Robert McAlmon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert McAlmon
Robert McAlmon, 1923
DoğumRobert Menzies McAlmon
9 Mart 1896
Clifton, Kansas
Ölüm2 Şubat 1956 (59 yaşında)
MeslekRomancı, öykü yazarı, şair
MilliyetAmerikalı

Robert Menzies McAlmon (d. 9 Mart 1896, Clifton, Kansas - ö. 2 Şubat 1956), Amerikalı yazar, şair ve yayıncı.

Yaşamı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Clifton, Kansas'ta doğdu. Minnesota Üniversitesi'ne kabul edildi. Burada yalnızca bir sömestr okudu, sonra 1918'de ABD Hava Kuvvetleri'ne (United States Air Corps) katıldı. II. Dünya Savaşı'nın sonunda üniversiteye, ancak bu kez Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne döndü. 1920'ye dek aralıklı olarak derslere devam etti, bu tarihte önce Chicago'ya, ardından New York'a taşındı. New York'ta William Carlos Williams'la Contact adlı bir dergi çıkarmak için iş birliği yaptı. Ertesi sene Bryher adıyla tanınan İngiliz yazar Annie Winifred Ellerman'la evlenmesinin ardından Paris'e taşındı.

Taşındıktan sonra McAlmon üretken bir yazar haline geldi, gençliğinde Güney Dakota'da yaşadıklarına dayanan pek çok öykü ve şiir yazdı. 1922'de kısa öykülerinden oluşan kitabı A Hasty Bunch 'ın yayımlanmasının ardından, kendi yayın şirketi Contact Editions 'ı kurdu. Burada kendi çalışmalarının yanı sıra, eşi, Gertrude Stein, Ernest Hemingway ve dönemin diğer önde gelen yazarlarının eserlerini bastı. En önemli eserlerinden biri, bir Amerikan kasabasının karamsar portresini sunan Village: As It Happened Through a Fifteen Year Period (1924) adlı kitabıdır.

McAlmon 1940'ta ABD'ye döndü ve 16 yıl sonra neredeyse hiç tanınmadığı memleketinde Desert Hot Springs, California'da öldü. 1990'larda Edward Lorusso McAlmon'ın kitaplarından Village (1990), Post-Adolescence (1991) ve Miss Knight and Others (1992)'ı yayımladı.

Yazarın tek biyografisi, Sanford J. Smoller'ın yazdığı 1975 basımı Adrift Among Geniuses: Robert McAlmon, Writer and Publisher of the Twenties 'dir.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]