İçeriğe atla

Ren ve Stimpy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Ren & Stimpy Show (Ren ve Stimpy)
Tür
Proje tasarımcısıJohn Kricfalusi
BaşrolJohn Kricfalusi
Billy West
Seslendiren(ler)
Ülke ABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı5
Bölüm sayısı52[1] (93 bölüm) (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firmaViacomCBS Domestic Media Networks
Yayın bilgileri
KanalNickelodeon (1991–1995)
MTV (1996)
Comedy Central (TBA)
Ses formatı
Yayın tarihi11 Ağustos 1991 (1991-08-11) - 20 Ekim 1996 (1996-10-20)
Kronoloji
Sonra gelenRen & Stimpy "Adult Party Cartoon"

The Ren & Stimpy Show (Türkiye'deki adıyla Ren ve Stimpy), Nickelodeon kanalı için John Kricfalusi tarafından yaratılmış bir Amerikan animasyon televizyon dizisidir. Dizi, duygusal olarak dengesiz bir Chihuahua olan Ren ve iyi huylu ancak ahmak bir kedi olan Stimpy'nin çevresinde gelişmektedir. Dizi, diğer üç orijinal Nicktoons animasyonu olan Rugrats ve Doug ile birlikte 11 Ağustos 1991'de gösterime girmiştir. Yayın hayatı boyunca, karanlık mizahı, cinsel imaları, yetişkin şakaları ve şok değeri sebebiyle tartışmalı bir dizi olmuştur. Yapımcıların bölümleri zamanında teslim edememesi ve Nickelodeon yöneticileri ile Standartlar ve Uygulamalar departmanı ile kötüleşen ilişkiler sonucu Kricfalusi 1992'de diziden ayrılmıştır. Dizi 16 Aralık 1995'te yayın hayatına son vermiştir. "Sammy and Me (Sammy ve Ben)" ve "The Last Temptation (Son Günah)" bölümleri Nickelodeon yerine 1996 yılında MTV'de yayınlanmıştır.

The Ren & Stimpy Show, yayın hayatı boyunca olumlu eleştiriler aldı ve hızla ciddi bir kült hayran kesimi topladı. Yayın hayatından sonra bile yaygın eleştiriler almaya devam etti ve televizyon animasyon sektöründe uzun süreli bir etkiye sahip oldu.

Yetişkin kitleler için hazırlanmış olan yan seri Ren & Stimpy "Adult Party Cartoon" yeniden Kricfalusi ve Spümcø tarafından yaratıldı ve 2003 yılında Spike (sonradan adı Paramount Network olarak değişti) kanalında yayınlanmaya başladı. Eleştirmenlerden ve hayranlardan olumsuz yorumlar alan dizi, Spike tüm animasyon program yayın bloğunu kaldırmadan önce bölüm dağıtımındaki gecikmeler sebebiyle sadece üç bölüm yayınlanabildi. 5 Ağustos 2020 tarihinde Kricfalusi olmadan Comedy Central dizinin yeni bölümlerinin geleceğini duyurdu.

Dizi, çabuk sinirlenen, psikotik, "astım-tazı" Chihuahua[2] Ren Höek (1–2.sezonda John Kricfalusi, 3–5.sezonda Billy West tarafından seslendirilmiştir) ve ahmak, mutlu-şanslı bir kedi olan Stimpson J. "Stimpy" Cat'in (yine Billy West tarafından seslendirilmiştir) etrafında gelişmektedir.[2] İkili, uzay kaşifleri olmaktan, Vahşi Batı'da at hırsızları ve doğa belgeseli sunucuları[3] olmak gibi bölümden bölüme çeşitli rollere bürünmektedir. Dizi bazen günümüzde geçse bile, dizinin ekibi güncel olaylardaki "modern" şakalardan kaçınma eğilimindeydi.[4] Dizi ağırlıklı olarak yersiz, absürdist ve güldürü mizahını barındırıyor.[5]

Şov, bir dizi yan karakterlere yer vermektedir. Bazıları yalnızca bir bölümde görünürken, bazıları tekrar eden ve farklı rollerde ortaya çıkan karakterlerdir. Hikâyenin bir parçası olabilirler veya bölüm üzerinde çok az etkisi olan küçük rol görünümleri yapabilirler. Bay At gibi küçük rol ağırlıklı karakterler, dizide şaka amaçlı düzenli olarak gözükmektedir.[6]

Geliştirme aşaması ve tarihi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Animatör William Wray'e göre, John Kricfalusi Ren ve Stimpy karakterlerini 1978 yılında Ontario, Kanada'daki Sheridan College'da okuduğu sırada "kişisel eğlence" amacıyla yarattı. Ren'i "New York City, 1946" adlı bir kartpostal üzerine basılmış Elliott Erwitt fotoğrafından ilham alarak yarattı.[4] Fotoğrafta bir kadının ayağında kazaklı bir chihuahua yer alıyordu. Stimpy'nin tasarım ilhamını, A Grusome Twosome adındaki, kedilerin burnunun daha büyük olduğu Tweety animasyonundan aldı.[7]

