Rojava Anayasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Rojava Anayasası veya Rojava Kantonları Anayasası, resmî adıyla Rojava Toplumsal Sözleşmesi,[1] Suriye'nin Rojava olarak bilinen ve kendi özerkliğini ilan eden bölgesinin geçici anayasasıdır. Rojavalıları temsil ettiğini ileri süren Demokratik Birlik Partisi'nin 29 Ocak 2014 tarihinde kontrolü altındaki üç Rojava kantonunun Suriye devletinden özerk olduğunu ilan etmesiyle kabul edildi. Anayasanın 12. maddesinde, Rojava'nın "gelecek Suriyesi’nin bir parçası" olduğu ve Suriye'de kurulması beklenen, merkeziyetçi olmayan bir federal yönetim sistemine örnek olacağı belirtilmektedir.[2]

Kürtler, Araplar, Süryaniler (Keldani ve Arami), Türkmenler, Ermeniler ve Çeçenler'i demokratik özerk bölgelerin halkları olarak tanımlayan anayasanın çeşitli maddelerinde azınlık hakları, cinsiyet eşitliği ve demokratik konfederalizme değinilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Demokratik Birlik Partisi (Haziran 2014). "Charter of the Social Contract" (PDF). Under Kurdish Rule. Abuses in PYD-run Enclaves of Syria. İnsan Hakları İzleme Örgütü. En son 29 Ocak 2016 tarihinde erişildi. (İngilizce)
  2. ^ "The Revolution Behind the Headlines: Autonomy in Northern Syria". teleSUR. 22 Şubat 2015. En son29 Ocak 2016 tarihinde erişildi. (İngilizce)