İçeriğe atla

Richard Trevithick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard Trevithick

Richard Trevithick (d. 13 Nisan 1771 - ö. 22 Nisan 1833), dünyanın ilk buharlı otomobilini ve lokomotifini yapan İngiliz mucit ve maden mühendisi.

İngiltere'nin Cornwall madencilik bölgesindeki Illogan’da doğdu. Babası maden ocağı yöneticisiydi.

1800 yılında pistonun her hareketinde buharın erken kesilerek basıncın genişletilmesi mantığıyla çift taraflı çalışan yüksek basınçlı Cornish adını verdiği buharlı makineleri yapmaya başladı.

1801 yılında ilk başarılı buharlı otomobilini yaptı.Araç saatte 13 km hız yapabiliyordu. Bu arabasıyla bir yılbaşı akşamı Cornwall’daki Camborne’da bir tepeye tırmanmıştır. 1803 yılında ise daha güçlü ikinci arabasını yaptı. Yolların çok kötü olmasından dolayı otomobillerde fazla zaman kaybetmek istemediğinden geliştirmek için uğraşmadı.

1804 yılında bir vagonun şasesi üzerine sabit bir buhar makinesi yerleştirerek dünyanın ilk buharlı lokomotifini yaptı. Düzenlediği gösterilerle lokomotifini tanıtmak istedi. Bu tanıtımlarından gösterilerinden birinde Galler’deki Pen-y-Darren demirhanesinin 15 km uzunluğundaki dökme demir raylarında 10 ton ağırlığında yük ve 70 yolcuyu taşımayı başardı..

Dünyanın ilk su altı tüneli olan Londra’daki Thames Tüneli’nin yapımında da emeği geçti. 1807 yılında tünelin kontrolörlüğünü alan Trevithick ertesi yıl tüneli su basınca çalışmalar yarıda kesildi. Tüneli 1842 yılında Marc Brunell tamamladı ve 25 Mart 1843 yılında yaya alt geçidi olarak açıldı.

1808 yılında Londra Torington Meydanı’nda Catch Me Who Can’ı (Kolaysa Yakala) sergiledi. Bu tarihten sonra ise demir yolu işini tamamen bıraktı ve gümüş madenciliği işine girmek için 1816 yılında Peru'ya gitti. Burada da başarılı olamayıp tüm servetini batırdı. 22 Nisan 1833 yılında Dartford İngiltere’de 62 yaşında iken beş parasız bir şekilde hayatını kaybetti.