Rennes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.42, 17 Şubat 2016 tarihli sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rennes
Rennes bayrağı
Bayrak
Rennes arması
Arma
Bölge Bretagne
Départeman Ille-et-Vilaine
İdare
Yüzölçümü
 • Toplam 50,39 km² (1.945 mil²)
En yüksek nokta 74 m (242 ft)
En alçak nokta 20 m (60 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 209 860[1]
 • Kent
420 707
 • Metropol
690 467[1]
Zaman dilimi UTC+1
Alan kodu 35238
Resmî site
www.rennes.fr

Rennes [Lua hatası 19 satırında Modül:Dil: attempt to index field '?' (a nil value).] (Bretonca: Roazhon), Fransa'da Breton bölgesinin Ille-et-Vilaine departmanında bir komündur. Eski Brotenya Düklüğü'nun başkenti idi. "Ille" ve "Vilaine" nehirlerinin birleşme mevkinde kurulmuştur.

Rennes'in belediye sınırları içindeki nüfusu (2012 itibariyle) 209,860 kişidir ve şehirleşmiş Varoşları ile büyük metro Rennes nüfusu 690,467 kişidir. Hem belediye sınırları içindeki şehirler hem de büyük metro alanında şehirler arasında yapılan bir sıralamada Rennes Fransa'da 11. gelmektedir. Şehirde iki adet üniversite bulunmakta ve Rennes Fransa şehirleri arasında şehirde bulunan üniversite ögrencisi açısından 8. sıradadır. Rennes şehri Fransa'da nüfusu en hızla büyüyen şehirler arasındadır ve nüfus büyüme hızı bakımından Toulouse'dan sonra ikinci gelmektedir.

Şehrin en kalabalık yerleri:

  • J.F. Kennedy
  • Villejean-üniversité
  • Pontchaillou
  • Anatole France
  • Ste-Anne
  • République
  • Charles de Gaulle

Ağır Fransız bürokrasisinin hüküm sürdüğü kentte duyulan en temel hissiyat sabır, zira bitmek tükenmek bilmeyen sıralar ve uzun bürokratik işlemler bunu gerektirmektedir.

Yeşilin ağırlıkta olduğu Rennes'de Okyanus havası hakim, dolayısıyla hava güneşli olmasına rağmen dondurucu rüzgarlar gün ve gece boyu sürmekte. Rennes'liler bu sakin görünümlü şehrin tarihinden gurur duymaktalar; bu nedenle olsa gerek internet bağlantısı bulabilme şansı neredeyse sıfıra yakın; tek tük cybercafeler de sıklıkla Afrikalılar tarafından yönetiliyor. Cybercafelerin dışında McDonald's ve Subway gibi mekanlarda Wifi bulmak mümkün.

Rennes'in 15 Mart 2002'de açılan metrosu otomatiktir. Metro katarlarında sürücüler bulamayıp bilgisayar kullanmaktadır. En güzel yanı da şoför yeri olmadığı için camlardan gideceğiniz yeri görebilmeniz. Sadece prestij için yapılmış bu metro ve 300 milyon euro tutmuş.

Şehrin futbol takımı da çok ünlüdür.

Türkiye'den buraya Erasmus programıyla gelecekler için ufak çaplı bilgiler vermek gerekirse ; Rennes 1'i kazanıp "Hukuk ve Politik Bilimler Fakültesi"ne gelecekler muhtemelen Beaulieu tarafında bulunan Residance üniversite'lerin de kalacaklardır. Sakinliği ile ünlü şehrin gene en sakin yerlerinden birisidir Beaulieu ve Gayeulle parkına yakındır ve akşam yürüyüşleri içinde çok elverişlidir. Yurt ortamında çok güzel olmasına rağmen odaları maalesef berbat teriminden daha ötededir. IEP'leri kazananlar ise büyük ihtimalle Patton denilen bölgedeki yurtlarda kalacaklardır. Orasıda güzel olmakla birlikte odaları Beaulieu de bulunan odalara göre daha bakımlılardır.

Kardeş şehirler

Rennes şehrinin, aşağıdaki şehirlerle kardeş şehir bağları vardır:

Resimler

Öğrenim

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

  1. ^ a b http://www.insee.fr/fr/ffc/tef/tef2015/T15F014/T15F014.pdf