Nickelodeon, Kricfalusi'yle görüştüğünde, aralarında Your Gang[8] veya Our Gang[4] adındaki çeşitli şovların da bulunduğu, her biri farklı bir türün parodisini yapacak farklı çizgi filmlerin canlı bir sunucu tarafından sunulacağı üç şov sundu. Ren ve Stimpy, "kedi köpek türünün parodisi olarak görev yapan Your Gang'deki çocuklardan birinin evcil hayvanlarının adlarıydı. Kanalın animasyon yapımından sorumlu başkan yardımcısı Vanessa Coffey diğer projelerden memnun değildi ancak Ren ve Stimpy'i sevmiş ve onların kendi dizisi olmasını uygun görmüştü.[4][8] Serinin pilot bölümün yapımı 1989'da Kricfalusi'nin The Ren & Stimpy Show'u Nickelodeon'a satmasıyla başladı.[9] Pilot bölümü Los Angeles merkezli animasyon şirketi Spümcø tarafından yapıldı ve Nickelodeon'ın 1991 çizgi film yayın akışından birkaç ay önce film festivallerinde gösterildi.[10]

Spümcø (1991–1993)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi prömiyerini 11 Ağustos 1991'de Doug ve Rugrats ile birlikte yaptı. Spümcø, Nickelodeon'ın Standartlar ve Uygulamalar bölümüyle ilgili sorunlarla yüzleşirken iki yıl boyunca diziyi yapmaya devam etti.[4] Dizi merchandising (ürün) sorunlarıyla biliniyordu.[11] Wray'e göre hiçbir oyuncak şirketinin diziye oyuncak planlamaması The Ren & Stimpy Show'un "benzersiz ve radikal yönü"nü ortaya çıkarıyordu. Nickelodeon "aşırı sömürüye dayalı" ürün satışı yapmak istemedi.[4]

Kricfalusi, Nickelodeon ile olan ilk dönemlerini, programın tek yöneticisi olan Coffey ile anlaştığı için "kolay" olarak nitelendirdi. Kricfalusi, Nickelodeon ile olan ilk dönemlerini, programın tek yöneticisi olan Coffey ile anlaştığı için "kolay" olarak nitelendirdi. Diziye başka bir yönetici eklendiğinde, Ren & Stimpy bölümlerinin bazılarını değiştirmek veya elemek istediler. Ancak Kricfalusi, Coffey ile yaptığı bir "anlaşma" sonucu bölümlerin bozulmadan kaldığını söyledi. Anlaşma bazı "kalbi ısıtan" bölümler karşılığında bazı "çılgın" bölümlerin olacağına dairdi.[12] Kricfalusi ayrıca dizinin "şimdiye kadar üzerinde çalıştığı en güvenli proje" olduğunu ve "güvenli"den kastının "resim başına şimdi harcadıklarının üçte birini harcadıklarını, kanıtlanmış yeteneklerin işe alındığını ve eğlenmelerine izin verilmesi" olarak değerlendirdi. Spümcø'nun The Ren & Stimpy Show'daki üretim sürecinin 6 milyon dolar civarı olduğunu ileri sürdü.[13]

Kricfalusi ve Nickelodeon arasındaki ilişki, Kricfalusi'nin Nickelodeon ile yalnızca avukatı aracılığıyla iletişim kuracağı noktasına kadar kötüleşti.[14] Haber kuruluşları ve serinin bazı çalışanları, gerginliğin zamanında yayınlanmayan bölümler sebebiyle olduğunu söylemektedir.[15][16][17][18][19] Wizard dergisi yazarı Andy Mangels, "Kricfalusi'nin son teslim tarihlerine karşı olan rahat davranışı sadece kanalı değil, aynı zamanda sadık izleyicilerini de kızdırdı" yorumunu yaptı.[20] Ancak bazı gecikmeler Nickelodeon'ın uzun süreli onay sürecine ve daha önce onaylanmış sahne ve bölümlerin onayının geri çekilmesine atfedildi.[4][14][20][21] Çekişmenin bir başka noktası da serinin yönüne dair oldu. Kricfalusi, "Man's Best Friend (İnsanın En İyi Arkadaşı)" bölümünün işten çıkarılmasının başlıca nedeni olduğunu söylüyor.[22] Bunun sebebi, George Liquor karakterinin bölümde kaba bir baba figürünü tasvir etmesi ve Nickelodeon'ın dizinin bu kadar korkutucu ve dramatik olmasını istememesinden kaynaklanıyordu.[4]

