Roger Sherman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roger Sherman
Senatör Roger Sherman
Doğum19 Nisan 1721
Newton, Massachusetts
Ölüm23 Temmuz 1793
New Haven, Connecticut
Ölüm sebebiTifo
Defin yeriGrove Street Mezarlığı
MilliyetAmerikalı
VatandaşlıkAmerika Birleşik Devletleri
MeslekAvukat, Belediye Başkanı, Vali Yardımcısı, Senatör
Tanınma nedeniSenatör, Bağımsızlık Bildirgesi, Avukat
DinHristiyan (Congregationalist (Cemaatlerden bağımsız olan kilise yanlısı))
İmza

Roger Sherman (19 Nisan 1721 - 23 Temmuz 1793), Amerikalı hukukçu ve siyasetçi, Amerikan Bağımsızlık Bildirisi'nin yazarlarından.

Sherman New Haven, Connecticut şehrinin ilk belediye başkanı olarak görev aldı ve Bağımsızlık Bildirisi'nin kaleme alan Beşli komitenin beşinci üyesiydi ve ayrıca yeni cumhuriyetin temsilcisi ve senatörü oldu.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sherman; Boston, Massachusetts yakınlarında bulunan Newton kasabasında doğdu. Fakat 2yaşındayken ailesi Boston'unun 27 km güneyinde bulunan Stoughton'a taşındı. Gençliğinin bir kısmını burada geçirdi.Eğitimini babasının kütüphanesinden alıp okuduğu kitaplardan öteye geçmedi. Okul yaşlarını bir ayakkabı üreticisi olarak geçirdi. Ancak öğrenme konusundaki yeteneği babası tarafından göz ardı edilmedi ve daha iyi bir kütüphaneye erişebilmek için Harvard eğitimli eyalet bakanı Rev. Samuel Dunbar'dan yardım aldı. 1743 yılında, babasının ölümü nedeniyle annesi ve kardeşi ile birlikte, New Milford, Connecticut şehrine mağazasını açan kardeşleri ile birlikte evlerini de buraya taşıdı.

"[1]

Sherman çok hızlı bir şekilde şehrin ileri gelenleri arasına girdi ve sosyal ve dini konularda şehrin katipliğini üstlendi. Matematiksel kabiliyetiyle 1745 yılında şehrin haritacısı oldu ve 1788 yılında almanaklar için astronomik hesaplamalar yapmaya başladı.

Yasal, siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sherman hiçbir hukuki eğitim almamış olmasına rağmen,Sherman'a yerel bir avukat tarafından Avukatlık sınavına girmesi için çağrıda bulunuldu.Ve 1754 yılında sınavı kazanarak Litchfield, Connecticut eyaletinin Barosuna kaydoldu. Daha sonra 1755, 1758 1760 1761 Connecticut New Milford'u temsil etmek üzere Temsilciler meclisine seçildi.[2] 1766'dan 178'e kadar Connecticut Genel kurul konseyi temsilcisi görevini yürüttü.

Sherman aynı yıllarda din profesörü oldu ve zamanın en büyük kısmını teologların bazıları ile uzun yazışmalar yaparak geçiriyordu.

1784'ten ölümüne kadar New Haven, Belediye Başkanılığı görevini yürüttü.

John Trumbull'un ünlü resminde Sherman tam anlamıyla ön merkezde masanın yanında ayakta olanlardan soldan ikinci kişidir. Resim Kongre beşliler komitesinin çalışmalarını sunmalarını gösteriyor.

Anayasa Sözleşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1787 yılında Konfederasyon ana sözleşme değişikliğinin sağlanması amacıyla çağrıldı. Sherman ve Oliver Ellsworth büyük güvenliğin aşılmasına veya Connecticut Uzlaşmasının kabul edilmesini teklif etti. James Wilson ile birlikte, beşte üç oranla uzlaşma sağlandı. Bu planda, hem büyük hem küçük devletler tarafından kabul edilebilir olması için tasarlanmış, insanların Temsilciler Meclisinin bir alt kolu (alt meclis) olarak adlandırılan, yasama organının orantılı bir şekilde temsil edilecekti. Devletler ise Senato (Üst Meclis) adı verilen başka bir binada temsil edilecekler. Alt mecliste her devlet delegasyon bir için bir temsilci bulunduracaktı.

Öte yandan, üst mecliste her devlet, iki senatör bulundurması garanti edildi.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Roger Sherman çocuklarından ve torunlarından birkaçı siyasi olarak öne çıkmıştır.

Roger Sherman, Jr (1768-1856), 1810-1811 yılında Connecticut Genel Kurulunda görev yaptı.

Kızının eşi ABD Temsilciler Meclisinde görev alan Simeon Baldwin (1803-1806) evlendi.

Torunları Roger Sherman Baldwin, George F. Hoar, ve William M. Evarts Amerikan Senatosunda görev aldılar.

Ölüm ve defin yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Roger Sherman 23 Temmuz 1793 tarihinde tifo'dan hayatını kaybetti. Önce New Haven Green mezarlığına gömüldü.[3] Daha sonra 1821 yılında kendisi için yapılan Grove Street Mezarlığı'na taşındı.[4]

Roger Sherman onuruna adlandırılan yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bailyn, Bernard To Begin the World Anew 7 Kasım 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Sherman, Roger A Caveat Against Injustice 15 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Boardman, Roger Sherman (1938). Roger Sherman: Signer and Statesman. University of Pennsylvania Press. s. 336. 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2012. 
  4. ^ Rommel, John G. (1979). Connecticut's Yankee patriot, Roger Sherman. Hartford: American Revolution Bicentennial Commission of Connecticut. ss. 53. ISBN 0-918676-20-7. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]