Robert M. Pirsig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Robert M. Pirsig (2005)

Robert Maynard Pirsig (6 Eylül 1928; Minneapolis, Minnesota, ABD - 24 Nisan 2017), ABD'li yazar ve filozof.

1943 yılında Minnesota Üniversitesi'nde biyokimya öğrenimine başladı. Ardından askere alındı ve Kore Savaşı'na katıldı. Eğitimini Minnesota Üniversitesi felsefe bölümünde tamamladı. Hindistan'da Benares Hindu Üniversitesi'nde doğu felsefesi üzerinde çalıştı. Montana ve İllinois'deki çeşitli okullarda kompozisyon ve retorik dersleri verdi. Bu dönemlerde geçirdiği psikolojik sorunlar nedeniyle elektroşok tedavisi gördü. Minneapolis'te teknik yazar olarak çalıştı. Birçok yayıncı tarafından reddedilen yapıtı Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı 1974'de yayınlandı ve uzun süre çok satanlar listesinde yer aldı. Botuyla Atlantik boyunca gezmeye devam etmekte ve dönem dönem İsveç, Norveç, Belçika ve İngiltere'de yaşamaktadır.

Kalite yaklaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pirsig kalite üzerine de çalışmalar yapmıştır. Ve kaliteyi "tanımlanamaz" olarak belirlemiştir.[1] Bu yorum da kalitenin mükemmelliği yaklaşımına uymaktadır.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Necmettin Özel, Toplam Kalite Yönetiminin Kavramsal Boyutu: Kalitenin Düşünsel Temelleri Üzerine Bir İnceleme, İİBF Dergisi, 2011, Sayı: 6, s:341-354.