İçeriğe atla

Robert M. Pirsig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert M. Pirsig
Robert M. Pirsig (Temmuz 2005)
Doğum6 Eylül 1928
Minnesota, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm24 Nisan 2017 (88 yaşında)
Maine, ABD
MeslekYazar, filozof
Milliyet ABD
EğitimMinnesota Üniversitesi
Chicago Üniversitesi

Robert Maynard Pirsig (6 Eylül 1928; Minneapolis, Minnesota, ABD - 24 Nisan 2017), Amerikalı yazar ve filozof.

1943 yılında Minnesota Üniversitesi'nde biyokimya öğrenimine başladı. Ardından askere alındı ve Kore Savaşı'na katıldı. Eğitimini Minnesota Üniversitesi felsefe bölümünde tamamladı. Hindistan'da Benares Hindu Üniversitesi'nde doğu felsefesi üzerinde çalıştı. Montana ve İllinois'teki çeşitli okullarda kompozisyon ve retorik dersleri verdi. Bu dönemlerde geçirdiği psikolojik sorunlar nedeniyle elektroşok tedavisi gördü. Minneapolis'te teknik yazar olarak çalıştı. Birçok yayıncı tarafından reddedilen yapıtı Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı 1974'te yayınlandı ve uzun süre çok satanlar listesinde yer aldı. Botuyla Atlantik boyunca gezmeye devam etmekte ve dönem dönem İsveç, Norveç, Belçika ve İngiltere'de yaşamaktadır.

Kalite yaklaşımı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Pirsig kalite üzerine de çalışmalar yapmış ve kaliteyi "tanımlanamaz" olarak belirlemiştir.[1] Bu yorum da kalitenin mükemmelliği yaklaşımına uymaktadır.

  1. ^ Necmettin Özel, Toplam Kalite Yönetiminin Kavramsal Boyutu: Kalitenin Düşünsel Temelleri Üzerine Bir İnceleme, İİBF Dergisi, 2011, Sayı: 6, s:341-354.