Radamanthis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Rhadamnthys sayfasından yönlendirildi)
Yargı Mezarı'nda Rhadamanthys'in tasviri, Lefkadia, MÖ 300–250 dolayları

Yunan mitolojisinde, Rhadamanthus (/ˌrædəˈmænθəs/ ) ya da Rhadamanthys Girit'in bilge bir kralıydı. Zeus ve Europa'nın oğlu olarak yarı tanrı olarak kabul edildi. Adının anlamı "sert ve katı bir yargıda bulunmak"tır. Daha sonra ölülerin yargıçlarından biri ve Yunan mitolojisinde önemli bir figür oldu.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Rhadamanthys, Zeus ve Europa'nın oğludur ve Sarpedon ve Minos'un (aynı zamanda bir kral ve daha sonra ölülerin yargıcı) kardeşiydi.[1] Kardeşi ile birlikte Rhadamanthys, üvey babaları Asterion tarafından büyütüldü. Gortys (Gortyn, Girit ile ilişkili) ve Erythrus (Erythrae'nin kurucusu) adında iki oğlu vardı.

Diğer kaynaklar (örn. Plutarkhos, Theseus 20) Ariadne'nin kocasının Dionysos yerine Rgadamanthys olduğuna inanır ve Oenopion, Staphylus'un ve Thoas'ın da babası olduğunu belirtir . Bu anlatımda Ariadne, Rhadamanthys'in erkek kardeşi Minos'un kızıdır; bir diğer Ariadne, Minos'un torununun kızı ve Theseus'un efsanesinde yer alan, Dionysos tarafından kurtarılan adaşıydı.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevzuat[değiştir | kaynağı değiştir]

Sık sık yeraltı dünyasında ölülerin yargıçlarından biri olarak kabul edilmesine rağmen, birkaç yasama faaliyetiyle de tanınıyordu. Rhadamanthys'in Giritlilere hayvanlar üzerine yemin etmelerini emreden bir yasa [2] ve insanların şiddet başlatanlara karşı kendilerini savunurlarsa ceza almamaları gerektiğini söyleyen başka bir yasası daha bulunmaktadır.[3]

Girit'ten Sürgün[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Asterius çocuksuz öldü, ve taht Minos'a geçti. Minos Girit kralı olduğunda iki erkek kardeşini Girit'ten kovdu. Çünkü Rhadamanthys'un popülaritesini kıskanıyordu, bu yüzden Rhadamanthys Boeotia'ya kaçtı ve burada Amphitryon'un dul eşi ve Herakles'in annesi Alkmene ile evlendi. Ayrıca bazı rivayetlere göre Herakles'in hocasıydı. Bu, bir Orta Çağ tarihçisi olan Tzetzes tarafından da belirtilmiştir.

Genel olarak Rhadamanthys'in faaliyet alanı, Minos'un aktif olduğu Girit'in dışında Ege Adalarıdır. Ayrıca antik yazarlar tarafından sık sık Orta Yunanistan ile bağdaştırılır.[4]

Öbür Dünya[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonraki efsanelere göre (MÖ 400), katı dürüstlüğü nedeniyle Aiakos ve Minos ile birlikte aşağı dünyadaki ölülerin yargıçlarından biri yapıldı. Doğuluların ruhlarını yargılardı, Aiakos batılıların ruhlarını yargılardı, Minos ise kararı belirleyici oy hakkına sahipti. (Platon, Gorgias 524A). Homeros'un Odyssey'nin 4. ve 7. kitaplarında tasvir edilmiştir. Virgilius (MÖ 69–18), Rhadamanthys'i Aeneid'in Yeraltı (Tartarus) bölümünde, değersiz ruhların yargıcı ve cezalandırıcısı yapar.

Homeros, Zeus'un ölümsüz oğulları için bir cennet olan Elysian alanında (Odyssey iv. 564) ikamet ettiğini söyler. Pindaros, onun Kronos'un (Elysium'u yöneten) sağ kolu olduğunu ve ölülerin tek yargıcı olduğunu anlatır. Lucian , Rhadamanthus'u Gerçek Tarih adlı kitabında Kutsal Adalar'daki kahramanlar topluluğuna başkanlık eden biri olarak tasvir eder.

Argos Soyağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan Mitolojisinde Argos Soyağacı
İnakhosMelia
ZeusIoPhoroneus
EpafosMemphis
LibyaPoseidon
BelusAchiroëAgenorTelephassa
DanaosElephantisAigyptosKadmosCilix EuropaPhoenix
MantineusHypermestraLynceusHarmoniaZeus
Polydorus
SpartaLakedaimonOcaleaAbas AgaveSarpedonRhadamanthys
Autonoe
EurydiceAkrisiosİnoMinos
ZeusDanaeSemeleZeus
PerseusDiyonisos
     Erkek
     Kadın
     Ölümsüz

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The age of fable; or, Beauties of mythology". Philadelphia, D. McKay. 24 Ocak 1898. 20 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi – Internet Archive vasıtasıyla. 
  2. ^ Porphyry, De Abstinentia III.16.6 26 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., on which see Jean Bouffartigue, Porphyre, De l'abstinence, (Paris) 1979, p. 171 n. 2.
  3. ^ Apollodorus Library of Greek Mythology, II.4
  4. ^ John Davidson, Rhadamanthys and the Family of Herakles. 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. L'antiquité classique, 1999, Vol 68, pp. 247-252

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]