Rize-Artvin Havalimanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rize Artvin havalimanı
IATA: QRIICAO:
Rize-Artvin Havalimanı'nın Turkey'da bulunduğu yer
Rize-Artvin Havalimanı
Havalimanının Türkiye haritasındaki yeri
Özet
Pistler
Yön uzunluk yüzey
ft m
9842 3000 Asfalt

Rize-Artvin havalimanı, projesi Ordu-Giresun havalimanı model alınarak Rize ile Artvin arasında iki ilin ortak kullanacağı şekilde inşa edilecek havalimanı. Havalimanı tamamlandığında yıllık 2 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanmaktadır. Havalimanı deniz üzerine dolgu ile inşa edilecek Türkiye'deki ikinci havalimanıdır. 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde bir pist ve 250 metrelik taksi yolu ile hizmet verecek olan havalimanı Yeşilköy ve Pazar yakınlarında inşa edilecektir. Projenin 600 milyon lirası altyapı ve 150 milyon lirası üstyapı harcamaları olmak üzere toplamda 750 milyon liraya mal olması beklenmektedir. Ancak geçtiğimiz günlerde ihalesi projede revizyon yapılacağı nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.[kaynak belirtilmeli]

İnşaat[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Planlama Kurulu'ndan kararı çıkan havalimanı için çevresel etki ve değerlendirme (ÇED) raporuna yönelik halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Havalimanı inşaatı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı.

Projede Ordu Giresun havalimanından 2,5 kat fazla olarak 100 milyon ton taşın dolgu malzemesi olarak kullanılması bekleniyor.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

---'nın Turkey'da bulunduğu yer
---
---
Havalimanının Türkiye haritasındaki yeri