Rift

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rift oluşumu

Rift, Alfred Wegener kuramı olarak da bilinen levha tektoniği sonucu oluşan bir yeryüzü şeklidir. Levha tektoniği Pangea adı verilen levhanın parçalanması olayına denilmektedir. Bu levhanın parçalanmasının sebebi ise manto ve çekirdek arasında gerçekleşen konveksiyonel akıntılardır. Levha tektoniği sonucunda levhalar yaklaşır, uzaklaşır veya yanal yer değiştirirler.

Rift vadisi ise iki karasal levhanın birbirinden uzaklaşması sonucu oluşan yarıklara denir. Ayrıca Afrika’nın doğusunda oluşan rift vadisi ile Kızıldeniz’de oluşan rift vadisi oluşum yönünden benzerlik göstermektedirler.

Rift vadilerinin en ünlülerinden bir tanesi de Afrika’nın doğusunda yer alan Büyük Rift Vadisi’dir. Yaklaşık 6000 kilometre uzunluğunda olan bu vadi içinde bulunan tortullar bakımından çok verimlidir. Ayrıca bu tortullardan dolayı Rift Vadisi insanlığın beşiği olarak da belirtilmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "rift Ne Demek Türkçe Anlamı | İngilizce Türkçe Sözlük | Limasollu Naci Yayınları". www.limasollunaci.com. 18 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2022.