Rinaldo (opera)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rinaldo
Boucher renaud et armide louvre.jpg
Özgün ismi: Rinaldo HWV 7
Müzik: George Frideric Handel
Libretto: Aaron Hill
Galası: 24 Şubat 1711
İlk gösterim yeri: Haymarket Kraliyet Tiyatrosu, Londra
Oyuncular: * Rinaldo - kastrato

Rinaldo (özgün ismi: Rinaldo HWV 7), 1711 yılında George Frideric Handel tarafından hazırlanan 3 perdelik İtalyan operası. Aaron Hill librettosunu, Giacomo Rossi senaryosunu yapmıştır. Operanın prömiyeri 24 Şubat 1711 yılında Londra'daki Haymarket Kraliyet Tiyatrosu`nda olmuştur.

Roller[değiştir | kaynağı değiştir]

Rinaldo oparası ilk baski librettosundan bir sayfa
Rinaldo ve Armida Ressam: Giovanni Battista Tiepolo

Bu liste bu eserin 24 Şubat 1711'de prömiyer temsili içindir. Handel daha sonraki temsil ve yapımlanmalarda rollerin içeriklerini değiştirmiş; yeni roller koymuş ve birkaç ilk temsil rolünü kaldırmıştır. Günümüz temsillerinde ise kastrato ses bulunmadığı için tenor, soprano veya orijinale daha uygun şekilde kontr-tenor sesi kullanılmaktadır.

Rol Ses tipi Prömiyer, 24 Şubat 1711
(Orkestra şefi: - )
Goffredo Birinci Hacli Seferi bas lideri 1096–1099 kontralto Francesca Vanini-Boschi
Rinaldo, Este sulalesinden bir asil sovalye kastrato Nicolò Grimaldi
Almirena, Gofferdo'nun kizi soprano Isabella Girardeau
Eustazio, Gofferdo'niun kardesi kastrato Valentino Urbani
Armida, Buyucu. Sam'in Arap kralicesi soprano Elisabetta Pilotti-Schiavonetti
Argante, Kudüs'ün Arap krali bas Giuseppe Boschi

Enstrumentasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Rinaldo'nun promiyer temsili için partitur notaları su muziksel calgilar için hazırlanmıştır: yaylı çalgılar (kemanlar, viyolalar, viyolonseller, kontrobas), klavsen, pikolo, blokflütler, fagotlar, obua, trompetler, timpani

Konu özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Armida'nin Rinaldo'ya asik olamsi Ressam:Nicolas Poussin

Zaman: Birinci Haçlı Seferi 1099
Mekan: Filistin

Uvertür. girişte "fa-major" (yayas-hizli-yavas) ritmiyle başlar ama yeni bir "allegro" ile sona erer. Bu parçaya kemanin kullanılması ile İtalyan havasi verilmiştir.

I. Perde[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyan Haclilar Birinci Haçlı Seferi sonlarına doğru Kudus onleri erismisler ve o şehri kusatmaya almışlardır. Bu opera, gayet tarihsel ve cografi gerçeklerden uzak olarak, Haclilar bu kusatma sırasında gecmektedir.

Birinci Hacli Seferi'nde bas liderlerden olan Goffredo eger Rinaldo Kudus'u eline geçirirse ona kizi Almira'yi karisi olarak vermeye soz vermiştir. çok tantanali bir muzikle sahaneye giriş yapan Arap asilli Kudus Kralı olan Argente ile uc gun sureli bir ateskes ister. Bu ateskese anlasma yapıldıktan Argente'den başkaları sahneden ayrılır. Argente aevgilisi olan ve ayni zamanda bir buyucu olan Arap asilli Sam Kraliçesi Armida'nin bu ateskes sırasında Rinaldio'yu kandirip onun savaş gucunu azaltacağını ummaktadır. Armida goklerden atesten harp arabasi içinde sahneye iner. Armida, Arapların Hacliların kusatmasını kirmak için tek caresinin Rinaldo'yu yenmek olduğu kehanetini Argente'ye bildirir ve kendisinin bunu başarabileceğini de ovunme ile aciklar.

Rinaldo ve Almirenda bir kuşlarla ve ciceklerle dolu bir bahcede bulusup birbirine evlenme yemini ederler. Birden bu bahceye Armida gelir ve yaptığı buyuler ile Armida'yi Rinaldo'nun kolları arasindna alip bir siyah bulut içinde oradan kacirir. Bu Rinaldo'yu büyük bir yeise dusurur. Onu teselli için gelen Goffredo ve kardeşi Eustazio Rinaldo'nun sevgilisine tekrar kavusabilmesi için bir Hristiyan buyucuden yardım istemesini tavsiye ederler.

II. Perde[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz kıyısında Rinaldi, Godfredo ve Eustazio uygun bir buyucuyu nasıl bulbileceklerini ve bulurlarsa ondan neler isteyebilcekleri hakkında gorusmektedirler. Bu sırada karaya yakında capa atmis durmakta bir gemiden bir kadın Rinaldo'yu nisanlisi Almirena hakkında yeni haberler vermek için gemiye cikmayi davet eder. Goffredo ve Eustazio buna itirazları olmakla beraber onları dinlemeyen Rinaldo kadının bulunduğu gemiye biner ve gemi hemen oradan ayrılır.

Armida'nin Sam'daki sarayına getirilmis olan Armirena gayet üzgündür. Kudus Kralı olan Argante Armirena'yi sahsen gorur; ona asik olmuştur; ona askini ona ifade eder fakat Armirena onun askini reddeder. Buna ragmen Argente buyucu Armida'nin gcucunu kirarak Armirena'yi serbest bıraktiracağına soz verir ve böylece Armirena'nin kendi askina karşılik vereceğini dusunmektedir.

