Ranunculales

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.11, 8 Mart 2015 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15166028 numaralı sürüm (düzen)
Ranunculales
Creeping butercup close 800.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Ranunculales
Dumortier
Familyalar

Açıklamalara bakın

Ranunculales, çeşitli çiçekli bitkileri içine alan bitki takımı. Ranunculales parafiletik taksonomi grubundan bazal ödikotlara sahiptir. Evrimsel Kapalı Tohumlu Gelişimi Topluluğu'nun (Angiosperm Phylogeny Group, APG)'nin oluştuduğu APG III sisteminde Ranunculales'in 7 familyadan oluştuğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bu sitemden önceki APG II sisteminde ise 3 familya yer alırdı.

APG III sistemine göre familyalar aşağıdadır.

Not: "+ ..." = tanınanlar ayrı bir familya olarak bazı bilim adamlarınca görülmektedir, opsiyonel olarak tanımlanabilmektedir.(önceki familyadan ayrılarak alt bir familya şeklinde tanımlanabilir).

Bazı tanımlamalar altında iyi bilinen Ranunculales takımı üyeleri düğünçiçeği, yaban asması (clematis), hasekiküpesi, hezaren ve gelinciklerdir.

The Cronquist sistemi (1981) bu takımı kabul eder ancak Magnoliopsida [= dicotyledons] sınıfında Magnoliidae alt familya içinde gösterir. Takımı bu familyalar sınıflandırır:

Cronquist sisteminde, Papaveraceae ve Fumariaceae (ayrı bir familya olarak bazı bilim adamlarınca gösterilen Pteridophyllaceae) Papaverales adı altında ayrı bir takımda gösterilir, Magnoliidae alt sınıfı içine konur.

Yine Cronquist Sistemde 1981 sonrasında ise değişimler olmuştur ki Ranunculales takımı şimdi polifiletik olarak bilinir. Günümüz Cronquist sisteminde Sabiaceae'nin bir dalı basal ödikotları ile Ranunculales'den ayrılır ve Coriariaceae familyası Cucurbitales takımında gösterilir.

Ranunculales filojeni 2009 yılında moleküler biolojik analizlerle tanımlanmış ve buna göre alt familya v.s APG III sisteminde revize edilmiştir.[1]

Kaynakça

  1. ^ Wei Wang, An-Ming Lu, Yi Ren, Mary E. Endress, and Zhi-Duan Chen (2009). "Phylogeny and Classification of Ranunculales: Evidence from four molecular loci and morphological data". Perspectives in Plant Ecology, Evolution and Systematics. 11 (2). s. 81–110. doi:10.1016/j.ppees.2009.01.001. 

Dış bağlantılar