılındadır. Son olarak ise 2008 yılları arasında Star TV yayın haklarını satın alarak gündüz kuşağında saat 10'da yayınlanmıştır. Dizinin IMDb Puanı 9.4/10'dür.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Rosalinda, Meksikalı fakir bir ailenin kızıdır. Zengin bir adamı -yapmadığı halde- öldürmekle suçlanan ve hapiste olan Rosalinda'nın annesi Soledad, kızını kız kardeşi hasta Dolores'e emanet eder ve Rosalinda Dolores'i annesi sanmaktadır. (Daha sonra Dolores ölmek üzereyken gerçeği söylemiştir.)

Cinayet şöyle gerçekleşir: Soledad söz konusu zenginin (Jose Fernando) kayınbiraderi Alfredo ile gizlice evlenmiştir. Alfredo zengin bir aileye mensup bir avukat, Soledad ise onun sekreteridir. Alfredo, sosyal sınıf farkının ve özellikle de kız kardeşi Valeria'nın tepkisinden çok çekinmektedir. Daha sonra Fernando, Soledad’a tecavüz etmeye kalkışınca Alfredo, Jose Fernando’yu öldürür. Alfredo’nun suçunu Soledad üstlenir.

Yirmi yıl sonra kızları Rosalinda çiçekçilik yapmaktadır ve çiçeklerini satmak için zenginlerin yer aldığı bir restorana gider. Jose Fernando ve Valeria'nın oğlu Fernando Jose ile karşılaşır ve ilk görüşte birbirlerine âşık olurlar. Fakat Rosalinda, Fernando Jose'nin o güne kadar hiç tanımadığı annesinin öldürdüğü ileri sürülen adamın oğlu olduğunu bilmemektedir. Tabii bundan Fernando Jose'nin de haberi yoktur. Daha doğrusu hiç kimsenin bu konu hakkında bilgisi yoktur çünkü Rosalinda'nın Dolores'in kızı olduğu sanılmaktadır. Daha sonra Rosalinda ve Fernando Jose evlenirler.

Fernando Jose'nin üvey annesi Valeria, Rosalinda'nın ailesinin fakir olduğundan dolayı bu evliliğe karşı çıkar ve daha sonra Valeria, Rosalinda'nın gerçek annesinin, kocasını öldüren kadın olduğunu öğrenir. Rosalinda hamile kalır ve doğum yapar. Valeria, Rosalinda'nın çocuğunu alır ve Rosalinda bu üzüntüyle aklını kaçırır. Daha sonra Fernando Jose, Rosalinda'yı akıl hastanesine yatırır ve orada yangın çıkmasıyla Rosalinda'nın öldüğü haberini alırlar ama Rosalinda yangından kurtulmuş ve kaybolmuştur.

Bunun üzerine Rosalinda'nın kuzeni Fedra, Fernando Jose ile evlenmek için türlü oyunlar yapar ve dilediğine kavuşur. Rosalinda ise hafızasını kaybetmiş durumda dilencilik yapmaktadır. Yeni yüzler arayan Alex onu dilencilikten kurtarır ve eğitir. Fernando Jose, kafeteryada Rosalinda ile karşılaşır ama yanına geldiğinde onun adının Paloma Dorandes olduğunu öğrenerek ona yeniden âşık olur. Rosalinda'nın öldüğü fikrini bir türlü kabullenememiş olan Jose, bir ikilem içine düşer. Bir yandan Alex de ona âşıktır ama Paloma'nın yine sevdiği kişi Fernando Jose'dir.