Diger taraftan Rinaldo gemide kendini tutuklatmis olan Armida'nin huzuruna getirilir. Rinaldo kendinin serbest bırakılmasını talep eder. Onun bu mertce hareketerleri Armida'nin kendine bir askla bağlamaya neden olmuştur. Armida Rinaldo'ya askini ifade eder; ama Rinaldo gayet kizgin bir tavirla bunu reddeder. Buna ragmen Almira buyuculuk gucunu kullanarak Almirante kiligina girer. Ama bu sefer de Rinaldo'yu aldatamaz ve Rinaldo Almira'yi her ne kilikta olursa olsun reddetmekte devam eder. Almiara tekrar kendi sekline doner. Askinin reddedildiği için çok kizgindir ama yine de Rinaldo'ya karşı askından vazgecmez.

Almira bir diğer tesebbuse girişmek için tekrar Almirena kiligina girer. Ama bu sefer Argante ile karşılaşır. Algente karşılastigi kadını Almirena zanneder. Ona daha önceki gibi askini bildirir ve onu merhametsiz buyucu Argente'nin elinden kurtaracağına soz verdiğini tekrar eder. Almira hemen kendi sekline doner. Argante'yi kendine sadakasizlikle itham eder ve ondan intikam alacağına yemin verir. Buna ragmen Argante Almirena'ya olan askinin sona ermiyeceğini bildirir ve bundan sonra Almira'nin yardımını istemediğini de belirtir. Almira oradan büyük bir kizginlikla ayrılır.

III. Perde[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu perde bir senfonieta ile acilir.

Goffredo ve Eustazio canavarlar tarafından savunulmakta olan buyucu Armida'nin sarayının üzerinde bulunduğu dagina altında bulunan bir Hristiyan buyucunun mağarasini aramaktadırlar. Bu Hristiyan buyucu bu iki kişiye kotulüklere karşı gelmek için kullanabilecekleri iki sihirli degnek verir.

Armida'nin sarayında Rinaldo Armirena'yi tam buyucu Armida onu oldurmek uzereyken buyucunun elinden kurtarir. Sam Kralicasi Almirada'da destek sağlayan kotu ruhlar Rinaldo tarafından tehdit edilirler ve bu ruhlar sarayın üstünde bulunduğu dagdaki bir mağara deligine cekilirler. Sihirli degneklerini kullanan Goffredo ve Eustazio gelirler ve bu sihirli degnekleri kullanarak şatoyu ortadan kaldirirlar. Ortadan kalkan şato yerine Kudus şehri surları ile gorunur.

Kudus Kralı Argente ve Sam Kraliçesi Almira birbirleriyle barışip Kudus'u kusatan Hristiyan ordusuna karşı birlikte harekata geçerler. Hacli ordusuyka yapmaya başladıkları catismalarda önce Haclilara karşı galip gelmisler gibi gorulur. Fakat Rinaldo gelip de Haclilara katildığı zaman catisma durumu birden değişir ve carpisama Haclilar lehine sonuç verir.

Argante ve Armide Haclilar eline geçerler. Haclilar onları affederler. Onlar da dinlerinden donerek Hristiyanlığı kabul ederler. Rinaldo Almirena ile evlenir. Finalde koro erdemin her zaman galebe calacağına ait bir koro şarkısi soyledikden sonra perde kapanir.

Seçilmiş müziksel parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

1711'de promiyer temsilde kullanilan liberettodaki secilmis muziksel parçalar verilmektedir ve 1717 ve 1730 verziyonlarındaki değişmeler verilmekte.

Seçilmiş ses kayıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yil Roller
(Rinaldo,
Almirena,
Armida,
Goffredo,
Argante)
Orkestra sefi ,
Operaevi ve kori ve orkestra
Marka
1977[1] Carolyn Watkinson,
Ileana Cotrubaș,
Jeanette Scovotti,
Paul Esswood,
Ulrik Cold]
Jean-Claude Malgoire,
La Grande Écurie et la Chambre du Roy
Sony Music Entertainment
1992[2] Marilyn Horne,
Cecilia Gasdia,
Christine Weidinger,
Ernesto Palacio,
Natale de Carolis
John Fisher,
La Fenice korosu ve orkestrası
Nuova Era. (Kayıt:1989. 1.defa:1989, 2.defa:2009)
1999[3] David Daniels,
Cecilia Bartoli,
Luba Orgonášová,
Bernarda Fink,
Gerald Finley
Christopher Hogwood,
Academy of Ancient Music
Decca Records
2001[4] Vivica Genaux,
Miah Persson,
Inga Kalna,
Lawrence Zazzo,
James Rutherford
René Jacobs,
Freiburg Barok Orkestrasi
Harmonia Mundi
2005[5] Kimberly Barber,
Laura Whalen,
Barbara Hannigan,
Marion Newman,
Sean Watson
Kevin Mallon,
Aradia Ansambl
Naxos Records

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Thomas, Christopher J. "Rinaldo and Rinaldo highlights" Opera Quarterly C.3 No. 3 s.183–288
  2. ^ Sadie, Stanley (2003) "Handel: Rinaldo" Gramophone 2003 (Mayis) s.78 [ http://www.gramophone.net/Issue/Page/May%202003/78/807973/HANDEL#header-logo]
  3. ^ "Handel: Rinaldo" Garmaphone (2000 Ocak) s.96
  4. ^ Sadie, Stanley (2003) "Handel: Rinaldo" Gramophone 2003 (Mayis) s.78 [ http://www.gramophone.net/Issue/Page/May%202003/78/807973/HANDEL#header-logo]
  5. ^ Quinn, Michael (2004) "Session Report: The Aradia Ensemble's Rinaldo" Gramaphone 2004 (Eylul) s.11 [1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]