Rhythm and blues

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.01, 18 Ekim 2016 tarihinde 194.27.42.250 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17716505 numaralı sürüm

Rhythm and Blues (R&B veya RnB); caz, rap, gospel ve blues karışımı, ilk olarak Afrika kökenli Amerikalıların ürettiği müzik türü.

Genel tanım

İlk kez müzikal terim olarak 1949'da Jerry Wexler tarafından Billboard dergisinde kullanılmıştır. Özellikle 1950'ler ve 1960'lar boyunca klasik tarzda örneklerini vermeye başlayan R&B, dijital müziklerin yapılmaya başlandığı 1970'lere kadar, caz müziği gibi hep bir salon müziği olarak tanınmıştır.

"Rhythm and Blues" tanımı, caz veya blues gibi ögeler içermeyen, ve siyahilerin yaptığı müzik olarak tanıtılmıştır. Kısacası yavaş tempolu tüm siyahi müzikler, 1970'lere kadar hep "Rhythm and Blues" olarak anılmıştır.

R&B'nin ilk örneklerini veren "soul kraliçesi" Aretha Franklin.
Stevie Wonder, R&B'nin en saygın isimlerindendir.
Jennifer Lopez, 2000'li yılların en iyi R&B kadın sanatçılarından biridir.

Rhythm and Blues, zamanla değişim göstermiş, özellikle 1970'lerin ortalarından sonra hızlı tempolu dijital müziklerle de kendinden söz ettirmiştir. Özellikle 1980'lerde R&B olarak anılmaya başlanan bu tür, disko müziğiyle beraber en popüler müziklerden biri haline gelmiştir.

Kimi eleştirmenler, siyahilerin yaptığı pop'a R&B demeye başlamıştır. Sonuçta "Contemporary R&B" denilen çağdaş R&B ortaya çıkmıştır. 90'larda ise bu iyice yayılmış ve listelere giren hemen hemen tüm şarkılar R&B türündekiler olmuştur. 2000'lerde ise tamamen hip hop ile beraber anılan bu müzik türünde yapılan şarkıların çoğunda rap bölümleri yer almaktadır. Eskiden "yavaş ve ritimli siyahi popu" olarak tanınan R&B, bu tarihlerde tam bir "yavaşlatılmış vokalli rap" haline gelmiştir.

R&B temsilcileri

R&B'nin hip hop'ın ve soul'un en iyi eserlerini veren Mary J. Blige
2000'lerin başarılı R&B sanatçısı Keyshia Cole
Usher, ünlü bir R&B yıldızıdır.

İlk R&B örnekleri Stevie Wonder, Michael Jackson, Dionne Warwick ve Aretha Franklin gibi sanatçılar tarafından verilmeye başlanmıştır. Her ne kadar Michael Jackson pop yönüyle, Aretha Franklin soul yönüyle tanınsalar da, R&B'nin ataları olarak kabul edilmektedirler. 1980'lerdeki rock'n'roll havasının geçmeye başladığı sıralarda, Janet Jackson, Whitney Houston, Mariah Carey gibi sololar belirmiştir. Sonrasında gruplar içinden satış rekortmeni Boyz II Men ve Milli Vanilli ortaya çıkmıştır.

Sonrasında Mary J Blige, Brandy Toni Braxton gibi sanatçılarla kendini belli eden R&B, 2000'lere gelindiğinde Jennifer Lopez, Alicia Keys, Black Eyed Peas, Keyshia Cole ,Usher, Destiny's Child, Beyoncé, Pussycat Dolls, Justin Timberlake, Missy Elliot,Rihanna Chris Brown ve Craig David, Natasha Bedingfield, Amy Winehouse gibi daha sayısız sanatçıyı ortaya çıkarmıştır.

Türkiye'de R&B

Türkiye'de R&B, 2000'lerin başında beliren yeni bir müzik türüdür. Kimi sanatçılar hip hop'tan esinlense de salt R&B örnekleri de mevcuttur. 2005 yılında Türkiyenin ilk R&B grubu olan[1] HEPSİ grubu "Hepsi 1" adlı albümleri ile piyasaya çıkmıştır. Türkiye'de R&B icra eden sanatçılar arasında Atiye, Hadise, Grup Hepsi, Doa, Cihan Özdemir, Diyar Pala gibi isimler gösterilebilir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ Berköz, Elif (27 Mart 2005). "Hepsi okumuş kızlar". milliyet.com.tr. 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

www.diyarpala.com