Paloma belirli müzik eğitimlerinden sonra şarkıcılık hayatına başlar ve bir numara olur. Bir gün Alex ile Paloma (Rosalinda), Fernando Jose'nin verdiği bir piyano resitaline giderler. Fernando Jose'nin çaldığı parça Rosalinda'nın hafızasını yerine getirir. Bunun şaşkınlığıyla dışarıya fırlayan Rosalinda'ya araba çarpar. Yüzündeki yara izi estetik ameliyatla silinen Rosalinda’yı Fernando Jose ziyaret eder. Ona Paloma’nın sen olduğunu biliyordum gibisinden bir şeyler anlatmaya çalışır fakat Rosalinda yüz vermez. Hem yıllarca bebeğini ona göstermemiş, hem de Fernando Jose, Fedra ile evlenmiştir . Valeria’nın onca uydurduğu yalana inanmıştır üstelik. Daha sonradan sağlığına kavuşan Rosalinda, kocası Fernando Jose ile problemler yaşar. Sorun bebek Erica'dır. Aslında her ikisi de birbirlerine halen âşıktır fakat bunu Valeria'nın kışkırtmaları ve biraz da Fedra'nın Fernando Jose'ye uyguladığı baskılarıyla birbirlerine açıklayamamaktadırlar. Sonunda Fernando Jose'nin kaldığı evdeki hizmetçinin yardımlarıyla Rosalinda, bebekleri Erica'yı kaçırır. Fakat zaman geçtikçe durumlar karışmaktadır. Rosalinda'nın kuzeni Beto, parası için Valeria'ya Rosalinda'yı dilendiren adamın ettiği tecavüz sonucu dünyaya gelen kızı April ile evlenir. April'ı Valeria, evinde hizmetçi olarak çalıştırmaktadır. Rosalinda'yı dilendirmesi için anlaştığı adamı Valeria öldürür. Bu cinayete Beto tanık olur ve polise şikâyette bulunarak Valeria'nın hapse atılmasını sağlar. Aynı anda rahatsızlık belirtileri başlayan Rosalinda ve Fedra doktora başvururlar fakat hastane raporları karışarak sonuçların yanlış anlaşılmasına sebep olur. Ölümcül bir hastalığa yakalanan Fedra'nın yerine Rosalinda'nın öleceğini sanır. Fedra'nın kız kardeşi Lucy'nin kocası (Fedra'nın eski sevgilisi) Anibal'den olan çocuğu ise, onlara verilir çünkü Lucy hamile kalamamaktadır. Rosalinda ise bu olaylar sırasında yeni bir adamla nişanlanır fakat tam nikâh masasında adam verdiği karardan cayar. Çünkü Rosalinda ile Fernando Jose'nin aşkını bilmektedir. Sonunda Fernando Jose ile Rosalinda mutlu bir hayat sürer.

 • Rosalinda Thalía'nın Los Angeles'a taşınmadan önceki son pembe dizisidir.
 • Dizi Türkiye'de 2000 yılında ATV'de gösterilmiştir.
 • 2001 ve 2004 yıllarında ATV'de tekrar yayınlanmış ve ilgi görmüştür.
 • 2008 yılında Star'da tekrar yayınlanmıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü Türkçe dublajını yapan kişi
Thalía Rosalinda Pérez Romero Birtanem Coşkun Candaner
Fernando Carrillo Fernando José Altamirano del Castillo Ahmet Taşar
Lee Tockar Martin Yaşar Karakulak
Lupita Ferrer Valeria del Castillo de Altamirano Berna Başer
Nora Salinas Fedra Pérez Romero de Altamirano Selay Taşdöğen
Victor Noriega Alex Dorantes Aydoğan Temel
Angélica María Soledad Martha Romero Vildan Türkbaş
Adriana Fonseca Lucy Pérez Mehpare Özlük
Manuel Saval Alfredo del Castillo Adnan Biricik
Miguel Rodríguez Javier Pérez Hüseyin Özay
René Muñoz Büyükbaba Florentino Emin Şaylan
Jorge De Silva Beto Pérez Tuğra Kaftancıoğlu
Dominika Paleta Pamela Beltran Yonca Cevher Yenel
Laura Zapata Verónica Del Castillo Fatoş Ceylan
Esther Rinaldi Abril Valdez-Quiñones Del Castillo Figen Harman
Alejandro Ávila Gerardo Navarette Onur Kırış
Sergio Reynoso Agustín Morales Fatih Özacun

Aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rosalinda - Suspenso Dramatico
 • Rosalinda - Tocando el piano Fernando Jose
 • Rosalinda - Fedra Enamorada
 • Rosalinda - Suspenso Rosalinda
 • Rosalinda - Tema De Drama
 • Rosalinda - Tema de Tension
 • Rosalinda - Tema de Locura
 • Rosalinda - Tema de Valeria Altamirano
 • Rosalinda - Tema incidental de Suspense
 • Rosalinda - Cancion de la Familia Altamirano
 • Rosalinda - Tema de Beto
 • Rosalinda - Soundtrack I, II, III, IV
 • Rosalinda - Tema suspenso Dramatico I
 • Rosalinda - Rosalinda Entrada
 • Rosalinda - Sospecha
 • Rosalinda - Ay Amor

