Ripuarca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ripuarca
BölgeKuzey Ren-Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Liege, Limburg
Konuşan sayısı900.000  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Dil kodları
ISO 639-3
Ripuarca konuşulan bölgeler

Ripuar şivesi veya lehçesi (Almanca: Ripuarisch, ripuarische Mundart, ripuarischer Dialekt, ripuarisch-fränkische Mundart, Ribuarisch) Batı Orta Alman dil grubunun bir parçası olan bir Alman lehçesi grubudur. Lüksemburgcayı da içeren Moselle Frankonya dili ile birlikte, Ripuarca daha büyük Orta Frankonya dillerine aittir ve aynı zamanda Aşağı Frankonya dilleriyle de Renanya dilsel sürekliliğini oluşturur. Benrath hattının güneyinde, Renanya'da, Düsseldorf ve Köln'ün kuzeybatısından batıda Aachen'e ve doğuda Waldbröl'e kadar konuşulur.

Dil, Almanya dışında Almanca konuşan Belçikalılar ve Hollanda’nın Limburg eyaletinin güneyinde, özellikle de Kerkrade'de (Kirchroa) yaşayan insanlar tarafından da kullanılır. Lehçenin adı, 4. yüzyıl itibarıyla bölgeye yerleşen Ripuar Frankları'ndan (Rheinfranken) türemiştir.

En iyi bilinen ripuar şivesi olan Kölsch, Köln'ün yerel lehçesidir. Ripuar gruba ait olan ağızların hemen hemen hepsi kendi şivelerine Platt demektedirler. Buna, Öcher Platt (Aachen), Eischwiele Platt (Eschweiler), Kirchröadsj Platt (Kerkrade), Bocheser Platt (Bocholtz) ya da Bönnsch Platt (Bonn) örnek gösterilebilir. Genellikle, komşu lehçeler arasında ancak yerliler tarafından kolayca fark edilebilen küçük farklar vardır ve bu farklar daha uzaktaki lehçeler arasında giderek artar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]