Riccardo Paletti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Riccardo Paletti
0
Kişisel bilgi
Ülkeİtalya İtalya
TakımOsella
Formula 1 Dünya Şampiyonası kariyeri
Şampiyonlukları0
Yarış Birincilikleri0
İlkler ve sonlar
İlk yarış1982 Güney Afrika Grand Prix
Son birincilik1982 Kanada Grand Prix

Riccardo Paletti (d. 15 Haziran 1958 - ö. 13 Haziran 1982) eski İtalyan motor sporları yarışçısı. Paletti'nin Formula 1 kariyeri, başlama hakkı kazandığı henüz ikinci yarışında yaptığı ölümlü kaza sebebiyle, çok kısa sürdü.

Formula 1 öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Paletti 1978 yılında dokuz Formula Super Ford yarışına katıldı ve ilk yarışında 18 tur boyunca liderlikte kaldı. İlk sezonunda hiç yarış kazanamasa da iki yarışta ikincilik kazandı ve toplamda sezonu üçüncü olarak kapattı. Sezonun sonlarında March-Toyota takımıyla İtalyan Şampiyonası'nda ilk Formula 3 yarışına çıktı. İtalyan pilot bir sonraki yıl, 1979'da, tüm F3 sezonunda yarıştı ama sadece iki beşincilik elde edebildi. Senenin sonlarında bu kez Formula 2'de ilk yarışına çıkan Paletti, kaza yaparak bu yarışı bitirmeyi başaramamıştı.

Formula 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Paletti, daha alt klasmanlarda büyük bir başarı kazanamamış olmasına rağmen, 1982'de Osella takımına katıldı. Pilot Formula 1'de yarışmanın kendisini biraz korkuttuğunu ancak sponsorunun ilerlemesi gerektiğini belirttiğini ve kendisinin de bu fırsatı kaçırmak istemediğini söylemişti. Sponsoru ise servetini kurduğu Pioneer şirketiyle kazanan Milanolu iş adamı, pilotun babası, Arietto Paletti'ydi. Paletti'nin takım arkadaşı Fransız Jean-Pierre Jarier olmuştu.

Ocak 1982'de çıktıkları ilk yarış olan Güney Afrika Grand Prix'inde Jean-Pierre Jarier son sıradan yarışa başlamaya hak kazanırken, yaklaşık iki saniye daha yavaş olan Paletti sıralama turlarını geçemedi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Paletti 13 Haziran 1982'de Kanada Grand Prix'e başlama hakkı kazandığında bu pilotun başlayacağı düzgün olarak yapılan ilk yarış olacaktı. Yarış zamanı geldiğinde kırmızı ışıkların yeşile dönmesinde sorun yaşandı. Bu arada pol pozisyonundaki Didier Pironi'in Ferrari'sinde motor problemi baş gösterdi. Pironi bunu işaret etmek için elini kaldırdı ancak yarışın durduğunu gösteren sarı ışıklar yanmadı. Işıklar yeşile dönünce kalkan araçlar Pironi'nin duran aracına çarpmamak için çaba göstermek zorunda kaldı. Ferrari'nin sol arkasına temas eden March takımından Raul Boesel, Eliseo Salazar ve Jochen Mass'ın önüne doğru spin attı. Olayın Salazar, Boesel ve Mass üzerinde küçük etkileri olsa da herkes duran Ferrari'yi ciddi bir problem yaşamadan atlatmışa benziyordu. Ancak zamanında manevra yapamayan Paletti, Ferrari'ye 180 km/sa hızla çarparak aracı Geoff Lees'in önüne savurdu. Osella'nın ön bölümü çok ciddi şekilde hasar görmüştü.

Güçlü çarpışmanın etkisiyle Paletti göğüsünden yaralandı ve araç içinde bilinci kapalı olarak yatar halde görüldü. Didier Pironi ve FIA'nın baş doktoru Sid Watkins olay yerine saniyeler içinde ulaştı. Watkins Osella'nın içine müdahaleye çalışırken, aracın tamamen dolu deposundan sızan benzin bir anda aracın çevresinde ateşten bir duvar oluşturdu. Pist görevlileri alevlerin hala aracın içindeki pilota ulaşmadan söndürülmesi için hemen çalışmaya başladı. Yangın söndürüldüğünde yaralı Paletti'nin kalbi durmuştu. İtalyan pilotu aracın içinden çıkarmak görevlilerin tam 25 dakikasını aldı. Kullanılan ekipmanların yeni bir yangına yol açması ihtimali süreyi uzatan faktördü. Helikopterle Royal Victoria Hastanesi'ne ulaştırılan sürücü, kısa süre sonra hayatını kaybetti. Daha da kötüsü, bütün yaşananlar pilotun Grand Prix sonrası 24. yaşını kutlamak için yanına, New York'a, gideceği annesi Gina'nın gözleri önünde gelişmişti.

Paletti o yıl Formula 1'de ölen ikinci isim oldu. Sadece birkaç hafta önce, Gilles Villeneuve Zolder'deki Belçika Grand Prix'in sıralama turları sırasında yaptığı kazada hayatını kaybetmişti. Paletti olayı, tam 12 yıl sonra yapılan 1994 San Marino Grand Prix'inde, sıralama turlarında Roland Ratzenberger ve yarışta üç kez dünya şampiyonu Ayrton Senna'nın ölümüne kadar, Formula 1'deki son ölümlü kaza olarak kaldı. Genç İtalyan pilotun anısına Parma ilindeki Varano de' Melegari pistine Autodromo Riccardo Paletti ismi verildi. Cenazesi Maggiore di Milano mezarlığına defnedildi.

Yarış istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Formula 1 sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

(anahtar)

Yıl Katılımcı Şasi Motor 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 DSŞ Puan
1982 Osella Squadra Corse Osella FA1C Cosworth V8 GAF
DNQ
BRE
DNPQ
ABD
DNQ
SMR
YD
BEL
DNPQ
MON
DNPQ
DET
DNS
KAN
YD
HOL
İNG
FRA
ALM
AVU
İSV
İTA
CPL
- 0

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Gilles Villeneuve
Formula 1 ölümlü kazaları
13 Haziran 1982
Sonra gelen:
Elio de Angelis