Ras (protein)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ras bir proto-onkogen ailesi adı ve bunları kodlayan genin adıdır.

Ras onkogenleri birbirleriyle ilişkili beş onkogenden oluşan bir gruptur. Bu aileye mensup proteinler proto-onkogendir. Aktive olduklarında onkogen durumuna geçerek kanser patogenezinde önemli rol oynarlar.

Ras, hücrelerin; sinyal transdüksüyonu, proliferasyonu, farklılaşması (diferiasyon), adhezyonu, apoptozisi, migrasyonu gibi süreçlerinde rol alır. Ras ve ras-ilişkili proteinler arttığında; invazyon ve metastazı artırmak ve apoptozisi azaltmak yoluyla sıklıkla kanserlerin oluşumuna neden olmaktadır.

Ras ailesinde meydana gelen mutasyonlar çok sık görülmekte ve tüm insan kanserlerinin %20 ila %30'una neden olmaktadır[1].

Uygun olmayan aktivasyonunun; hücrelerin sinyal iletimi, proliferasyon ve malign dönüşümde önemli rol oynadığı gösterilmiştir[2]. Çeşitli genlerdeki mutasyonlar ve bizzat RAS geninin kendisinin mutasyonları buna neden olabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bos JL. ras oncogenes in human cancer: a review. Cancer Res. 1989 Sep 1;49(17):4682-9. PMID 2547513
  2. ^ Lodish H, Berk A, Zipursky SL, Matsudaira P, Baltimore D, Darnell J. Molecular cell biology. W.H. Freeman, San Francisco, 2000, 4. baskı. 25. Bölüm, Cancer. ISBN 0-7167-3706-X