Rodezya (bölge)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rodezya haritası (1911)

Rodezya, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bölgenin bir kısmına 1890'lı yılların sonundan 1980 yılına kadar verilen ad.

1889 yılında Cecil Rhodes'in kurucu üyelerinden olduğu British South Africa Company'nin bölgede ilk maden arama imtiyazını elde etmesi ile bölgede güçlenmiş, oluşturulan silahlı birlikler ile de bölgeyi işgal etmiştir.

Bölgeye Rodezya ismi ilk olarak bölgeye yerleşimci olarak gelen kişiler tarafından ifade edilmiş, bu isim ile bölgeyi yöneten BSAC'nin kurucularından Rhodes'e vurgu yapılmıştır. İlk olarak 1891 yılından itibaren gazetelerde bu isim ile anılan bölgeye 1895 yılında da şirket resmî olarak bu ismi vermiştir.

Zambezi Nehri'nin kuzeyinde kalan kısımlar Kuzey Rodezya (günümüzde Zambiya) olarak adlandırılırken, güney kesiminde kalan kısımlar Güney Rodezya (günümüzde Zimbabve) olarak isimlendirilmiştir.

1923 yılında bölgenin güney kısmında özerk bir Britanya kolonisi kurulmuş, bu bölgede de siyahi Afrikalı yerliler temel özgürlükler ve sivil haklar konusunda kısıtlamalar ile karşı karşıya kalmıştır.

Bölgenin kuzey kısmı 1964 yılında Zambiya ismi ile bağımsızlığını elde ederken, bölgenin güney kesimi 1980 yılında Zimbabve ismi ile bağımsızlığını elde etmiştir. Zimbabve'nin bağımsızlığı ile Rodezya bölgesinin varlığı fiilen sona ermiştir. Rodezya ismi o tarihten sonra genel bir isimlendirme olarak kullanılmamış sadece tarihi bağlamda kullanımı gerçekleştirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Blake, Robert (1977). A History of Rhodesia (Birinci baskı). Londra: Eyre Methuen