İçeriğe atla

Richárd Réti

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Richard Réti (d. 28 Mayıs 1889, Pezinok, Slovakya - ö. 6 Haziran 1929, Prag) Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (daha sonra Çekoslovakya) vatandaşı satranç ustası.

Büyük torunu Alman sanatçı Elias Maria Reti.

Viyana Üniversitesi'nde matematik ve fizik eğitimi alırken satranca merak saldı. I. Dünya Savaşı'ndan sonra katıldığı uluslararası turnuvalarda iyi dereceler almaya başladı. 1924'te New York'ta düzenlenen ve dönemin en ünlü satranççılarının katıldığı turnuvada aldığı beşincilik, en büyük başarısıdır. Bu turnuvada Réti, Dünya satranç şampiyonu Capablanca'yı da yenilgiye uğratmıştır.

Réti 1925'te yirmi dokuz masaya karşı körleme (tahtaya bakmadan) oynayarak bu alandaki dünya rekorunu kırdı. Bunlardan yirmi birini kazandı, altısında berabere kaldı ve sadece ikisini kaybetti. Satrança Modern Görüşler ve Satranç Ustaları adlı kitaplarında satranç konusundaki görüşlerini açıkladı. Réti, satranç öğrendiği dönemde tekdüze kurallara bağlanmış olan konumsal oyun anlayışını; yani "klasik" akımı reddederek hipermodern satranççılara katıldı.İşte bu yüzdendir ki "e4-e5" klasik oyun stillerini oynamayıp; kendi adıyla anılan Réti Açılışı'nı (1.Af3 d5 2.c4) bulmuştur.

Ünlü satranç ustasının bu açılışı her ne kadar "İngiliz Açılışı" na benzese de merkez piyonlarının ilk hamlelerde kıpırdamazlığı onu ayıran en büyük özelliktir.Réti'nin beyazda oynadığı bu açılış, hipermodern satranç anlayışının temelini oluşturmuştur.

  • Réti, Richard, Satrançta Büyük Ustalar Modern Görüşler, Çev: Ali Karatay, İstanbul, 1983