Remington ACR

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Magpul Masada
Impulse buy (12721727313).jpg
Çeşidi Saldırı tüfeği
Uyruğu Amerika Birleşik Devletleri ABD
Üretim tarihi
Tasarımcı Remington
Tasarlandığı tarih 2006
Üretildiği tarih 2010-günümüze
Özellikler
Ağırlık 3,13 kg (Light) 4,33 kg (Heavy) dolu şarjör ile
Namlu uzunluğu 34,03 cm (Light), 51,2 cm (Heavy)

Mühimmat 5.56x45mm NATO
Kalibre 5.56 mm, 6,8 mm
Atış hızı 650-700 atış/dk
Etkili menzil 300m
Azami menzil 3000 m


Remington ACR, 2006 yılında Amerikan Magpul firması tarafından üretilen piyade tüfeğidir. Silah üzerinde Remington firmasının yardımıyla da birçok yenilikler gerçekleştirilmiştir. Yeni modeline ACR (Adaptive Combat Rifle-Uyarlanabilir Muharebe Tüfeği) ismi verilmiştir.

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 yılından itibaren Amerikan ordusu,M16 ve M4 tüfeklerinin yerini alacak yeni bir silah geliştirmek istemiş, bu doğrultuda Magpul firması 2006 yılında Masada'yı tasarlamıştır. Tasarlanan bu silah atış kabiliyeti olarak etkin olmasına rağmen pahalı bir maliyete sahip tüfek, Magbul Remington ACR ismi altında 2011 Temmuz ayında M4 silahının yerini almaya aday silahlar için düzenlenen bir yarışmaya katılma hakkı kazanmıştır.

Masada[değiştir | kaynağı değiştir]

Silahın gövdesi M16/M4 ile benzerlik taşımakla birlikte, yana katlanabilir dipçiği ve M16'nın aksine daha rahat kurulum imkânı sunan silahın ön tarafında bulunan kurma kolu ile özgün yanları vardır. Gövdesinin alt ve üst tarafında, M203 bombaatar ve lazer noktalayıcı montaj rayları bulumaktadır. Üretim maliyetinin yüksekliği nedeniyle bu silah halen geliştirme aşamasındadır. Hafif kavisli şarjörünün yanı sıra STANAG (Standardization Agreement)'a uygun şarjörlerin de kullanılması mümkündür. Silah, 5,56X45 mm NATO standardı mühimmat yanında, NATO'ya bu mühimmat ile değiştirilmesi önerilen 6,8 mm Remington mühimmat da kullanabilmektedir. Keza NATO'ya önerilen diğer bir mühimmat ise 6,5 mm Grendel'dir. Çapının, namlusunun, dipçiğinin ve diğer parçalarının kolayca değişime uygun olması nedeniyle bu silaha ACR (Adaptive Combat Rifle-Uyarlanabilir Muhabere Tüfeği) ismi verilmiştir.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Silahın iki modeli bulunmaktadır. İsimleri henüz resmileşmemiş bu modeller Masada Heavy ve Masada Light ya da başka bir isimlendirme ile Masada Compact veya Masada Standard'tır.

  • Masada : İlk üretilen,yarı otomatik sivil modelidir.
  • Masada A1 (ACR A1): En çok kullanılan modeldir.
  • Masada SD (ACR SD): AAC model susturucu ile donatılmış modeldir.