Rey (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rey Skywalker (Palpatine)
Yıldız Savaşları karakteri
CanlandıranDaisy Ridley
Bilgileri
Türİnsan
CinsiyetKadın
GezegeniJakku
ÜyelikDireniş Jedi Düzeni

Rey, İngiliz oyuncu Daisy Ridley'in canlandırdığı, 2015 yılında vizyona giren Star Wars: Güç Uyanıyor filminde ilk olarak yer almış bir karakterdir .

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rey, yıllarca çöpçü olarak yaşadıktan sonra İlk Düzen ile Direniş arasındaki savaşta Jedi haline gelen, güce duyarlı bir insan kadındı. İmparator'un torunu olarak soyundan habersiz olan Rey, Kuvvet'teki gücünü Sith'in Karanlık Lordundan miras almasına rağmen, en sonunda Jedi yolunu seçti. Ayrıca Yüce Lider Kylo Ren ile eşsiz bir bağ kurdu. Düşman ilişkilerine bakılmaksızın, Rey ve Ren, Kuvvet'te kehanette bulunmuş bir ikili olduğunu fark ettiler.

Yeni Cumhuriyet Dönemi'nde 15 ABY'de doğan Rey'in ebeveynleri, imparatordan korunmasını umarak onu Jakku gezegeninde bıraktı. Rey, annesi ve babasıyla tekrar bir araya gelmeyi özlemesine rağmen, kendi başına hayatta kalmayı öğrendi. Ev dünyasının çöllerindeki travails tarafından sertleştirilen Rey, bir çöpçü olarak kaldığı süre boyunca yetenekli bir tamirci, pilot ve savaşçı oldu. Soğuk savaş galaksi boyunca çatışmaya yol açtığı için tecriti 34 ABY'de sona erdi. Direniş ile yan yana gelen Rey, bir dönüm noktası fırtına avcısı olan Finn, yeni soloları Han Solo ve Chewbacca ile yeni dostluklar kurdu ve onu Yeni Cumhuriyet'in yıkımından kaynaklanan galaktik savaşa daha da derinleştirdi. Rey, yolculuğu sırasında, Ahch-To'daki kendi sürgüne rağmen sürgününe rağmen, onu Jedi Düzeni'nde eğiten efsanevi Jedi Ustası Luke Skywalker'ı buldu. Skywalker Direnişi kurtarmak için hayatını feda ettikten sonra Rey, mantosunu son Jedi olarak kabul etti ve General Leia Organa'nın çırağı oldu.

Rey, İmparator'un torunu olarak kökenini Ren aracılığıyla keşfetti ve Palpatine ile yüz yüze gelince, neredeyse Gücün karanlık tarafına teslim oldu. Ancak Rey, sonunda Kylo Ren'in karanlık kişiliğinden vazgeçen kurtarılmış Ben Solo tarafından kurtarıldı. Tüm Jedi'nin ruhlarının yardımıyla Rey, büyükbabasını yenerek öldü ve Solo'nun Rey'i hayata döndürmek için nihai fedakarlığa neden oldu. İkili, Solo'nun Rey'in kollarında huzur içinde yok olmasıyla kucakladı ve bir öpücük paylaştı. Ben Solo, Skywalker kanının sonuncusu olmasına rağmen, Rey, Palpatine olarak kendi ailesini reddederek "Skywalker" adını aldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]