Recep Ankaralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Recep Ankaralı (d. 10 Nisan 1968 İstanbul) TBL'de ve Euroleague'de görev yapan Türk hakem. Sırasıyla Küçükyalı Merkez İlkokulu ve Küçükyalı Lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1989 yılında İstanbul’da Kadir Özçelik ve Necip Kapanlı tarafından açılan Temel Hakem Kursunu tamamlayarak İstanbul’da aday hakem olarak düdük çalmaya başladı. 1992 yılında A klasmanı olan Recep Ankaralı 1995 yılından itibaren de FİBA hakemi olarak görev yapmaya başladı.2000-2001 sezoununda Euroleague in kurulmasıyla Euroleague de görev yapmaya başlayan Ankaralı Euroleague de yüzü aşkın maç yönetmiş ve 3 kez de Euroleague dörtlü finalinde görev yapma başarısı göstermiştir. Türkiye'nin en iyi basketbol hakemlerinden biri olan Recep Ankaralı 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na çağırılan hakemler arasında yer almıştır. Ankaralı ayrıca 2012 Londra Olimpiyatlarına da davet edilmiştir. Recep Ankaralı 2012 Londra Olimpiyatlarında 8 maçta görev yaparak Olimpiyat tartihinde en fazla maç yöneten Türk hakem ünvanınıda bulundurmaktadır.Recep Ankaralı hakemlik ile beraber Türkiye Basketbol Federasyonu Hakem Eğitim Koordinatörlüğü görevini de yapmaktadır.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu Efes SK ile Minnesota Timberwolves arasındaki karşılaşmada görev yapan Recep Ankaralı tarihe geçti. Euroleague hakemliği yapan Recep Ankaralı, bir NBA takımının maçında görev yapan ilk Türk hakem oldu. ABD'den gelen NBA hakemleri Jack Nies ve Luis Grillo, Recep Ankaralı ile birlikte karşılaşmayı yönetti.

Recep Ankaralı 26–28 Eylül 2014 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde Turkish Airlines Euroleague şampiyonu Maccabi Tel Aviv ile Amerika şampiyonu Flamengo Rio de Janeiro takımları arasında oynanan FIBA Kıtalararası Kupası müsabakasında düdük çalmıştır.[1]

Görev Aldığı Önemli Turnuvalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev Aldığı Önemli Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]