Reşat Kayalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Reşat Kayalı (1920)

Mehmet Reşat (Kayalı) (1881, Akhisar - 20 Şubat 1926, Fransa) Türk siyasetçi.

Reşat Bey (ailesi sonradan Kayalı soyadını almıştır) Akhisar'da Yunan işgaline karşı ilk direnişi başlatanlardan, Akhisar Kuvayı Milliyesinin oluşmasında büyük emeği geçmiş, TBMM 1. Dönem ve TBMM 2. Dönem'de Saruhan (Manisa) milletvekilliği yapmış, ayrıca IV. İcra Vekilleri Heyeti'nde (1922-1923) kısa bir süre vekaleten Nafia Vekilliği (Bayındırlık Bakanlığı) yapmış Kuvayi Milliyeci ve siyasetçidir.

1881'de Manisa - Akhisar'da doğdu. Saraç Mustafa Ağa'nın oğludur. Akhisar İptidai Mektebi ve Rüştiyesini bitirdi. 1897'de Ziraat Bankası'nda çalışmaya başladı ve daha sonra Maliye Nezaretine geçti. İzmir'in işgalinden sonra Akhisar'a dönerek Kuvayı Milliye'ye katıldı. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'da düzenlenen birçok kongreye katıldı. Saruhanlı-Tirkeş cephesinde Akhisar Milli Alayında Yunanlarla savaştı.

Saruhan mebusu seçildiği halde meclise katılmamış olan İsmail Hakkı Bey'in yerine 15 Mayıs 1920 tarihinde Saruhan mebusu seçildi. 28 Mayıs 1921'de Gördes, 30 Temmuz 1921'de Isparta ve Kayseri'de özel görevler için izinli sayıldı. TBMM II. dönemde tekrar Saruhan'dan milletvekili seçildi.

TBMM'nin 21 Kasım 1923 tarihli kararıyla Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

Mebus iken 22 Şubat 1926'da görevli olarak gittiği Fransa'da aniden peritoniti geçirerek vefat etti. Cenazesi Akhisar'a getirilerek kendi adını taşıyan mezarlığa defnedildi. Akhisar'daki Reşat Bey Mahallesi ve Reşat Bey Mezarlığı onun adını taşımaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]