René Harris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ekselânsları
René Harris
8. Nauru Devlet Başkanı
Görev süresi
27 Nisan 1999 - 20 Nisan 2000
Yardımcı Remy Namaduk
Yerine geldiği Bernard Dowiyogo
Yerine gelen Bernard Dowiyogo
Görev süresi
30 Mart 2001 - 9 Ocak 2003
Yardımcı Remy Namaduk
Yerine geldiği Bernard Dowiyogo
Yerine gelen Bernard Dowiyogo
Görev süresi
17 Ocak 2003 - 18 Ocak 2003
Yardımcı Remy Namaduk
Yerine geldiği Bernard Dowiyogo
Yerine gelen Bernard Dowiyogo
Görev süresi
8 Ağustos 2003 - 22 Haziran 2004
Yardımcı Derog Gioura
Yerine geldiği Ludwig Scotty
Yerine gelen Ludwig Scotty
Nauru Parlamentosu Başkanı
Görev süresi
Aralık 1986 - Aralık 1986
Yerine geldiği Ruben Kun
Yerine gelen Kinza Clodumar
Kişisel bilgiler
Doğum René Reynaldo Harris
11 Kasım 1947(1947-11-11)
Aiwo, Nauru
Ölüm 5 Temmuz 2008 (60 yaşında)
Denigomodu, Nauru
Ölüm nedeni Kalp krizi
Bitirdiği okul Geelong Koleji
Mesleği Siyasetçi

René Reynaldo Harris (d. 11 Kasım 1947 - ö. 5 Temmuz 2008) Naurulu siyasetçi. Harris, Büyük Okyanus'ta Mikronezya ada öbeği içerisinde yer alan Nauru'da 1999 ile 2004 yılları arasında olmak üzere, dört farklı dönemde devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harris, eğitimini Avustralya'nın Victoria şehrinde oynadığı Avustralya'daki Geelong College'dan aldı. Döndükten sonra Nauru Avustralya Futbol Federasyonu (NAFA) Başkanı olarak görev yaptı ve yerel takım Menaida Tigers'ın kararlı bir destekçisi olarak kaldı ve daha önce onlara sponsor oldu.

Harris, Nauru Parlamentosu'na seçilmeden önce Nauru Fosfat Şirketi (NPC) için çalıştı ve Nauru Pasifik Hattı'nın (NPL) yöneticisiydi. Harris, 1978'de Sözcü Yardımcısı ve 1986'da Meclis Başkanı seçildi. 1992'de NPC'nin yönetim komitesinin başkanı oldu.

1998'de Harris, iki suçlunun yardımıyla Nauru Polis hapishanesinden üç akrabanın şiddetli serbest bırakılmasından hüküm giydi. Avustralyalı bir televizyon muhabiri, NPC başkanı Harris'in lüks mallar, tatil ve Melbourne'daki bir mülk için 231.000 $ 'dan fazla harcaması gerektiğini; Harris, 51 yaşında lüks bir çatı katı süitine sahipti Melbourne Nauru evin katında.

Harris ilk kez 27 Nisan 1999 başkan oldu ve bu görevi 20 Nisan 2000'de Bernard Dowiyogo'ya devrederek ayrıldı. 29 Mart 2001 tarihinde yapılan Güven oylamasının ardından, Harris, Dowiyogo'nun yerine yeniden başkan oldu. Her ikisi de Ocak 2003'te başkanlığın kendisinde olduğunu ilan etti. İkili arasında yaşanan bu çekişmenin ardından, Dowiyogo başkanlıkta kalmayı başardı, ancak Mart 2003'te ölümü yeniden belirsizliğe neden oldu.

Harris, Nauru parlamentosu tarafından yeniden seçilmesinin sebebinin, parlamenterlerin selefi Ludwig Scotty ile "ışığı görmedikleri" olduğunu söyledi. Harris, 2003'te parlamento yasasını geçirmeyi başardığında hükûmetin kilitlenmesini başarıyla kırdı. Harris, Scotty'nin işgal ettiği kabineyi görevden aldı ve takipçilerini bakan olarak atadı: Derog Gioura, Kadın ve Aile Bakanı Marcus Stephen Eğitim ve Finans Bakanı oldu. Remy Namaduk Kalkınma, Ulaştırma ve Sanayi Bakanı, Godfrey Thoma Adalet ve Balıkçılık Bakanı olarak atandı.

Harris, diyabet nedeniyle Melbourne'de aylık diyaliz tedavisi aldı. Diyabet siyasi muhaliflerinden biri olan Bernard Dowiyogo'nun yaşamını sona erdirdiği için sağlığı onun için çok önemliydi. Aralık 2003'te Harris, Nauruan parlamento binasında yıkıldı ve Kieren Keke tarafından canlandırıldı.

22 Haziran 2004'te Harris, Hazine Sekreteri Kinza Clodumar ona karşı oy kullandığı için güven oyu ile meclisten çıkarıldı. Clodumar'ın taraf değiştirmesinin nedeni, Harris'in Parlamentonun dağılmasını önlemek istemesiydi. Cumhurbaşkanlığını devralan Ludwig Scotty tarafından Maliye Bakanı olarak yeniden atandı. Seçilmeden kısa bir süre önce, meclisin feshedilmesinin yanı sıra yeni seçimler çağrısında da bulundu. Şimdi reddedildi, yeni hükûmetin Nauru Gözaltı Merkezini kapatacağından ve böylece devletin iflasa yol açabilecek tek gelir kaynağını keseceğinden korktu. Her iki kamp da Şubat 2008'e kadar kapalı.

Harris'in yeni seçim çağrısı nihayet karşılandı: Scotty, Eylül 2004'te Parlamentoyu feshetti. 23 erken parlamento seçimlerinde Harris Ekim 2004'te yeniden seçildi, ancak muhalefet gruplarından yedisini kaybetti; sadece Lyn Adam yeniden seçildi. Seçimlerden dört gün sonra, Pasifik Adaları Forumu'ndan seçim gözlemcilerine saldırdı ve seçimleri adil ve özgür olduğuna karar verdikleri için onlara "aptal" dedi. Harris, hükûmet tarafından birkaç oy alındığını söyledi.

Harris ayrıca Nauruan ekonomik aygıtına, yani Nauruan Fosfat Topluluğuna ve Nauru Pasifik Hattı'na dahil oldu. Hükûmeti, Nauru Gözaltı Merkezinden, adadaki Afgan sığınmacıların konutlarından, Nauru'nun BM üyeliğinden ve İngiliz Milletler Topluluğu'nun tam üyeliğinden sorumludur. Harris, Nauru muhalefet partisi (Naoero Amo ) ve uluslararası toplum tarafından yolsuzluk ve insan hakları ihlalleri nedeniyle eleştirildi. Parlamentoda genellikle Kinza Clodumar ve gayri resmi Merkezi Partisi tarafından destekleniyordu.

Ağustos 2007'de yeniden parlamentoya seçildi, ancak meclis grubu sadece üç üyeden oluşuyordu. İki hükûmet grubu arasında güç mücadeleleriyle bir ay süren siyasi krizden sonra Harris, Nisan 2008'de yeni seçimlerde tekrar seçilmedi. Haziran 2008'de karısı kanserden öldü; 4. Temmuz 2008'de kalp krizi geçirdi ve ertesi sabah Denigomodu hastanesinde öldü. Aynı gün cenazesi devlet Töreniyle defnedildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]