Richard Knecht

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.52, 15 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Richard (Rick) A. Knecht
Milliyet Amerikan
Vatandaşlık Amerika Birleşik Devletleri
Alma mater Bryn Mawr College
Bilimsel kariyeri
Dalı Arkeoloji

Richard A. Knecht ya da Rick Knecht, ABD'li arkeolog ve öğretim üyesi. Araştırma alanları iklim değişikliği, Alaska kıyılarının tarihöncesi dönemleri, gelenek turizmi, müze ve kültür merkezi geliştirme ile kültürel korumadır[1].

Eğitimi ve çalışmaları

Michigan State University üniversitesini bitiren Knecht, lisansüstü eğitimini ise Philadelphia'daki Bryn Mawr College'de yapmıştır[2].

Supik Kültür Merkezi Alutiiq Culture Center 'ın kurulmasında yardımı bulunan Knecht daha sonra Alutiiq Museum and Archaeological Repository'nin kurucu müdürü olmuştur. 1983 yılından beri Alaska kırsalında araştırma ve koruma çalışmaları yapmaktadır. 1987 yılında Kodiak Area Native Association kabile birliği tarafından Culture and Heritage Program Coordinator olarak işe alınan Knecht, Kodiak Adası ve Kodiak Takımadası'nın diğer adalarındaki yerli Supiklerin arkeolojik kalıntılarını ortaya çıkarmıştır. 1995 yılında Museum of the Aleutians müzesini kurmak için Unalaska'ya gitmiş ve burada dokuz yıl yönetici olarak çalışmıştır[1].

2004 yılında Alaska çalışmalarına ara veren Knecht Mikronezya'daki Palau Cumhuriyeti'nde millî danışman arkeolog olarak iki yıl görev yapmıştır[1].

2005 aralık ayında University of Alaska Fairbanks üniversitesine bağlı Rural Development Faculty (Department of Alaska Native & Rural Development) fakültesinde öğretim üyesi (Assistant Professor) olan Knecht Anchorage, Alaska'da ikamet etmektedir ve eşi Philomena Hausler-Knecht de kendisi gibi arkeologtur.

Arazi keşifleri

Sitkalidak adasındaki Ocean Bay site adlı arkeolojik sit 1989 yılında Exxon Valdez petrol sızıntısının Kodiak'taki olası etkilerini araştırken arkeolog Rick Knecht tarafından keşfedilmiştir. İlk büyük arkeolojik kazı 1992 yazında yapılmış ve ahşap oyma eserler, sepetler, insan saçı, hayvan kürkü bulunmuştur[3].

Amerika'nın Ruslar tarafından sömürgeleştirilmesi sürecinde işlenen en büyük ve en vahşi katliam olan Awa’uq Katliamı arkeolog Rick Knecht'e göre Wounded Knee Katliamı'nın Alaska versiyonudur (Wounded Knee of Alaska[4]). Temmuz 1992'de yerli Supik birliği olan Old Harbor Native Corporation tarafından verilen izinle Richard Knecht tarafından Sitkalidak adasındaki Refuge Rock (49-KOD-00450) alanında yüzeysel ön kazı yapılmış ve en az iki bireyle temsil edilen insan kalıntılarına rastlanmıştır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ a b c Rural Development News, Spring/Summer 2006, s Department of Alaska Native & Rural Development, University of Alaska Fairbanks
  2. ^ NOAA Tape T005i & T006i Richard Knecht
  3. ^ Tom Brown (1992), Kodiak Was Center For Eskimo Society, The Seattle Times. Monday, September 14, 1992
  4. ^ John Enders (1992), Archaeologist May Have Found Site Of Alaska Massacre, The Seattle Times, Sunday, August 16, 1992