Ritsa Tabiatı Koruma Alanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ritsa Tabiatı Koruma Alanı
Gürcüceრიწის დაცული ტერიტორია
რიწის ტბა.jpg
Ritsa Gölü
Alan türü Tabiatı koruma alanı
Devlet  Gürcistan
 Abhazya[2]
Koordinatları 43°29′24″K 40°37′04″D / 43.49°K 40.61778°D / 43.49; 40.61778Koordinatlar: 43°29′24″K 40°37′04″D / 43.49°K 40.61778°D / 43.49; 40.61778
Kapladığı alan 311.0 km2[1]
Kuruluş tarihi 1930
Kontrol kuruluşu Korunan Alanlar Ajansı[1]
İnternet sitesi Strict Nature Reserve Info

Ritsa Tabiatı Koruma Alanı (Gürcüceრიწის დაცული ტერიტორია), Abhazya'nın Gudauta Bölgesi'nde yer alan korunan bir alandır.[1] Koruma alanının ana hedefi, çevredeki dağlık bölgedeki Ritsa Gölü ile flora ve faunayı korumaktır.[3]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılda bu alan üzerindeki fiili kontrol sık sık değişti. 1930'da Rusya Federasyonu Ritsinsky Koruma Alanı'nı kurdu. Gürcistan 1991 yılında bağımsızlığını yeniden kazandığında, koruma alanı genişletildi ve modern Ritsa Tabiatı Koruma Alanı kuruldu. Abhaz-Gürcü çatışmasının patlak vermesi ve ardından gelen savaşın ardından fiili kontrol, Abhazya hükümeti tarafından alanda 1996 yılında kurulan Ritsinsky Relic Milli Parkı tarafından sağlanmaktadır.[4][5]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Ritsa Gölü

Ritsa Tabiatı Koruma Alanı, Abhazya'nın dağlık kesiminde, Büyük Kafkasya'nın güney yamacında, Gegi Nehri Vadisi ile Pshchitsa Nehri Vadisi arasındaki toprakları kaplamaktadır. Deniz seviyesinden 100 m'den 3.256 bin metreye (Agepsta Dağı) kadar olan alanın güçlü bir şekilde gösterdiği kabartma farklılıkları, birçok bitki ve hayvan habitatının büyümesi için zengin bir ekolojik koşul spektrumu oluşturur.[1] Bölgedeki göllerin en büyük ve en ünlüsü Ritsa Gölü'dür. Diğer göller Küçük Ritsa ve daha az bilinen ve ziyaret edilen Mavi Göl'dür. Alanda birkaç şelale bulunmaktadır. Bunlardan en ünlü olanı yaklaşık 55 metre yüksekliğindeki Gegsky Şelalesi'dir.

Flora[değiştir | kaynağı değiştir]

Euxine-Colchic yaprak döken ormanları korunan alanında birçok yaprak dökmeyen şimşir (Buxus colchica) topluluğu ve 70 metreden (230 ft'den fazla) daha yüksek yüksekliklere ulaşan Doğu Karadeniz göknarı (Abies nordmanniana) örnekleri görülür ve Avrupa porsuğu (Taxus baccata) örnekleri[6] Lilium kesselringianum[4], Primula farinosa[7] ve çan çiçeği (Campanula) gibi nadir endemik örnekler vardır.

Fauna[değiştir | kaynağı değiştir]

Memeliler, Kafkas Kızıl Geyiği (Cervus elaphus maral), Batı Kafkas turu (Capra caucasica), Rupicapra, Capreolus, yaban domuzu, Kafkas yaban kedisi (Felis silvestris caucasica), taş sansarı ve Avrupa ada tavşanı ile temsil edilir.

Çok zengin kuş popülasyonu, 71'i nadir olan 273'ten fazla türle temsil edilmektedir. Koruma alanı içinde yaklaşık 100 kuş türü yuva yaparken diğer türler Doğu Karadeniz uçuş yolu üzerinden parkı aşar. Koruma alanında altın kartal (Aquila chrysaetos), kızıl akbaba (Gyps fulvus), kara akbaba (Aegypius monachus), bayağı karatavuk (Turdus merula), büyük baştankara (Parus major), Kafkas kekliği (Tetraogallus caucasicus), Kafkas orman tavuğu (Lyrurus mlokosiewiczi), kırmızı gerdanlı iskete (Serinus pusillus), bayağı çalı kuşu (Regulus regulus), bayağı ispinoz (Fringilla coelebs solomkoi) gibi türler gözlenir.

Koruma alanında nadir kurbağa türleri de görülür: Kafkas kurbağası (Pelodytes caucasicus), Kafkas siğilli kurbağası (Bufo verrucosissimus) ve endemik güney şeritli semenderi (Ommatotriton vittatus) ile yaygın Kafkasya engereği (Vipera kaznakovi).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e "Ritsa in Georgia". Protected Planet. 26 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2018. 
  2. ^ Abhazya, Abhazya Cumhuriyeti ile Gürcistan arasında bölgesel bir anlaşmazlık konusudur. Abhazya Cumhuriyeti 23 Temmuz 1992'de tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etti, ancak Gürcistan Abhazya topraklarını kendi egemen topraklarının bir parçası olarak iddia etmeye devam etmektedir. Abhazya, 193 Birleşmiş Millet üyesi devletten 1'i daha sonra tanımasını geri çeken 7 bağımsız devlet tarafından resmi olarak bir devlet olarak tanınmıştır.
  3. ^ "Strict Nature Reserve Info - Agency of Protected Areas of Georgia". apa.gov.ge. 13 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2018. 
  4. ^ a b Modern State of Populations of Rare Endem Lilium Kesselringianum Miscz. in Ritsinsky Relic National Park (Republic of Abkhazia)
  5. ^ Ritsinsky Relic National Park
  6. ^ Arnold Gegechkori Patterns of distribution and survival of European yew (Taxus baccata L.) in an alpine tree line ecotone in the Greater Caucasus (Georgia) Annals of Agrarian Science Volume 16, Issue 2, June 2018, Pages 170-176
  7. ^ To Biology of a Rare Species of Primula Farinosa L. in Ritsinsky Relic National Park (Abkhazia Republic)