Rexford Tugwell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rexford G Tugwell 08e03507t.jpg

Rexford Guy Tugwell (10 Temmuz 1891, Sinclairville, New York-21 Temmuz 1979, Santa Barbara, Kaliforniya, ABD), ABD'li iktisatçı ve Başkan Franklin Roosevelt'in Brain Trust (Beyin Takımı) olarak adlandırılan danışmanlar grubunun üç üyesinden biri.

Pennsylvania Üniversitesi'ne bağlı Wharton Maliye ve Ticaret Okulu'nda öğrenim gördü; lisans (1915), yüksek lisans (1916) ve doktora (1922) derecelerini burada aldı. İktisadi planlamanın gerekliliğine inanan liberal bir iktisatçı olarak 1920'de Columbia Üniversitesi öğretim kadrosuna katıldı. 1927'de bir grup iktisatçıyla beraber Sovyetler Birliği'ne bir ziyarette bulundu. 1932'deki başkanlık seçimi kampanyasında Raymond Moley ve Adolph A. Berle, Jr.'la birlikte Franklin Roosevelt'e danışmanlığa başladı. Roosevelt'in zaferinden sonra tarım bakanı yardımcısı (sonradan müsteşar) olarak yönetimde yer aldı. Tarım politikasının oluşturulmasında (özellikle tarımsal üretimin planlanmasında ve belli ürünleri yetiştirmemeleri karşılığında çiftçilere ödeme uygulamasının başlatılmasında) olduğu kadar New Deal (Yeni Düzen) iktisadi reformunun hemen her yönü üzerinde de etkili oldu.

Tugwell 1936'da yönetimden ayrıldı. 1938'de New York belediye başkanı Fiorello La Guardia tarafından Şehir Planlama Komisyonunun başına getirildi. 1941'de Porto Riko valisi oldu; beş yıl boyunca ekonomik ve toplumsal koşulları düzeltmeye çalıştı. Buradaki deneyimlerini The Stricken Land (1946; Yıkıma Uğramış Ülke) adlı kitapta topladı. 1946'dan 1952'ye değin Chicago Üniversitesi'ne bağlı Planlama Enstitüsü'nü yönetti, bu üniversitede siyaset bilimi profesörü olarak çalıştı (1946-57). Son olarak Kaliforniya'da Santa Barbara'da, Demokratik Kurumları İnceleme Merkezi'nde kıdemli öğretim üyesi olarak görev aldı.

Tugwell, 1968'de The Brains Trust (Beyinler Takımı) adlı kitabıyla Bancroft Tarih Ödülü'nü kazandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]