Robert Franklin Stroud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Perencal (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.29, 8 Haziran 2015 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Robert Franklin Stroud
RobertStroud.jpg
Doğum 28 Ocak 1890(1890-01-28)
Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm 21 Kasım 1963
Meslek Yazar ve ornitolog
Milliyet ABD'li

Robert Franklin Stroud (28 Ocak 1890 – 21 Kasım 1963), 'Alkatraz Kuşçusu' lakabıyla tanınan ve aynı adlı filme ilham kaynağı olan ABD'li mahkûm. Alkatraz hapishanesine naklinden önce Leavenworth'de kuş beslemekteydi. Ornitolog olan Stroud'un Alkatraz'da hayvan beslemesine izin verilmedi.

Stroud'un ifadesine göre ilişkisi olan Kitty O'Brien adlı bir kabare dansçısını döven F. K. "Charlie" Von Dahmer'ı silahla öldürmüş ve polis karakoluna gidip teslim olmuştur. Annesi Elizabeth'in avukatlığını yaptığı Stroud, cinayet suçuyla 12 yıl hapse mahkûm olmuş ve cezasını çekeceği Puget Sound'daki McNeil Adası'na nakledilmiştir.

Thomas E. Gaddis'in 1955'de yazıp yayınladığı "Birdman of Alcatraz" adlı kitabın kişilerinden biri olarak gündeme geldi. Kitap 1962'de John Frankenheimer'in yönetmenliğini yaptığı, Burt Lancaster'in Stroud, Karl Malden'in hapishane müdürünü oynadığı aynı adlı filme de kaynaklık teşkil etti. Stroud'un filmi görmesine izin verilmedi. Stroud 1987'de TV Filmi Six Against the Rock filminde da yeniden canlandırıldı.

Göz At