İçeriğe atla

Robert Rauschenberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1968'te Rauschenberg
Genel bilgiler
Doğum adıMilton Ernest Rauschenberg
Doğum22 Ekim 1925(1925-10-22)
Teksas, ABD
Ölüm12 Mayıs 2008 (82 yaşında)
Florida, ABD
Asamblaj kariyeri
AlanıAsamblaj
Sanat eğitimiKansas Şehri Sanat Enstitüsü
Académie Julian
Black Mountain Koleji
New York Sanat Öğrencileri Ligi
Katıldığı akımlarNeo-dada, Soyut dışavurumculuk
Ünlü yapıtlarıCanyon (1959)
Monogram (1959)
Ödüller
Leonardo da Vinci Dünya Sanat Ödülü (1995)
Praemium Imperiale (1998)

Robert Rauschenberg (d. 22 Eylül 1925, Port Arthur, Teksas - ö. 12 Mayıs 2008 Florida), Amerikalı ressam, heykeltıraş, fotoğrafçı, baskıcı ve performans sanatçısıdır.

Herhangi bir akımın parçası sayılamayacak derecede bireyselci olsa da soyut dışavurumculuk ile pop sanatı arasında köprü vazifesi görmüş olduğu söylenebilir. ABD'de sanata temsil olgusunu geri döndürmüştür. Geliştirdiği birçok yeni teknik ve yöntem, ondan sonraki kuşakların genç sanatçıları tarafından da kullanılmıştır.

Rauschenberg'in tarzı bazen, arkadaşı Jasper Johns ile beraber Neo-dada olarak tanımlanır. Etkilendiği sanatçılar arasında Dada sanatçısı Kurt Schwitters, ressam ve renk kuramcısı Josef Albers ve kavramsal sanatın öncülerinden Joseph Beuys sayılabilir. Rauschenberg zaman zaman sanat ve hayat arasındaki aralıkta çalışmak istediğini ifade etmiş ve gündelik nesnelerle sanatsal nesnelerin ayrımını sorgulayacak eserler vermiştir. Bu açıdan Dada hareketinin öncülerinden Marcel Duchamp ile bağlantılı olduğu söylenebilir.

Rauschenberg, araba lastiği, tenis topu, bisiklet lastiği, doldurulmuş keçi gibi nesneleri bir değişikliğe uğratmadan, çoğunlukla dışavurumculuğa yakın bir tarz kullanmak suretiyle boya ile kombine etmiş, resim ile kolaj ve asamblaj arasında yer alan eserler vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]