Ron Arad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ron Arad (רון ארד)
Ron Arad.jpg
Doğum 5 Mayıs 1958 (1958-05-05) (64 yaşında)
Bağlılığı  İsrail
Hizmet yılları 1978–1986
Rütbesi Yarbay
Çatışma/savaşları

1982 Lübnan Savaşı

Güney Lübnan Çatışmaları (1985–2000)

Ron Arad (İbranice: רון ארד; d. 5 Mayıs 1958), İsrail Hava Kuvvetleri pilotu. Resmi olarak "görevde kayboldu" kabul ediliyor ve yaşadığı varsayılıyor.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron, İsrail'in Hod HaŞaron kentinde doğdu. Tel Aviv'de yatılı bir askeri okulda eğitim gördü. Eğitimini tamamlayınca İsrail Savunma Kuvvetleri'ne katıldı ve buranın uçuş akademisinden 1979'da mezun oldu. 1985'te Technion Enstitüsü'nde kimya mühendisliğine başladı.

Esir Düşme[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Ekim 1986 tarihinde Sidon, Lübnan yakınlarındaki FKÖ hedeflerine karşı düzenlenen bir operasyonda F-4 Phantom pilotu olarak görev alan Yarbay Arad'ın yönetimindeki savaş uçağına bir bombanın isabet ettiği, bu yüzden kendini fırlatmak zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Yere indiğinde İran'ın desteklediği Lübnan Şii örgütü Amal tarafından esir alındı.

Yakalanışını takiben Arad Beyrut'a getirildi ve Amal hareketi güvenlik şefi Mustafa Dirani'nin gözetimine verildi. Amal hareketi lideri Nebih Berri, Ron Arad'ı elinde tuttuğunu ve İsrail hapishanelerinde mahkûm olmuş Şii ve Lübnanlı mahkûmlarla takas etmeyi teklif ettiğini bildirdi.

Kurtarma çabaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1987'de, Ron'un kendi el yazısıyla yazdığı üç mektup ve sakallı iki fotografı yaşadığını ispatlıyordu. İsrail hükûmeti salıverilmesi için pazarlıklara başladı. Bu görüşmeler 1988'de başarısızlıkla sonuçlandı. Mustafa Dirani'nin Ron Arad'ın "satıldığı" ve öldürüldüğü iddiaları gündeme geldi. Mayıs 1988'den sonra tamamen kayboldu ve hakkında bir daha doğruluğu kanıtlanmış bir bilgiye ulaşılamadı.

Serbest bırakılmasına katkıda bulunmak amacıyla İsrail, 1989'da Lübnan Hizbullah'ından Şeyh Abdül-Kerim Ubeid'i ve 1994'te Mustafa Dirani'yi ele geçirdi. Israil hükûmeti bu iki şahsın Ron Arad hakkında bilgi edinilmesi amacıyla tutulduklarını açıkladı. Dirani sorgusunda 4 Mayıs 1988'de Arad'ın önce Hizbullah militanlarının daha sonra da o sırada Hizbullah gerillalarına yardım etme amacıyla bölgede bulunan Devrim Muhafızları'nın eline geçtiğini itiraf etti. Dirani'nin hesabına bu "satış"tan 300.000$ aktarıldığı kanıtlandı. Fakat herhangi bir gerilla örgütü Arad'ın akıbetiyle ilgili bir bilgi vermedi. Kerim-Ubeid ve Dirani 2004'te Elhanan Tenenbaum takasının bir parçası olarak serbest bırakıldı. Takastan sonra da Arad'ın akıbetiyle ilgili bir gelişme yaşanmadı.

Güncel gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

2003'te, İsrail Başbakanı Ariel Şaron bir istihbarat elemanının Arad hakkında bilgi toplamaya çalışırken öldürüldüğü açıkladı. Ekim 2003'te Yediot Ahronot'un haberine göre Avrupa'da yaşayan üç diplomat ve istihbarat görevlisi Arad'ın yaşadığını ve bir hapishanede tutulduğunu, kalp hastalığı sebebiyle defalarca hastaneye kaldırıldığını, hapishaneden kaçmaya çalıştığı için de kasten felç edildiğini iddia etti. Aralık 2003'te, Ron hakkında bilgi arayan bir organizasyon Ron'un kurtulmasıyla ilgili doğru ve ıspatlanabilir ipucu sağlayacak kişilere 10 milyon dolar ödül vereceğini ilan etti.

2006'da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, örgütünün Arad'ın öldüğüne, ondan geriye kalanların da kayıp olduğuna inandığını açıkladı.

28 Ağustos 2006'da Lübnan Televizyonu 1988'de çekildiğine inanılan Ron Arad görüntülerini yayınladı.

Ron Arad evli ve bugün yetişkin olan bir kız babası. Kızının sadece bebekliğini görebildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]