Reyner Banham

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Peter Reyner Banham veya Reyner Banham (d. 2 Mart 1922, İngiltere – ö. 19 Mart 1988, Londra, İngiltere), İngiliz mimarlık eleştirmeni ve yazar, ancak çalışmalarının çoğunu ABD’de gerçekleştirmiştir.

1960 yılında basılan “İlk Makina Çağı’nda Teori ve Tasarım” (İngilizcesi: Theory and Design in the First Machine Age) ve 1971 yılında basılan “Los Angeles: Dört Ekolojik Modelin Mimarlığı” (İngilizcesi: Los Angeles: The Architecture of Four Ecologies) adlı teorik kitapları ile tanınmıştır (bu kitapta Surfurbia, Foothills, The Plains of Id ve Autopia adlı ekolojik modellerini ve her modelin mimarlık kültürünü incelemiştir).

Her ne kadar Londralı olsa da 1970’li yılların ortalarından ölümüne kadar ABD’de ikamet etmiştir. Başlangıçta Courtauld Sanat Enstitüsü’nden Anthony Blunt daha sonraları da Siegfried Giedion ve Nikolaus Pevsner’den eğitim almıştır. Nikolaus Pevsner, modern mimarlığın tarihini inceleyn “Modern Akım” (1936) adlı kitabı basıldıktan sonra Reyner Banham’ı modern mimarlığı incelemesi için davet etmiştir. “İlk Makina Çağı’nda Teori ve Tasarım” adlı kitabında Nikolaus Pevsner’dan bahseden Reyner Banham, bu eserinde modernizm ve fonksiyonalizm kavramlarını incelemiştir.

Reyner Banham 1962 yılında ise ilk ismi “Modern Mimarlık Rehberi” (İngilizcesi: Guide to Modern Architecture) olan “Çağın Hakimleri, Modern Mimarlık Hakkında Kişisel Görüşler (İngilizcesi: Age of the Masters, a Personal View of Modern Architecture) olan eserini yayınlamıştır.

Reyner Banham’ın Bağımsızlar Grubu ile de bağlantıları vardı. Bu grubun 1956 yılında düzenlediği “Bu Yarın” adlı sergisi birçoklarınca Pop art akımının doğuş anı olarak kabul edilir. Reyner Banham 1966 yılında basılan “Yeni Brutalist Akım: Ahlak veya Estetik?” adlı kitabında hem Brutalizm akımın inceledi hem de Smithsons ve James Stirling’e gönderme yaptı.

Reyner Banham’ın diğer önde gelen kitapları basılan “Los Angeles: Dört Ekolojik Modelin Mimarlığı” (İngilizce: Los Angeles: The Architecture of Four Ecologies), “Amerikan Çölünden Manzaralar” (İngilizce: Scenes in America Deserta, 1982) ve “Betonarme Atlantis: Amerikan Endüstriyel Yapıları ve Modern Avrupa Mimarisi (İngilizce: In A Concrete Atlantis: U.S. Industrial Building and European Modern Architecture, 1900-1925, basım: 1986)

Londra Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi (SUNY), Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz gibi üniversitelerde profesör olarak dersler veren Reyner Banham en son olarak New York Üniversitesi ‘de (NYU) ders verecek iken vefatı nedeniyle bu gerçekleşemedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]