Refik Tağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Refik Tağı
DoğumRefik Nezir oğlu Tağıyev
5 Ağustos 1950(1950-08-05)
Masallı, SSCB
Ölüm23 Kasım 2011 (61 yaşında)
Bakü, Azerbaycan
MeslekYazar, Gazeteci, Doktor

Refik Nezir oğlu Tağıyev (Azerice: Rafiq Nəzir oğlu Tağıyev, 5 Ağustos 1950 - 23 Kasım 2011), Azeri yazar, gazeteci, hekim.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Refik Tağı Azerbaycan SSC'nin Masallı ilinde doğdu. 1972 yılında Azerbaycan Devlet Tıp Enstitüsünden mezun olmuş, iki yıl sonra Moskova Tıp Enstitüsünde İç Hastalıklar alanında uzmanlık eğitimi almıştır. İlk şiiri 1968 yılında, ilk hikâyesi 1977 yılında yayınlandı. Azerbaycan'ın en önemli edebi kurumu olan Azerbaycan Yazarlar Birliği'ne 1988 yılında üye olmuş, 2004 senesinde Azerbaycanlı şair Samed Vurgun hakkında yazdığı eleştirel yazıdan sonra bu kurumdan ihraç edilmiştir.

Tutuklanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2006'da "Sanat" gazetesinde yayınlanan "Avrupa ve Biz" yazısından sonra İranlı Ayetullah Fazıl Lenkerani kendisi hakkında ölüm fetvası vermiştir. 4 Mayıs 2007 tarihinde "etnik ve dinsel provokasyon" iddiası ile tutuklanmış, 28 Aralık 2007 tarihinde af kararı ile serbest bırakılmıştır.[1].

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Refik Tağı, 19 Kasım 2011 tarihinde sokak ortasında bıçaklı saldırıya uğramış, saldırganlar olay yerinden kaçmıştır. Hastaneye kaldırılan yazarın ameliyat sonrası durumunda hafif iyileşme olsa da dört gün sonra ölmüştür. Hastanede kendisinden röportaj alan gazetecilere saldırının hırsızlık nedeniyle gerçekleştirildiğine inanmadığını, olaydan dokuz gün önce yazdığı "İran ve Küreselleşme Kaçınılmazlığı" makalesi ile ilgili olabileceğini belirtmişti.[2] Yazarın ölümünden sonra Fazıl Lenkerani'nin oğlu Ayetullah Muhammet Cevat Lenkerani babasının resmî sitesinde Azerbaycan halkını kutlamış ve katilin şüphesiz Allah tarafından mükafatlandırılacağını beyan etmiştir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]