İçeriğe atla

Raphael David Levine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Raphael David Levine
רפאל לוין
Raphael David Levine, 2002
Doğum29 Mart 1938 (86 yaşında)
İskenderiye, Mısır
Milliyetİsrailli
EğitimKudüs İbrani Üniversitesi(M.Sc.)
Nottingham Üniversitesi(Ph.D.)
Tanınma nedeniReaksiyon dinamiği
ÖdüllerWolf Kimya Ödülü
Yıllık Akademi Ödülü
İsrail Ödülü
Rothschild Ödülü
Max Planck Uluslararası İş Biriliği Ödülü
EMET Ödülü
Kariyeri
DalıKimya
Doktora
danışmanı
Charles Coulson

Raphael David Levine (רפאל לוין, İbranice) (29 Mart 1938), İsrailli kimyager. Kudüs İbrani Üniversitesi,[1] Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Kimya ve Biyokimya Bölümü[2] ve UCLA David Geffen Tıp Fakültesi Crump Moleküler Görüntüleme Enstitüsü'nde profesördür.[3]

Gençliği ve akademik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Raphael David Levine 29 Mart 1938'de İskenderiye, Mısır'da dünyaya geldi. Kudüs İbrani Üniversitesi'nde Max Born Doğa Felsefesi profesörüdür ve Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles'ta seçkin bir profesördür.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Raphael D. Levine kimyasal aktif çarpışmaların ve unimoleküler reaksiyonların modern teorilerine yaptığı katkılarla tanınır. Kuantum mekaniğinin mikroskobik açıdan bir reaksiyondaki fiziksel değişimlerin açıklanması için kullanılmasında önemli rol oynamıştır. Bu alanda standart hale gelmiş pek çok yeni konsept ve terim yaratmıştır. Önemli çalışmaları arasında mutlak oranların kuantum teorisi, moleküler fotolizin kuantum incelemesi, reaktif moleküler çarpışmalarda rezonansın etkisinin tespit edilmesi, çarpışma ile başlayan çözünmelerin teorisi ve dinamik sterokimyanın temelleri yer alır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Raphael David Levine pek çok ödül ve takdir kazanmıştır.

 • 1968'de Yıllık Akademi Ödülü'ne layık görüldü.
 • 1974'te kesin bilimde İsrail Ödülü'ne layık görüldü.[4]
 • 1988 yılında, Tel Aviv Üniversitesi'nden Joshua Jortner ile birlikte Wolf Kimya Ödülü'nü "moleküler sistemlerde enerji alımını ve bertarafını ve dinamik seçicilik ve özgüllük mekanizmalarını bertaraf etmeyi açıklayan kesin teorik çalışmaları" için aldı.[5]
 • 1992'de Rothschild Ödülü'nü aldı.
 • 1996 yılında Max Planck Uluslararası İşbirliği Ödülü'ne layık görüldü.
 • 2001 yılında EMET Ödülü'ne layık görüldü.

İsrail Bilimler ve Hümanite Akademisi, Max Planck Topluluğu, Avrupa Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu, Danimarka Kraliyet Bilim ve Edebiyat Akademisi ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir.

Liege Üniversitesi (1991) ve Münih Teknik Üniversitesi'nden (1996) fahri doktorası vardır.

2005 yılında Cambridge University Press'ten çıkan "Moleküler Reaksiyon Dinamikleri" kitabı Choice tarafından "2006'nın Öne Çıkan Akademik Eseri" seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Raphael David Levine at Hebrew University of Jerusalem". 4 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2020. 
 2. ^ "Raphy Levine". www.chem.ucla.edu. 12 Haziran 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2018. 
 3. ^ "UCLA Crump Institute for Molecular Imaging | Faculty Editor". faculty.crump.ucla.edu (İngilizce). 29 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2018. 
 4. ^ "İsrail Ödülü Resmî Sitesi - 1974 Kazananları (İbranice)". 29 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2020. 
 5. ^ "The Wolf Prize in Chemistry". 17 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]