Refika Birgül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Refika Birgül
Doğum 19 Mayıs 1980 (1980-05-19) (36 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Yaşadığı yer Türkiye
Meslek Yazar, Refika'nın Mutfağı'nın kurucusu, Program yapımcısı, Psikolog
İnternet sitesi
Refika Birgül'ün internet sayfası

Refika Birgül, (d.19 Mayıs 1980, İstanbul), Refika'nın Mutfağı'nın kurucusu, yemek kitabı/gazete yazarı, TV programcısı

Refika’nın Mutfağı / Cooking New Istanbul Style kitabının yazarı, Hürriyet Gazetesi Cumartesi ekinde Refika'nın Mutfağı adlı köşesinde yemek yazıları yazıyor, Mucize Lezzetler adlı yemek programını hazırlıyor.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne tarafından Kıbrıs, baba tarfından Nevşehirli olan Refika; aile fertlerinin doktor olduğu bir ailede büyür. İlkokulu Yeşilköy’de Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda, liseyi Robert Kolej’de bitirir. Lise yıllarında siyah beyaz fotoğrafa çok meraklıdır, karanlık odada uzun saatler geçirir. Yine o dönemde, matematik ve fiziği birleştirerek bir dans projesi hazırlar. Koç Üniversitesi’nde Psikoloji okur. Lisans eğitiminden sonra da London Business School’da liderlik eğitimi alır.

İş Deneyimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin ilk yıllarında Yavuz Turgul’un reklam ajansı Medina Turgul’da çalışırken, reklamcı olma hayaliyle okulu bırakmaya karar verir. O dönemde İstanbul depremi gerçekleşince bu kararından vazgeçer ve VoIP ( voice over internet protocol) denilen alanda kendi işini kurar ve ilk parasını da buradan kazanır. Mezun olduktan sonra IF Istanbul Bağımsız Filmler Festivali ve ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) organizasyon bölümünde çalışır. Son olarak da Özel Doğan Hastanesi’nde beş buçuk sene boyunca üst düzey yönetici ve sonrasında genel müdür olarak görev yapar.

Mutfakla İlişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mutfakla ilişkisi, boyu ocak seviyesindeyken tüm aileye bol köpüklü Türk kahvesi yaparak başlar. Akdeniz mutfağını Kıbrıslı annesinden, teyze ve dayılarından; İç Anadolu mutfağını ise Nevşehirli babasından, dede, hala ve yengelerinden öğrenir. Akrabalarını görmek için gittiği Londra’da damak zevki iyice gelişir. Hep daha farklısını arar, bulamayınca da kendi yapmak ister. Matematik sevdasıyla yemeklerin algoritmasını çıkarmaya çalışır. Bir röportajında “bazı insanların dünyaya sevmek için geldiğine inanıyorum. Ben onlardanım. Yemek yapmak da bu sevgiyi gösterme halinin basit bir şekilde vücut bulması aslında” diyor.

Kitabı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2010’da çevirisini de kendisinin yaptığı Refika’nın Mutfağı/Cooking New Istanbul Style ingilizce/türkçe olarak çıkar. İlk baskı 1,5 ayda tükenir. New York MoMA (Museum of Modern Art) Destination: Istanbul sergisi, kitabın MoMA’da satılmasını uygun görür.

Gazete Yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2010'dan beri Hürriyet Cumartesi ekinde tam sayfa, mevsime uygun Türk mutfağından tarifler vermekte ve fikir yazıları yazmaktadır.

Refika’nın Mutfağı Atölyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Refika İstanbul’da Kuzguncuk’ta oturur. Kitabı çıktıktan sonra bir mutfak atölyesine ihtiyaç duymaya başlar. Kuzguncuk’ta, Rum mimar Simotas tarafından yapılan ve 30 yıldır uykuda olan binada uzun süren bir tadilata girişir. Hayalinde “her metrekaresinde farklı bakış açılarının ve meslek gruplarının yer aldığı, farklı bir iş disiplinin hüküm sürdüğü, sadece 35 yaş altı genç insanların çalıştığı, özellikle ilk işini kuran insanlara bir kuş yuvası niteliğinde olan bir bine ve mutfak atölyesi” olduğunu söyler. Bugün Simotas Binası'nda mimar, avukat, reklamcı, dansçı, terzi, heykeltıraş, fotoğrafçı gibi farklı meslek gruplarından insanlar birlikte çalışıyor.

TV Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 Ekim’de, Kuzguncuk’taki kendi mutfak atölyesinde Mucize Lezzetler adlı programını hazırlamaya başlar. Program NTV‘de her hafta sonu yayınlanmaktadır. Programı, kitabın da fotoğraflarını çeken Alp Korfalı, her programda farklı bir konsept uygulayarak çekmektedir. Bu programı sona ermesine rağmen halen CNBC-e kanalında Refika'dan Hızlı Tarifler programı yapmaktadır. Konsepti kısa sürede basit malzemelerle lezzetli yemekler yapmak üzeredir.

Kendi deyimiyle en büyük düşü bir Fransız’ın evinde lahmacun yaptığı günü görebilmek olan Refika, bugün Kuzguncuk’taki atölyesinde program çekimlerine, her hafta Hürriyet Cumartesi ekinde tam sayfa yazı yazmaya devam etmektedir

Yayınlanmış Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Refika'nin Mutfağı / Cooking New Istanbul Style , 2010, 372s, Boyut

Gazete Yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]