Rivington Street

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orchardand ve Rivington Sokaklarının köşesi.

Rivington Street, New York'un Manhattan bölgesinde, Lower East Side'da bulunan bir sokak. Sokakta trafik tek yönlü olarak, batıya doğru akar. Adını gazeteci James Rivington'dan almıştır.

Sokak yıllarca Lower East Side'ın işlek caddelerine giden geçiş yolu olarak kullanıldıysa da, son yıllarda açılan saygın restoranlar sayesinde, kendisi de gezilecek bir yer haline geldi.[1]

Sokakta bulunan halen faal durumdaki birçok sinagog, bir zamanlar Lower East Side'a yerleşmiş olan Yahudi nüfusu hatırlatır. Burada bulunan kayda değer kurumlar arasında, University Settlement House, Streit's Matzos, Schiller'in restoranı, müzisyen Moby'nin vegan dükkânı TeaNY, ABC No Rio adlı sosyal merkez, the Clemente Soto Velez Cultural and Educational Center (Clemente Soto Velez Kültür ve Eğitim Merkezi) ve yeni yapılan 21 katlı Hotel on Rivington sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kris Ensminger (19 Mart 2006). "Rivington Street: More Than a Cross Street". The New York Times. 29 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]