Resainalı Sergios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Resainalı Sergios (ölümü 536, Konstantinopolis [İstanbul]), Süryani ilahiyatçı, hekim ve çevirmen. Süryanice yazdığı yapıtları ve başta Aristoteles olmak üzere Yunan filozoflardan yaptığı çevirileriyle Helenistik bilgi birikiminin Doğu ve Batı kültürlerine aktarılmasına katkıda bulunmuştur.

İskenderiye'de öğrenim gördü. Bir süre hekimlik yaptıktan sonra kiliseye girdiği sanılan Sergios, felsefe, tıp ve bahçecilik konularında Yunancadan 20'yi aşkın çeviri yaptı. Bunlar arasında Aristoteles'in mantıkla ilgili incelemeleriyle Yeni-Platoncu Yunan filozof Sahte Dionysios Areopagites'in yazıları da vardı. Sergios'un Yunan düşünürler üzerine yazdığı yorumlardan Aristoteles'in Yazıları Üzerine kaybolmuşsa da, başta Evrenin İlk Nedeni Üzerine olmak üzere öteki yapıtları günümüze ulaşmıştır. Bu yapıtlarda, ele alınan düşünürlerin görüşleri son derece başarılı bir biçimde açıklanıp sistemleştirilmiştir, zaman zaman da özgün yapıtta olduğundan çok daha sağlam deney ve gözlemlere dayandırılmıştır.

Antiokheia'ya (Antakya) gittikten sonra yaklaşık 535'te Patrik Efraim'in özel temsilcisi olan Sergios, Konstantinopolis'te güçlenen Monofizitlere karşı Papa I. Agapetus'un desteğini sağlamak için Roma'ya gönderildi. 536'da Agapetus'la birlikte Konstantinopolis'e yaptığı ziyaret sırasında öldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]