Ras (protein)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

RAS, G-Proteini türünde bir proto-onkogen ve bunu kodlayan genin adıdır.

RAS onkogenleri, birbirleriyle ilişkili beş onkogenden oluşan bir gruptur. Bu aileye mensup proteinler proto-onkogendir. Etkin hâle geldiklerinde onkogen işlevi görmeye başlarlar ve kanser patogenezinde önemli rol oynarlar.

RAS, hücrelerin sinyal transdüksüyonu, proliferasyonu, mutasyonu, adezyonu, apoptozisi, migrasyonu gibi süreçlerinde rol alır. RAS ve RAS-ilişkili proteinler arttığında, invazyon ve metastazı artırmak ve apoptozisi azaltmak yoluyla sıklıkla kanserlerin oluşumuna neden olmaktadır.

RAS ailesinde meydana gelen mutasyonlar çok sık görülmektedir. İnsanda görülen tüm kanser türlerinin yüzde 20 ile yüzde 30 oranında bir kısmının bu mutasyonlar nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir.[1]

Uygun olmayan aktivasyonun hücrelerin sinyal iletimi, proliferasyon ve malignensinin dönüşümde önemli rol oynadığı ispatlanmıştır.[2] Çeşitli genlerdeki mutasyonlar ve bizzat RAS geninin kendisinin mutasyonları buna neden olabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bos JL. ras oncogenes in human cancer: a review. Cancer Res. 1989 Sep 1;49(17):4682-9. PMID 2547513 9 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Lodish H, Berk A, Zipursky SL, Matsudaira P, Baltimore D, Darnell J. Molecular cell biology. W.H. Freeman, San Francisco, 2000, 4. baskı. 25. Bölüm, Cancer. ISBN 0-7167-3706-X