Reed St. Mark

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reed St. Mark
Reed St. Mark (ortada), arkadaşları Thomas Gabriel Fischer (solda) ve Martin Eric Ain (sağda) ile birlikte.
Genel bilgiler
Doğum adı Reid Cruickshank
Doğum Amerika Birleşik Devletleri
Tarzlar Heavy metal, black metal, death metal, hard rock, gotik metal, doom metal
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Bateri
Etkin yıllar 1985-günümüz
İlişkili hareketler Celtic Frost, Mind Funk, Triptykon

Reed St. Mark, İsviçreli ekstrem metal grubu Celtic Frost'da çalmış, Amerikalı bir bateristtir.

Reed St. Mark, 1985 yılında Celtic Frost'a katılarak; Emperor's Return EP'sinde, To Mega Therion ve Into the Pandemonium albümlerinde bateri çalmıştır. Grupla kapsamlı müzik turlarına çıkan Reed St. Mark, 1988'de gruptan ayrıldıktan sonra, 1991'de funk metal grubu Mindfunk'a katılarak aynı isimli çıkış albümünde bateri çalmıştır. 1992'de Mindfunk'tan ayrılarak Celtic Frost'a yeniden katılarak, Under Apollyon's Sun için beste yapmıştır; ancak daha sonra bu albümün piyasaya sürülmesinden vazgeçilmiştir.

Celtic Frost ile bulunduğu dönemlerde St. Mark, Sonor Signature Series 8" çelik trampet dahil Sonor Phonic Plus serisi çifte bas bateri setiyle çalmıştır. Dayanıklılığı ve güçlü tonları ile bilinen Paiste RUDE serisi bateri zili, bazen de Paiste 2002 line kullanmıştır. Şovlarda bateri setinin üzerini topuklu ayakkabılar ile dekore etmesi ve aşırı büyük bagetlerle bateri çalması gibi kendine has sahne performansı özellikleri vardır. Ayrıca son derece gösterişli ve frapan bir bateri çalış stili vardır ve davullara aşırı sert bir şekilde vurmaktadır. Bu sert vurma tekniği yüzünden, günlük olarak davul derilerine hasar verdiği söylenir.

2008 yılında, Celtic Frost'tan ayrılan Thomas Gabriel Fischer'in kurduğu Triptykon grubunda kısa süreli olarak bulunmuştur. İlk albümünü 2008 yılında çıkaran Septimus Orion grubunda da kısa süreli misafir sanatçı olarak bulunmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]