Reaktif zırh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsrail Blazer ERA ile kaplı M60A1 Patton tankı.
Reaktif zırh tuğlalarıyla kaplanmış bir T-72 tankı.

Reaktif zırh[1], araca verilen hasarı azaltmak için silahın etkisine bir şekilde tepki veren araç zırhı türüdür. Boşluklu imha ve özel olarak sertleştirilmiş kinetik enerji delicilerine karşı korumada etkilidir. En yaygın tipi patlayıcı reaktif zırhtır (ERA), ancak varyantlar arasında kendi kendini sınırlayan patlayıcı reaktif zırh (SLERA), enerjik olmayan reaktif zırh (NERA), patlayıcı olmayan reaktif zırh (NxRA) ve elektrikli zırh bulunur. NERA ve NxRA modülleri, ERA ve SLERA'nın aksine birden fazla vuruşa dayanabilir, ancak tam olarak aynı konuma yapılan ikinci bir vuruş, o noktadaki zırh tehlikeye girdiğinden potansiyel olarak bunlardan herhangi birine nüfuz edebilir.

Esasen tüm tanksavar mühimmatları zırh delme özelliğine sahiptir ve zırh delindikten sonra ya içerideki mürettebatı öldürür, ya hayati mekanik sistemleri devre dışı bırakır ya da mürettebatı öldüren bir parçalanma yaratır - ya da üçünü birden yapar. Reaktif zırh, art arda iki atışla veya ikili patlayıcı silahlarla, aynı yerde birden fazla vuruşla mağlup edilebilir. İkili patlayıcı olmadan, tam olarak aynı noktaya iki kez vurmak çok daha zordur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Defeating Modern Armor and Protection Systems". Researchgate.net. 17 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2022.