Dünya çapındaki başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rosalinda Toplamda 180 ülkede yayınlanmıştır
 • Rosalinda dünyada defalarca kez yayınlanmıştır
 • Rosalinda Türkiye'de 4 defa yayınlandı
 • Rosalinda o kadar sevildi ki Filipinler'de Rosalinda adında iki farklı dizi çekildi.
 • Rosalinda 1999 yılında çıkmasına rağmen günümüzde birçok ülkede hala da yayınlanmaktadır
 • Rosalinda dizisi Thalia için dönüm noktası olmuştur
 • Rosalinda dizisi 2012 yılında HD formatına dönüştürülerek 50'den fazla ülkeye yeniden satıldı
 • Rosalinda dizisinin jenerik Müziği Youtube'da 3.577.977 kez tıklanmıştır
 • Rosalinda dizisi Youtube'da ilk bölümü 1.076.109 kez tıklanmıştır
 • Rosalinda dizisi Youtube'da Final bölümü 916.634 kişi tıklamıştır
 • Rosalinda Dizisi 20'den fazla Uluslararası ödüller almıştır
 • Rosalinda en büyük pembe dizi olarak bilinir

Türkiye'de yayınlanma süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

 • ATV

Rosalinda Türkiye'de ilk defa 2000 yılında Atv'de ekranlara gelmiştir Atv yayınladığı ilk dönemde oldukça reyting almıştır. Atv Rosalinda dizisini ikinci kez 2001 yılında ekranlara tekrar yayına koymuştur. Yine aynı başarıyı alan dizi final yaptıktan sonra Rosalinda karakterini canlandıran Thalia'nın diğer dizileri Sırası ile gelmiştir. Marimar, Maria Barrio, Maria Mercedes yayınlanarak Rosalinda gibi İzlenme ve Reyting rekorları kırmıştır. Bu diziler Türkiye'yi adeta sarsarak yerinden oynatmıştır. Dizilerin hepsi final olduktan sonra Atv seyircilerin yoğun isteği üzerine Rosalinda'yı son defa 2004 yılında üçüncü kez yayına sokmuştur.

 • STAR TV

Rosalinda son macerasını Star TV'de yapmıştır. Dizi Star TV'nin ilgisini çekince Doğan Yayın Grubu Rosalinda'nın yayın haklarını satın alarak diziyi kendi kanalında gündüz kuşağında saat 8:30'da yayınlamıştır. Seyircilerin itirazı adına dizi saat 10:00'a alınmıştır. Dizi reyting tablosunda 40.sıralardayken 30. sıralara kadar yükselmiştir, Rosalinda Star TV'de yayınlanmadan önce Promosyon halinde tanıtım yapılmıştır. Slogan olarak "Bir Zamanların Pembe Dizi Rosalinda Star Ekranlarında" söylemi kullanılmıştır ve internet sitelerinde dizinin hayranları tarafından kampanyalar başlatılmıştır.

HD formatında yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Rosalinda, 2011 yılında Meksika'nın merkez kanalı olan ve Rosalinda'nın da yapımcılığını üstlenen Televisa kanalı tarafından HD formatına dönüştürülmüştür. Dizinin format çalışmaları bittikten sonra 50'den fazla ülkeye yeniden satılmıştır. Dizi ilk yılında aldığı başarıyı HD formatında da tekrarlamıştır. Dizi halen aktif bir biçimde takip edilmektedir.

Uluslararası dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim Bitiş
 Türkiye ATV 29 Mart 2000 (2000-03-29)
 Kuzey Kıbrıs
 Arnavutluk Klan TV 2005 (2005)
 Bulgaristan NOVA Şubat 2000 (2000-02)
 Şili Canal 13 2 Mart 2001 (2001-03-02)
 Hırvatistan Nova TV 24 Ağustos 2004 (2004-08-24)
 Yunanistan ANT1 Şubat 2007 (2007-02)
 Makao Kanal 5 2005 (2005)
 Pakistan Urdu1 25 Kasım 2006 (2006-11-25)
 Romanya Kanal D (Romanya) 20 Aralık 2003 (2003-12-20)
 Irak Kurdmax 10 Aralık 2010 (2010-12-10)
 Gürcistan Imedı Tv 12 Ocak 2005 (2005-01-12)
 Yunanistan Star 6 Eylül 2002 (2002-09-06)
 Karadağ TV Vijesti 9 Mart 2002 (2002-03-09)
 Ukrayna 1+1 Haziran 2004
 Sırbistan RTV Pink 2005
 İran FARSI1 2003
 Çin CCTV 2001
 Peru Latina Tv 2001
Şablon:UNİT Telemundo Fox 2002
 Lübnan LBCI 2003
 Meksika Tl Novela 2000
 Suriye MBC 2002
 Afganistan 2004
 Venezuela 2001
 Guatemala 2001
 Honduras 2003
 Nikaragua 2001
 Dominik Cumhuriyeti 2002
 Japonya 2001
 Güney Kore 2002
 Hindistan 2003
 Estonya TV3 2000
 Malta TV9 2002
 Singapur TV3 2013

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]