Ras Al Khaimah Serbest Ticaret Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ras Al Khaimah Serbest Ticaret Bölgesi (RAK STB)
RAK FTZ logo
Kuruluş 2000
Şehir Birleşik Arap Emirlikleri Ras Al Khaimah
Ülke Birleşik Arap Emirlikleri
Hizmet bölgesi Global
Ürün İş Lisanslar, Ofisler, Depolar ve İş Merkezleri
Ana sayfa www.rakftz.com/tr

Ras Al Khaimah Serbest Ticaret Bölgesi Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki serbest ticaret bölgelerinden biridir. Bölge, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ras Al Khaimah Emirliği’nin en kuzeyinde yer almaktadır. Dubai’ye 45 dakika mesafededir. RAK, 2000 yılının Mayıs ayında Ras Al Khaimah Emirliği’nden Ekselansları Şeyh Faisal bin Saqr başkanlığında kurulmuştur.

RAK STB’nin Ras Al Khaimah'da İş Parkı, Endüstriyel Park, Teknoloji Parkı, Havacılık Parkı ve Akademi Bölgesi olmak üzere beş parkı bulunmaktadır.Ayrıca Türkiye, Hindistan, Almanya ve ABD’de mümessillikleri vardır ve BAE’deki dört bölgede yenilik ve promosyon merkezleri dahilinde tesisler öneren ilk serbest bölgedir.

RAK STB Parkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rak STB İş Parkı 1’i idari merkez olmak üzere 5 binadan oluşmaktadır. İş Parkı Ras Al Khaimah’ın İş Bölgesinin merkezindedir.

  • Endüstriyel Park

Endüstriyel Park, Ras Al Khaimah sahil yolu boyunca Ras Al Khaimah’nın yaklaşık 18 km kuzeyinde kuruludur ve Hulaylah Adasının hemen bitişiğindedir.Park, Saqr Limanı’nın yaklaşık 6 km yakınındadır ve 128 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Burası ağır endüstriler, depolama, ve enerji temini için uygundur. İş sahası konaklama, gümrük bürosu, operasyon destek servis merkezi, diğer idari ve destek servislerini içerir.

  • Al Gyahl Endüstriyel Park: Ras Al Khaimah’nın güneyinde 223 hektarlık alanda kurulmuştur ve özellikle ağır endüstrilere uygundur.
  • Teknoloji Parkı

Ras Al Khaimah’nın güneyinde kurulu olan ve Emirates Karayolu ile Ras Al Khaimah Uluslararası Havalimanı sayesinde Dubai’ye bağlanan Teknoloji parkının avantajı Dubai’ye olan yakın konumudur. Mevki olarak hızlı gelişen Al Hamra Köyü’nün ve tatil beldesinin karşısında inşa edilmiştir. 100 hektarlık bir alanı kapsayan Park, hafif endüstriler ve otomasyon teknolojileri için uygundur.

  • Havacılık Parkı

Ras Al Khaimah Uluslararası Havalimanına kurulu olan 75.000 m² lik bir alana kurulu Havacılık Parkı muhafaza, tamir ve bakım operasyonları için elverişlidir

  • Akademi Bölgesi (Eğitim Parkı)

Akademi bölgesi RAK’ ta ve BAE’de yaşayan şahıslara akademik programlar önererek, eğitim organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ana binalar (Akademi Bölgesi 1&2) RAK STB iş parkının hemen yakınında kuruludur. Bazı eğitimsel organizasyonlar Ras Al Khaimah bölgesinde bulunan ayrı kampüslerin idaresinin altında gerçekleştirilmektedir.

RAK STB Uluslararası Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

RAK STB Türkiye İrtibat Bürosu Kasım 2007 de kurulmuştur. Büro İstanbul’un en hızlı büyüyen finans merkezlerinden biri olanAtaşehir’de Uphill Towers da bulunmaktadır.RAK STB Türkiye’de de irtibat bürosu bulunduran tek BAE Serbest Ticaret Bölgesidir. Serbest Bölgenin Türkiye ofisi sadece şirket kurulum işlemlerinin takibini yapmakla kalmaz aynı zamanda şirket kurulumu akabinde müşterilerin ihtiyaç duyabileceği oturum başvurusu, ruhsat yenileme ve evrak takibi gibi diğer ilave hizmetleri de sağlamaktadır. Bu hizmetlerin müşteriye yansıyan herhangi bir masrafı yoktur. Özellikle uluslararası ticaret yapan, danışmanlık hizmeti veren veya BAE'de üretim yapacak olan firmalar için Birleşik Arap Emirlikleri en cazip ülkelerden biridir zira Emirlikler'de vergi uygulaması yoktur. vergi uygulanmadığı için bürokratik formaliteler minimum seviyede uygulanmaktadır. Ayrıca BAE Asya ve Avrupa'nın ortasında yeni ticaret yollarının birleşme noktasında bulunan konumundan ötürü uluslararası bir lojistik merkezdir.

Mumbai’deki RAK STB Hindistan mümessilliği resmi olarak Ağustos 2005’te faaliyetlerine başlamış ve böylelikle RAK STB Hindistan’da bir İrtibat Bürosu açan ilk BAE serbest bölgesi olmuştur. Hizmet götürülen müşterilerin çoğunluğu Hint kökenlidir

RAK Serbest Ticaret Bölgesi Almanya İrtibat Bürosu serbest bölgenin Avrupa merkez ofisi olarak Köln’de Media Park’ta kurulmuştur.

RAK STB BAE İş ve Promosyon Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ras Al Khaimah Serbest Ticaret Bölgesi Yönetimi Dubai ve Abu Dhabi de İş ve Promosyon Merkezleri bulundurmaktadır. RAK STB halen Dubai’de iki İş ve Promosyon Merkezine sahiptir.

RAK Fairmont İş Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

RAK STB bürosu Dubai’nin finansal bölgesi Şeyh Zayed Yolu üzerinde bulunan The Fairmont Dubai Hoteli’nin 17. katındadır. Dünya Ticaret Merkezi, Dubai Uluslararası Kongre Merkezi, Emirates Kuleleri, Dubai Uluslararası Finans Merkezi(DIFC) ve Burj Khalifa’nın yakınında yerleşik bir iş merkezidir. Festival Şehri RAK STB Promosyon&Yenilik Merkezi Dubai Festival Şehri’nde kuruludur.

ABU DHABI[değiştir | kaynağı değiştir]

RAK STB’nin Abu Dhabi Mall ‘da bir Promosyon&Yenilik Merkezi vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]


• RAK STB Resmi websitesi
• Ras Al Khaimah