Ray Oldenburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ray Oldenburg, (d. 1932) Florida'lı bir şehir sosyolojistidir. Sivil toplumun, demokrasinin işleyebilmesi, ve de insanların toplum yararına girişimlere sıcak tavırlar içinde olmaları için gerekli ev ve işyeri dışındaki toplanma yerlerinin önemi üzerine yazmıştır.

Üçüncü Yerler kavramının isim babasıdır. Bu konuda yazdığı kitap cok begenilmiş, birçok kamu alanlarının gelişimini etkilemiştir. Florida Üniversitesi'nde profesör iken emekli olmuştur.

Deyişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

"Camiasız hayat birçok kişi için evden işe işten eve şeklinde bir hayat tarzına yol açtı. İnsanların sosyal refahı ve zihinsel sağlığı bir camia içinde olmalarını gerektirir. Amerikan şehir planlarının sağlıksızlığı yerel sosyal hayatı ve yardımlaşmayı yıktığından, yardımcı mesleklerin çoğalmasına şaşırmamak gerekir."

"En büyük ihtiyaç ev hayatının gitgide daha özel olmasını dengeleyecek sosyal çevreyi sağlayan 'üçüncü yerler' dir. Ev birinci, iş ikinci ise resmiyetsiz rahat toplantı yerleri üçüncü yerlerimizdir."

Bu sözler ABD'yi örnek alan başka toplumlar için de gittikçe aynı şekilde geçerlilik göstermektedir.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Oldenburg, Ray (1989). The Great Good Place: Cafes, Coffee Shops, Community Centers, Beauty Parlors, General Stores, Bars, Hangouts, and How They Get You Through the Day. New York: Paragon House. ISBN 978-1-55778-110-9 [Hardback]. 
  • Oldenburg, Ray (1991). The Great Good Place (Yüce Güzel Yer). New York: Marlowe & Company. ISBN 978-1-56924-681-8 [Paperback]. 
  • Oldenburg, Ray (2000). Celebrating the Third Place: Inspiring Stories about the "Great Good Places" at the Heart of Our Communities (Yüce Güzel Yerler Hakkında Hikayeler). New York: Marlowe & Company. ISBN 978-1-56924-612-2. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]