Rebecca Harms

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Rebecca Harms (doğumu: 7 Aralık 1956), Alman bir siyesetçi ve 2004 yılıdan beridir Avrupa Parlamentosu`nda (AP) Almanya`yı temsil eden politikacı. Aynı zamanda İttifak 90/Yeşiller parti üyesi.  Kendisi 2010`dan  2016 yılına kadarki süre zarfında Avrupa Parlamentosunda bulunan Yeşiller–Avrupa Özgür İttifakı grubunun başkanlık görevini üstlenmiştir. Avrupa Parlamentosu`nda (AP) 2017 senesinin başından beri Euronest Parlamenterler Meclisinde yönetim kurulu başkan temsilcisi olarak Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile var olan uluslararası ilişkiler ve anlaşmaları yürüten heyet sorumlusu. Rebecca Harms 2018 Temmuz ayında Yeşiller–Avrupa Özgür İttifakı grupları arasındaki fikir bazındaki bazı tüzüksel farklılıkları öne sürerek 2019 yılında Avrupa çapında gerçekleşecek olan Avrupa seçimlerine katılmayacağını açıklamıştır.

Hayatı, Mesleki Yönü ve Politik Anlayışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rebecca Harms kuzeybatı Almanya'da bulunan Aşağı Saksonya eyaletinin Uelzen şehrine yakın küçük çaptaki bir köyünde büyümüştür. İki kardeş sahibidir. 1975 yılı itibarıyla köyüne yakın mevkideki Uelzen sehrinde liseden mezuniyetinden sonra ağaç yetiştiriciliği ve peyzaj alanlarında başarılı bir şekilde üniversite düzeyindeki yüksek mesleki ögrenimini 1979 senesinde tamamlamıştır.

Rebecca Harms özellikle nükleer enerji karşıtı görüşleriyle tanınır ve bu görüşü politik olarak da Anti-Nükleer Enerji Hareketi akımında etkin rol almasına vesile olmuştur. 1977 senesinde Lüchow-Dannenberg Çevre Koruması adı altında halkı temsilen oluşan bir girişimde kurucu üye olmuştur. 1984 senesinde Undine Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri çalışanlarından birisi olarak Blottnitz`den Brüksel`e taşınmıştır. 1988 yılında Aşağı Saksonya`ya geri dönmüş ve çesitli film projelerinin gerçekleşmesinde etkili olmuş, destek sağlamıştır. Kendisi Wendland bölgesinde bulunan Waddeweitz beldesinde ikamet etmekte olup halen doğayı koruma ve evrensel insan haklarına saygi duyulması yönündeki faaliyetlerine devam etmektedir.