Robert S. Mulliken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Sanderson Mulliken
Robert Mulliken, Chicago 1929
Doğum7 Haziran 1896(1896-06-07)
Newburyport, Massachusettsi ABD
Ölüm31 Ekim 1986 (90 yaşında)
Arlington, Virginia
MilliyetAmerikalı
ÖdüllerWillard Gibbs Madalyası (1965),
Nobel Kimya Ödülü (1966),
Priestley Madalyası (1983)
Kariyeri
DalıKimya, fizik

Robert Sanderson Mulliken (d. 7 Haziran 1896 - ö. 31 Ekim 1986) moleküler orbital kuramının, başka bir deyişle moleküllerin yapısının hesaplanmasının moleküler orbital yöntemiyle detaylandırılması, gelişmesini sağlayan Amerikalı fizikçi ve kimyacı. Dr Mulliken 1966 yılında kimya dalında Nobel Ödülü'nü almıştır. 1983 yılında ise Priestley Madalyasını almıştır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mulliken Newburyport, Massachusetts'ta doğmuştur. Babası Samuel Parsons Mulliken, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde organik kimya profesörüydü. Çocukken, Robert Mulliken bitkilerin adını ve botanik sınıflandırılması öğrenmiş ve genel olarak, hafızası mükemmel ancak seçiciydi. Mesela üniversitede Almanca kursunu geçebilecek kadar iyi bir Almancası vardı ancak lisedeki Almanca öğretmenin adını hatırlayamıyordu.

Mulliken babasının organik bileşik kimlikleri üzerine yaptığı dört ciltlik kitabına yazdığı editoryal çalışmalar ile hem ona yardım etmiş hem de organik kimyasal isimlendirmeler konusunda bir uzman olmuştur.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Newburyport'ta lisedeyken, Mulliken bilimsel bir müfredatı takip etmiştir. 1913 senesinde mezun olmuş ve babasının bir zamanlar kazandığı MIT'e girme hakkını kendisi de başarmıştır. Babası gibi, o da kimya alanında ihtisas yapmıştır. Daha üniversite eğitimine devam ederken ilk yayımlanabilir araştırması olan "organik klorür sentezi"ni tamamlamıştır. Geleceği hakkında kararsız olduğu için üniversitede kimya mühendisliği dersleri de almış ve bir yazını Massachusetts ve Maine'de kimyasal tesisleri gezerek geçirmiştir. 1917'de MIT'ten mezun olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]