İçeriğe atla

Rebis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

[1]Rebis (lat. re – tekrar, bis – iki kez) – ikili tekrar veya ikili doğa anlamına gelmektedir. Rebissimyacıların Felsefe Taşı'dır. Birlik arayışını, zıtlıkların birleşimini, aydınlanmayı ve orta yolu bulmayı sembolize eder.

Rebis – Güneş’in ve Ay’ın, dişinin ve erkeğin, kükürtün ve cıvanın, ruhun ve bedenin bütünlüğüdür. İki zıtlığın birleşerek oluşturduğu bütünlük Hermafroditizm'in oluşum prensiplerinde yatmaktadır. Rebis – ilkel mükemmeliyetin taşıyıcısı, dişi ve erkeğin güç birliğidir. İkili doğaya sahip olmasına rağmen, tek, bütün bir kişilik oluşturmaktadır. Ve alışılmış cinsel niteliklerinden ziyade entelektüel hareketlilik özellikleri baskındır.

Dünya kültürünü oluşturan gelmiş geçmiş tüm halklar ilk tanrılarını cinssiz veya çift cinsli olarak görmüşlerdir.

Pers mitolojisinin en büyük örneği zaman tanrısı çift cinsiyetli Zurvan’dır. Grekler’de, cins özelliği bakımından nötr olan Chaos ve Erebus var. Çin mitolojisindeki çoğu tanrı androjen yani Hermafrodit’tir.

Hinduizm’deki Şiva, yarı kadın yarı erkek olarak betimlenip, tek bir kişiliği temsil eder.

Zıtlıkların birleşim prensipleri, Yin ve Yang’da ve kendi külünden doğan Anka Kuşu’nda görebilmekteyiz.
Simyacılar tarih boyunca, insanları evrensel bütünlüğe geri döndürmek için, mükemmel Rebis yaratmak için uğraşmışlardır. Simyacılıkta, Merkür gezegeni gibi önemli bir rol oynar. Bilinmeyeni açığa çıkarma gibi özellikleri vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]