Games Animation (1993–1995)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Nickelodeon, 1992 yılı sonlarında Kricfalusi'nin sözleşmesini feshetti ve ona Ren & Stimpy'nin danışmanlığını teklif etti ancak Kricfalusi "ihanet etmeyi" reddetti. Kanal prodüksiyonu, yapım şirketini Spümcø'dan yeni kurulmuş bir animasyon stüdyosu olan Games Animation'a (adı sonradan Nickelodeon Animation Stüdyo olarak değiştirildi) teslim etti. Bob Camp, Kricfalusi'yi yönetmen olarak değiştirirken, West, Kricfalusi'nin kendisiyle birlikte ayrılma talebini reddettiğinde Stimpy'e ek olarak Ren'i de seslendirdi.

Hayranlar ve eleştirmenler yeni bölümlerin kendilerinden önceki standartlardan önemli ölçüde aşağı inmesinden dolayı bunun dizide bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorlardı. The Boston Phoenix'in yerel eleştirmeni Ted Drozdowski, Ren & Stimpy'de "açılan çiçeklerin solgunlaştığını" belirtti. Animasyon tarihçisi Michael Barrier, Games şirketi bölümlerinin yaratıcılarının Kricfalusi'nin kullandığı şakalara benzeyen kaba şakalar kullandığını yazarken, "malzemeyi özellikle eğlenceli bulmadılar; yalnızca bekleneni yapıyorlardı" dedi.

Dizi, orijinal yayın hayatına 16 Aralık 1995'te "A Scooter for Yaksmas (Yaksmas İçin Bir Scooter)" ile son verdi. Ancak son sezondan bir bölüm olan "Sammy and Me/The Last Temptation" yayınlanmadı. Neredeyse bir yıl sonra bölüm 20 Ekim 1996'da Nickelodeon'ın kardeş kanalı olan MTV'de yayınlandı.

 1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; TNN isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ a b "Cartoons Aren't Real! Ren and Stimpy In Review". web.archive.org. 27 Aralık 2001. 27 Aralık 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 3. ^ "Ren and Stimpy's Big Corporate Takeover. Saturday Night. April 1994". justinsmallbridge.com. 18 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 4. ^ a b c d e f g h Khatam, Ryan (29 Kasım 2006). "Comics Interview #122 1993: "Ren & Stimpy!"". Comics Interview #122 1993. 8 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 5. ^ "Ren And Stimpy Games & Episodes | Ren And Stimpy | Nicktoons". web.archive.org. 17 Temmuz 2015. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 6. ^ "Google Grupları". groups.google.com. 4 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 7. ^ Ren and Stimpy: In the Beginning featurette, The Ren & Stimpy Show: The Complete First and Second Seasons DVD
 8. ^ a b "Makin' toons : inside the most popular animated TV shows and movies : Neuwirth, Allan : Free Download, Borrow, and Streaming". Internet Archive (İngilizce). 9 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 9. ^ Meisler, Andy (16 Ağustos 1992). "TELEVISION; Ren and Stimpy's Triumphant Return". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 13 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 10. ^ "Digilio, Nick". 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ Clemens, Brian; Forbes, Bryan; Malanga, Gerard; Baker, Roy Ward; Corman, Roger; Francis, Freddie; Nicol, Alex; Kricfalusi, John; Davies, Terence (2001). Collected Interviews: Voices from Twentieth-century Cinema (İngilizce). SIU Press. ISBN 978-0-8093-2417-0. 5 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 12. ^ "UGO.com DVD - John K. Interview - The Ren & Stimpy Show". web.archive.org. 16 Haziran 2011. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 13. ^ Johnk (16 Ağustos 2007). "John K Stuff: Do All Bland Movies Make Profits?". John K Stuff. 18 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 14. ^ a b VALANIA, JONATHAN. "'REN & STIMPY' CREATOR ISN'T LAUGHING AT COMIC BOOK". mcall.com (İngilizce). 16 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 15. ^ "Chugging On | What About Thad?" (İngilizce). 11 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 16. ^ "West, Billy (2005)". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 17. ^ "The Rocko's Modern Life FAQ - Contributors". www.title14.com. 2 Mart 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 18. ^ "Google Grupları". groups.google.com. 4 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 19. ^ "'Ren & Stimpy' go on without their creator", USA Today, September 25, 1992
 20. ^ a b Mangels, Andy (January 1993). "Hollywood Heroes". Wizard. Wizard Entertainment (17): 32–40.
 21. ^ "Fighting over The Ren & Stimpy Show". EW.com (İngilizce). 15 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 22. ^ ""When Cartoons Were Cartoony:" John Kricfalusi Presents". Animation World Network (İngilizce). 27 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020.